Operation Big Switch – UN by date


The dates below are the dates the names were released in newspapers. Actual date of release might be earlier than listed. These lists are predominantly American, we will add any other UN names that we can find.

This is a work in progress, names will be added as they are transcribed.

August 5, 1953

Name Rank Unit City State
Arians Robert SFC 279th Reg’t, 45th Div Morrison IL
Aviles Pedro E PFC HQ Recon Co, 1st Marine Div Bronx NY
Banueios Samuel E PFC C Co, 15th Inf Reg’t, 3d Div Fresno CA
Barber James H PFC G Co, 7th Inf Reg’t, 3d Div Anniston AL
Beanba Edwardo O PFC 187th Airborne Reg’t El Paso TX
Bingham Jesse H Sgt F Co, 5th Reg’t, 24th Div
Brazee Frederik D PFC E Co, 8th Cav Reg’t, 1st Cav Div Terrybille CT
Cavagnaro Gerald Cpl M Co 8th Cav Reg’t, 1st Dav Div West Newbury MA
Chickine Albert PFC C Co, 17th Reg’t, 7th Div Bloomfield NJ
Coffee Robert J Sgt 41st Indian Royal Commandos, 1st Marine Div Kendall FL
Coxe Dwight E WOJG HQ Btry, 82nd AA AW Bn, 2d Div Fresno CA
Curtis William E Pvt K Co, 9th Reg’t, 2d Div Hyde Park MA
Daujat John Maj 19th Reg’t, 6th Div, ROK Army Richmond CA
Davis James Sgt C Co, 24th Reg’t, 25th Div Mullins SC
Davis Richard M Cpl D Co, 82d AAA, 2d Div Booneville AR
Dobbins Frankie Pvt Heavy Mortar Co, 7th Cav Reg’t, 1st Cav Div Anson TX
Dominguez Willie PFC 1st Cav Div Mercedes TX
Duncan Charlie PFC C Co, 24th Inf, 25th Div Portsmouth VA
Dunlap Junior E Sgt Tank Co, 38th Inf, 2d Div McCorkle WV
Edward Archie L Cpl HQ Co, 25th Reg’t, 25th Div Moorehead City NC
Ferre-Canales Wisberto Pvt 3d Div PR
Franklin Andrew E Sgt HQ Btry, 503d FA Bn, 2d Div Evanston IL
Galvan Miguel PFC HQ Btry, 82d AA AW Bn, 2d Div Harlingen TX
Gatlin James E Pvt 9th Reg’t, 2d Div Chicod NC
Gordon, Jr. Emmett Sgt C Co, 24th Reg’t, 25th Div Newport News VA
Graham, Jr. Alfred P USMC PFC H Co, 3d Bn, 5th Marine Reg’t, 1st Marine Div Seattle WA
Guerrero Patricio PFC D Co, 38th Inf Reg’t, 2d Div San Marcos TX
Hatcher Willie B Pvt I Co, 24th Reg’t, 25th Div Farmville VA
Hendricks Raymond PFC 9th Reg’t, 2d Div Atlanta GA
Hewlett Edward Sgt C Btry, 503d FA Bn, 2d Di Detroit MI
Hussey Joseph J Pvt F Co, 23rd Reg’t, 2d Div Matuchen NJ
Hynson James H PFC C Co, 9th Reg’t, 2d Div Twin Oaks PA
Martin James S Cpl A Btry, 11th FA Bn, 24th Di Loris SC
McCulloch James Pvt Australia
McElroy Jess R Navy AOV 3, VF 104, VC 35 Detachment Sherman TX
Montanaro Richard C PFC Hq Co 1st Bn, 38th Inf Reg’t, 2d Div Long Island City NY
Nothstein Edward E PFC C Co, 5th Reg’t, 24th Div Leighton PA
Pacheco Felipe Pvt 24th Div Laredo TX
Pelletier Joseph J.A. Cpl Canada
Pendarvis Floyd M PFC I Co, 21st Inf Reg’t, 24th Div Gilmer TX
Ramirez Andres Cpl A Co, 65th Reg’t, 3d Div PR
Ramos David Cpl HQ Btry, 62nd AA AW Bn, 2d Div Santa Clara CA
Rivera Ramon Rodriguez Pvt G Co, 65th Reg’t, 3d Div PR
Rosario Camilo PFC 8th Reg’t, 1st Cav Div PR
Sanchez Terron W Sgt 8th Cav Reg’t, 1st Cav Div PR
Sandorinaios Antonios Pvt Greece
Saylor Hall E Pvt I Co, 279 Inf Reg’t, 45th Div Ladiesburg MD
Serna Omar Joe Cpl I Co, 14th Reg’t, 25th Div Los Angeles CA
Shephard Raymond Cpl HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div Pyramid KY
Sherrell William R PFC B Btry, 58th FA Bn, 2d Div Bryson City NC
Soto Ricardo H Cpl 8th Reg’t, 1st Cav Div Los Angeles CA
Stewart Willie C PFC B Co, 1st Bn, 7th Reg’t, 1st Marine Div Sidon MS
Torre Julio C Cpl 1st Cav Div Key West FL
Trevino Johnny B Cpl M Co, 38th Inf, 2d Div Houston TX
Vandenbranden Pierre Pvt Belgium
Vara Joe B PFC 8th Reg’t, 1st Cav Div Trinidad CO
Vasquez Pedro R Cpl 38th Reg’t, 2d Div Santurce PR
Villanueva Thomas Cpl 1st Cav Div Stockton CA
Viscuso Andrew J PFC A Co, 5th RCT, 24th Div Phoenixville PA
Whelan Richard A Cpl G Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Rotterdam Junction NY
Wooten Oscar Pvt H Co, 24th Reg’t, 35th Div Wilson NC

August 10, 1953

Name Rank Unit City State
Baylor Jr. Page T PFC C Co. 24th Reg’t, 25th Div Washington DC
Brewton Leonard PFC C Co, 24th Reg’t, 25th Div Toledo OH
Brown Jr. James J Sgt C Btry, 503d FA Bn, 2d Div Durham NC
Campbell Robert E Pvt 2d FA Btry, 6th ROK Div Columbia MS
Canterbury Kimball O Cpl K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Monroe LA
Capurro Jr. Umberto Cpl I Co. 14th Reg’t, 25th Div South San Francisco CA
Conley Benjamin Sgt C Btry, 503d FA Bn, 2d Div Columbus OH
Connally James M PFC 2d Rocket FA Bn, IX Corps High TX
Cormier Jr. Leo A Sgt K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Fall River MA
Coston Charlie S PFC B Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Portsmouth VA
Cydrus Ronald E Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Spingfield OH
Davis Prestee Sgt D Co, 24th Reg’t, 25th Div Durham NC
Davis Truman Sgt A Btry, 82d AA Bn, 2d Div Heber Spring AR
DeBerry Mark A Pvt M Co, 9th Reg’t, 2d Div Marston NC
Derzern William Sgt I Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Durham NC
Faulkner James Sgt A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Monroe NC
Fountain Clarence Pvt B Btry, 503rd FA Bn, 2d Div DeQuincy LA
Gordon Lewis L PFC G Co, 8th Reg’t,1st Cav Div Blairsburgh LA
Green Jr. Joseph A PFC K Co 9th Reg’t, 2d Div Los Angeles CA
Guinter Dorland F Cpl C Co, 2d ECB, 2d Div Montoursville PA
Hatcher J C PRC HQ and HQ, 8th Heg’t, 1st Cav Div Trion GA
Heaton Donald W Cpl K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Maryville TN
Hodge Herbert B Sgt E Co., 35th Reg’t, 25th Div New York City NY
Hopkins Stephen Cpl C Co, 9th Reg’t, 2d Div Philadelphia PA
Hudson James PFC C Co, 24th Reg’t, 25th Div Hattiesburg MS
Johnson Brooker T Cpl C Co, 9th Reg’t, 2d Div Texarkana AR
Johnson Clarence PFC HQ Btry, 503d FA Bn, 2d Div Kansas City MO
Johnson Jr. Turner Pvt L Co, 9th Reg’t, 2d Div Detroit MI
Kelker Samuel PFC C Co, 24th Reg’t, 26th Div Chicago IL
Lampkin Jr. Miles E Cpl G Co, 24th Reg’t, 25th Div Akron OH
Lee Robert M Sgt I Co, 8th Reg’t 1st Cav Div Alma GA
Liles Ralph T PFC D Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Norman NC
Lockley Lacy H PFC 2d Rocket FA Bn, 6th HOK Div Hagerstown MD
Maillet Yvon J Cpl B Co, 15th Reg’t, 3d Div Otter River MA
Matthews Clarence J Pvt E Co 7th Reg’t, 3d Div Baltimore MD
McComas Estel H PFC H Co, 35th Reg’t, 25th Div Otsego WV
McCree Tommie L PFC Hv Mortar Co, 24th Reg’t, 25th Div Eufeula AL
McDonough Thomas F Cpl H Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Philadelphia PA
McGee Marcus Cpl A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Far Rockaway NY
McShan Lawrence H Pvt K Co, 9th Reg’t, 2d Div Des Moines IA
Meyers Edwin R Sgt M Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Bearaboo WI
Miller Elmer I PFC Hvy Mortar Co, 19th Reg’t, 24th Div Olathe KS
Mitchell Harvey O PFC K Co, 9th Reg’t, 2nd Div Kansas City KS
Montogomery Joseph Cpl C Co, 24th Reg’t, 25th Div Trenton NJ
Oakley Jerry L Cpl D Btry, 82d AA Bn, 2d Div Shelton WA
Orr Johnnie E PFC H Co, Mth Reg’t, 25th Div Los Angeles CA
Pace Robert L Pvt F Co, 5th ‘Reg’t, 1st Cav Div Chestnut Ridge PA
Pearman Charles E Cpl G Co, 5th Reg’t, 24th Div Athens TN
Petitt Hershel C Cpl M Co, 19th Reg’t, 24th Div Dayton OH
Phillips Raymond El Dorado PFC K Co, 8th Reg’t, 2d Div Wheatley AR
Pingree John Preston Sgt I Co, 31st Reg’t, 7th Div High Grove CA
Polk I C PFC HQ Co, 1st Bn, 7th Reg’t, 1st Cav Div Rison AR
Pool Willard Sgt A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Columbus GA
Powers Elmer C PFC I Co, 38th Reg’t, 2d Div Clintwood VA
Raup Carl J Cpl K Co, 35th Reg’t, 25th Div Franklyn PA
Rhodes William H PFC E Co,35th Reg’t, 25th Div Cumberland MD
Ricks Jr. Jack Cpl B Co, 35th Reg’t, 25th Div Macon GA
Royal Calvin Cpl L Co, 9th Reg’t, 2d Div Brooklyn NY
Scott Walter H PFC C Co, 24th Reg’t, 25th Div Dover DE
Scroggins Vernon Cpl B Btry, 03d FA Bn, 2d Div Richmond VA
Smith Elijah H Cpl A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Columbus OH
Spearman Mack L Cpl K Co, 9th Reg’t 2d Div Madison IL
Spivey John Sgt K Co, 9th Inf, 2d Div Washington DC
Stegall Jack J Cpl M Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Desloge MO
Stephens Henry PFC Med Co 9th Reg’t, 2nd Div New York NY
Stovall Andrew G Cpl A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Akron OH
Sykes Leroy James Cpl A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Savannah GA
Tarrington Jr. Edward M Sgt C Btry, 503d FA Bn, 2d Div Richmond VA
Taylor Race M PFC 503d FA Bn, 2d Div Clearview OK
Teal John H F PFC Med Co, 24th Reg’t, 25th Div Hartford CT
Thompson Jr. Theodore L Pvt C Co, 24th Reg’t, 25th Div Brooklyn NY
Threat Albert R PFC G Co, 24th Reg’t, 25th Div Baltimore MD
Trotter John W Cpl M Co, 9th Reg’t, 2d Div Reno OK
Waller Donovan D PFC I Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Creston LA
Watson Herbert Cpl C Co, 24th Reg’t, Div Mullins SC
Watson Leo T UKN D Co, 19th Reg’t, 4th Div Thomaston GA
Webster Purvis D Cpl A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Hearne TX
White Jr. Philip PFC HQ Btry, 303d FA Bn, 2d Div Marlin TX
Whorton Marcus E PFC C Co, 4tb Reg’t, 25th Div Gadsden AL
Williams James Pvt A Etry, 503d FA Bn, 2d Div Savannah GA
Williams James C Sgt C Btry, 103d FFA Bn, 2d Div Kinston NC
Williams Walter R Cpl E Co 24th Reg’t, 25th Div Alleyton TX
Williams Jr. John Sgt C Co 24th Reg’t, 25th Div Oakland CA
Woods David Sgt C Co, 24th Reg’t, 25th Div St. Louis MO
Wyatt Robert Sgt B Btry, 503d FA Bn, 2d Div Baltimore MD

August 12, 1953

Name Rank Unit City State
Abbott William H Cpl HQ Co,3d Bn,31st Reg’t,7th Div Jerusalem OH
Banister Kenneth A Cpl C Co,19th Reg’t,24th Div Arkansas City KS
Banks Clarence C PFC B Btry,503d FA Bn,2d Div Colorado Springs CO
Barber Julius J PFC K Co,9th Reg’t,2d Div Atlanta GA
Bayman Harry F Sgt E Co,8th Reg’t,1st Cav Div Wrightsville PA
Beasley Jr. Leonard PFC K Co,24th Reg’t,25th Div Gary OH
Beaupre Jacques W Sgt A Btry,38th FA Bn,2d Div West Depere WI
Benoit Clifford E Sgt K Co,8th Reg’t,1st Cay Div Cambridge MA
Best Oscar Sgt C Co,24th Reg’t,25th Div Warsaw NC
Bourgeois James E Cpl M Co,8th Reg’t,1st Cav Div New Orleans LA
Brooks Al W Cpl D Co,8th Reg’t,1st Cav Div Coon Rapids LA
Broughton Gilbert J Cpl K Co,19th Reg’t,24th Div Wyandotte MI,
Busbee Lawrence A Sgt HQ Serv Go,3d ECB,24th Div Ruskin FL
Butler Charles H Cpl Med Co,9th Reg’t,2d Div Gibsland LA
Cantillo Dominic J Sgt HQ Co,3d Bn,8th Reg’t,1st Cav Div Roxbury MA
Chyers Robert M PFC HQ Btry,63d FA Bn,24th Div Steel MO
Clark Billy E Sgt E Co,8th Reg’t,1st Cav Div Dallas LA
Cooke Charles L PFC C Btry,503d FA Bn,2d Div Mathews VA
Cookson Archie J Sgt Med Co,8th Reg’t,1st Cav Div Pasadena CA
Corey Thomas W Sgt K Co,8th Reg’t,1st Cav Div Escondido CA
Culpepper Floyd E Sgt B Co,35th Reg’t,25th Div New Orleans LA
Daniels Clifford J PFC HQ Btry,503d FA Bn,2d Div Oakland CA
Dixon James W Sgt C Btry,503d FA Bn,2d Div New York City NY
Dorsey Marvin E Cpl D Co,19th Reg’t,24th Div Winter Garden fl
Douthitt Charles J Cpl Serv Co,9th Reg’t,2d Div Shelbyville KY
Duncan Solon W PFC L Co,7th Reg’t,1st Cav Div Ft,Myers FL
Eichhorn Thomas J Sgt KMAG,ROK 3d Div Milwaukee OR
Faust Edward J PFC I Co,8th Reg’t,1st Cav Div Norristown PA
Ferguson James D Cpl C Co,65th ECB,25th Div Liverpool OH
Fitzpatrick Boddy F Cpl C Co,8th Reg’t,1st Cav Div Clifford KY
Fogle Robert B Cpl C Co,65th,ECB,25th Div Dorset OH
Fontaine Joseph A Sgt L Co,8th Reg’t,1st Cav Div Gonic NH
Frost Elmer Cpl E Co,8th Reg’t,1st Cav Div Heidelburg KY
Fulk James W Cpl B Co,35th Reg’t,25th Div Reelsville IN
Gennaro Harry C Cpl E Go,8th Reg’t,1st Cav Div Rockford IL
Gilmore Louis M Cpl E Co,9th Reg’t,2d Div Lubbock TX
Gonzales Reinol J Cpl L Co,8th Regt,1st Cav Div New York City NY
Green James W Sgt G Co,7th Reg’t,3d Div Chicago IL
Gruarih Albert A Cpl D Co,19th Reg’t,24th Div Ozone Park NY
Guidy Peter J Cpl M Co,9th Reg’t,2d Div Lafayette LA
Hammond Harold M Cpl I Co,19th Reg’t,24th Div Belvidere IL
Harper Arcide G Cpl K Co,8th Reg’t,1st Cav Div Avondale AZ
Harris Clarence PFC 24thReg’t,25th Div Detroit MI
Haskins Ernest E PFC Med Co,24th Reg’t,25th Div Beckley WV
Hess Raymond D Sgt C Co,65th ECB,25th Div Honaker VA
Hettinger Richard H Sgt L Co,8th Reg’t,1st Cav Div Joplin MO
Hill George H Cpl C Co,8th Reg’t,1st Cav Div Chance KY
Hill Lemon S Cpl B Co,23d Reg’t,2d Div Hugheston WV
Hix Laurence A PFC E Co,8th Reg’t,1st Cav Div Dowagiac MI
Holmquist Richard A Cpl L Co,8th Reg’t,1st Cav Div Boone LA
Isula Henry J Sgt HQ Btry,99th FA Bn,1st Cav Div Lackawanna NY
Jackson Thomas R Cpl E Co,35th Reg’t,25th Div Ottawa NY
Johnson Spears T Sgt D Co,24th Reg’t,25th Div Paris KY
Kammrad Melvin E Cpl B Co,2d Chem Mortar Bn Sheffield LA
Keys Frederick R Cpl L Co,8th Reg’t,1st Cav Div Green NY
Kingston Russell Cpl K Co,8th Reg’t,1st Cav Div Kuttawa KY
Kowalewski Joseph T Cpl B Co,35th Reg’t,25th Div Buffalo NY
Lacy Roylin Sgt B Co,35th Reg’t,25th Div Frankfort KY
Lam Leroy V CpL Serv Btry,38th FA Bn,2d Div Upperco MD
Lauri Robert J Sgt D Co,38th Reg’t,2d Div Rome NY
Loyd Delmas F Sgt C Co,65th ECB,25th Div Minden LA
Martin T J Cpl 38th Reg’t,2d Div York SC
McNeil William W PFC B Btry,38th FA Bn,2d Div Gulfport MS
McNiel Alfred W Cpl M Co,38th Reg’t,2d Div Framingham MA
Megyesi John J PFC C Btry,38th FA Bn,2d Div Farrell PA
Merworth Lee E Sgt G Co,38th Reg’t,2d Div Midland TX
Miller James E Sgt L Co,8th Reg’t,1st Cav Div Granite City IL
Montoya Celso J Cpl D Co,8th Reg’t,1st Cav Div Albuquerque NM
Neal Harold J PFC I Co,15th Reg’t,3d Div Greensborough NC
Nishimoto Tsuyoshi CpL B Co,35th Reg’t,25th Div Hilo HI
Patton Charles F Cpl 8th Reg’t,1st Cav Div Bessember AL
Pixley Charles Glenn Cpl I Co,19th Reg’t,2d Div Youngstown OH
Price Richard Sgt C Btry,503d FA Bn,2d Div Stuart FL
Ray William L CpL M Co,38thReg’t,2d Div Baltimore MD
Robinson Marshall Cpl A Btry,503d FA Bn,2d Div Toledo OH
Sortillo Elliot PFC B Co,31st Reg’t,7th Div Philadelphia PA
Tates Howard Sgt HQ Btry,503d FA Bn,2d Div Detroit MI
Werth Edwin A Cpl 2d Recon Co,2d Div Salina KS
Worley John R Sgt HQ & HQ Btry,Med Det,2d Div Tulsa OK
Wright C L Cpl HQ Co,2d Bn,9th Reg’t,2d Div Memphis TN

August 14, 1953

Name Rank Unit City State
Adelmann Walter G Cpl A Co,7th Reg’t,1st Cav Div Lockport IL
Allen Joe E PFC E Co,8th Reg’t,1st Cav Div Kilbourne LA
Allison William A PFC L Co,38th Reg’t,2d Div Pochontas AR
Allred Boyd Sgt I Co,19th Reg’t,24th Div Liberty NC
Alvarado-Rivera Felix Cpl L Co,9th Reg’t,2d Div Ponce de Leon PR
Barton Clyde E Cpl HQ Co,31st Reg’t,7th Div Competition MO
Bentley John K PFC HQ Co,2d Bn,23d Reg’t, 2d Div Whitenburg TN
Billeck Edwin A Cpl K Co,9th Reg’t,2d Div Weimar TX
Bonetsky Robert W PFC A Co,32d Reg’t,7th Div Coaldale PA
Boothe Clyde D Cpl 3d Recon Co,3d Div West Brownsville PA
Borle Harry E Sgt Med Co,5th RCT,24th Div Philadelphia PA
Bowling Matthew PFC K Co,19th Reg’t,24th Div Dew Drop KY
Brinegar Lucian PFC K Co,21st Reg’t,24th Div Dayton OH
Burnett Harold D PFC H Co,,5th Div Chicago, IL
Cater Robert A Cpl H Co,23d Reg’t,2d Div Riverdale GA
Coleman Robby H PFC C Co,38th Reg’t,2d Div Elkhorn City KY
Cones Richard L Sgt E Co,5th RCT,24th Div Cedar Rapids IA
Crespo Candido O Cpl D Co,6th Med Tk Bn,24th Div New York City NY
Darnell Melvin W Cpl A Co,5th RCT,24th Div Sinai KY
Darter James C Cpl HQ Btry,82d AA Bn,2d Div Campbell MO
David Leroy P Sgt B Co,35th Reg’t,25th Div Peoria IL
Davis Charles M Cpl L Co,23d Reg’t,2d Div Mineral Point WI
Diaz Rafael PFC I Co,23d Reg’t,2d Div Bronx NY
Dudukovich Rados PFC HQ Co,23d Reg’t,2d Div Lorain OH
Duke Newton J Cpl L Co,33d Reg’t,2d Div Steppville AL
Durden Carlton E Cpl I Co,23d Reg’t,2d Div Social Circle GA
Ellery James F Cpl E Co,7th Reg’t,3d Div Port Byron NY
Fichtner Harry J Cpl C Co,19th Reg’t,24th Div Hyndman PA
Figueroa Victor Cpl HQ Btry,82d AA Bn,2d Div Unkn PR
Ford John E Cpl B Btry,15th FA Bn,2d Div Jeffersonville IN
Ford Joseph E Cpl B Btry,15th FA Bn,2d Div Rutherfordton NC
Garneaux Moses F PFC K Co,38th Reg’t,2d Div White River SD
Gaylets Thomas B Sgt G Co,2d ECB,2d Div Old Forge PA
Gillreath Franklin O Cpl B Btry,38th FA Bn,2d Div Albuquerque NM
Godfrey Larry M Sgt HQ Btry,57th FA Bn,7th Div Arkansas City KS
Goforth J D PFC K Co,31st Reg’t,7th Div Newton NC
Gonzalez Gregorie Cpl B Co,32d Reg’t,7th Div Weelaco TX
Gravil James E Cpl G Co,27th Reg’t,25th Div Colorado Springs CO
Hamilton William E Cpl 534 Trans Truck Co,69th Trans Truck Bn Flint MI
Harbin Joseph B Cpl USMC,Attached to 24th Bde,British Royal Marines Grenade MA
Harris Herbert W Sgt Hq Co,23d Reg’t,2d Div Norfolk VA
Harris Louis A PFC A Co,5th RCT,24th Div Phoenix AZ,
Harrison Emmett L PFC E Co,23d Reg’t,2d Div Bristol VA
Hawkins Harold L Cpl G Co,5th,Reg’t,24th Div Willow Springs MO
Helt Claud R Sgt F Co,23d Reg’t,2d Div Tulsa OK
Herren Milton L PFC F Co,23d Reg’t,2d Div Marion LA
Huff Jr. Henry G Cpl A Co,8th ECB,1st Cav Div Tecumseh OK
Huggett Laverne E Cpl I Co,23d Regt,2d Div Fall River WI
Hughes Clyde J PFC M Co,38th Reg’t,2d Div Honaker VA
Hussman Joseph R Cpl A Co,5th RCT,24th Div Detroit MI
Jojola Joseph L Sgt C Co,38th Reg’t,2d Div Isleta NM
Jolliff William E PFC I Co,35th Reg’t,25th Div Metormora IN
Konkle Howard E Cpl G Co,5th Reg’t 1st Cav Div Atwood IN
Koontz William G PFC E Co,5th RCT,24th Div New Enterprise PA
Lundquist Edwin C Sgt E Co,5th Reg’t,24th Div Fitchburg MA
Marquez Jose Abram PFC B Co,31st Reg’t,7th Div Raton NM
Martinez Jose E Cpl A Btry,15th FA Bn,2d Div Quests NM
McGreevy Robert L Cpl L Co,8th Reg’t,1st Cav Div Cumberland MD
McKay Jesse C Cpl K Co,9th Reg’t,2d Div Poteau OK
McMillin Jr. Grant L Cpl HQ Btry,57th FA Bn,7th Div Lake Geneva WI
McMlllin Joe C PFC H Co,35th Reg’t,25th Div Campobello SC
Meece David W Cpl L Co,31st Reg’t,7th Div Brevard NC
Melesio Joseph M PFC E Co,8th Reg’t,1st Cav Div Hayward CA
Merrill Delvin B Cpl I Co,23d Regt,2d Div Casco ME
Miller William E Cpl A Co,5th Reg’t,24th Div Bellefontaine OH
Morales Redulfo PFC K Co,65th Reg’t,3rd Div Unkn PR
Mortan Lynn H PFC C Co,21st Reg’t,24th Div Knox TN
Mosnicka Francis J PFC C Co,21st Reg’t,24th Div Tomah WI
Nieves Alberto L Cpl B Co,32nd Reg’t,7th Div Adjuntas PR
Oliver Edgar M Cpl C Btry,555th FA Bn,24th Div Evansville IN
Pane Euell B PFC I Co,5th RCT,24th Div Bremen GA
Parman Joseph P PFC B Co,32nd Reg’t,7th Div London,KY
Patterson Thomas W PFC B Co,31st Reg’t,7th Div Grand Rapids MI
Petersen Richard A Cpl E Co,23d Reg’t,2d Div Ishpeming MI
Phillips Kenneth A PFC E Co,19th Reg’t,24th Div Danielson CT
Pierce Billy Ray Cpl C Co,31st Reg’t,7th Div Elizabethton TN
Pierson John W Cpl I Co,31st Reg’t,7th Div Stevenson AL
Powers Eugene Sgt K Co,21st Reg’t,24th Div Emlyn KY
Presbrey Ralph C PFC I Co,23d Reg’t,2d Div St. Elmo IL
Riley Donald J PFC B Co,31st Reg’t,7th Div Toledo OH
Roberts Lloyd L PFC E Co,23d Reg’t,2d Div Mankato MN
Roush Eugene P Sgt HQ Co,32d Reg’t,7th Div Baltimore MD
Ruitz Frank G PFC D Co,38th Reg’t,3d Div Holland OH
Schorr Richard E PFC HQ Co,2d Bn,23d Reg’t,2d Div Columbus OH
Sedotal Junius J PFC K Co,38th Regt,2d Div New Orleans LA
Sites Paul T Cpl I Co,23d Reg’t,2d Div Gainesboro VA
Smet Albert A PFC E Co,23d Reg’t,2d Div Lorain OH
Smith Leland R Cpl B Co,38fch Reg’t,2d Div Sacramento CA
Smith Reginald A Sgt Ambulance Co,24th Med Bn,24th Div Macon GA
Taylor Melvin Harold Cpl I Co,23d Reg’t,24 Div Morganton NC
Thomas William G Sgt G Co,5th RCT,24th Div San Diego CA
Thompson Harold Cpl HQ Btry,82d AA Bn,2d Div Texline TX
Topping Edward F Cpl C Btry,38th FA Bn,3d Div Pittsville WI
Traynham Robert L Cpl A Btry,57th FA Bn,7th Div Charleston SC
Tutino James V PFC C Co,35th Regt,25th Div Brooklyn NY
Walker Perry M PFC E Co,2ist Reg’t,24th Div Mt. Olive NC
Ward John G Cpl D Co,9th Reg’t,2d Div Detroit MI
Wiggle Robert R PFC I Co,38th Reg’t,2d Div Royal Oak MI
Williams Henry F Cpl E Co,23d Reg’t,2d Div Medford OR
Woodley Perry F Sgt Med Co,19th Reg’t,24th Div Jasper AL

August 15, 1953

Name Rank Unit City State
Arias Robert R Cpl E Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div San Antonio TX
Arnold Clifton D Cpl D Co, 31st Reg’t, 7th Div Fulton NY
Bacher Alfred F Cpl HQ Co, 2d Bn, 23d Reg’t, 2d Div Richmond VA
Bassett Kenneth J PFC Div MP Co, HQ Bn, 1st Mar Div Perry ME
Berry Thomas A Cpl C Co, 32d Reg’t, 7th Div Evansville IN
Bouldie Charles A PFC A Co, 1st MT Bn, 1st Mar Div Drayton ND
Boyd Charles R Cpl HQ Co, 31 Reg’t, 7th Div Prestonsburg KY
Brannon Thomas D Cpl F Co, 35th Reg’t, 25th Div Glenville WV
Cash Homer E PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Convington VA
Coleman Steve Cpl C Co, 32d Reg’t, 7th Div Diana TX
Colgate Thomas S Cpl A Btry, 15th FA Bn, 2d Div New Haven KY
Contreras Henry C Sgt B Co, 38 Reg’t, 2d Div Los Angeles CA
Cross Alfred Cpl A Co, 32d Reg’t, 7th Div Bainbridge OH
Dala Cruz Baldomero Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div San Antonio TX
Dangro William H Cpl B Btry, 57th FA Bn, 7th Div Lancaster PA
Doherty John Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Philadelphia PA
Drake Harlan L Cpl I Co, 31st Reg’t, 7th Div Radstown WI
Duncan James A PFC D Btry, 15th AA Bn, 7th Div Whitesburg KY
Dunn Jimmie D Cpl A Btry, 57th FA Bn, 7th Div Locust Grove OK
Eleftheratos Salvatore T PFC L Co, 38th Reg’t, 2d Div Binghampton NY
Fleeger Harry R Cpl HQ Co, 31 Reg’t, 7th Div East Brady PA
Foil Thomas E Cpl M Co, 31St Reg’t, 7th Div Tylertown MS
Galarneau Clayton L Cpl HQ Co, 31 Reg’t, 7th Div Fowlerville MI
Gorka Earl D PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Houston TX
Hale Eugene I Cpl 25th Recon Co., 25th Div Springfield MO
Hankey Charles C Sgt K Co, 38th Reg’t, 2d Div Dayton OH
Harman Findley M Cpl G Co, 7th Reg’t, 3d Div Bandy VA
Harris Billy J PFC HQ Co, 3d Bn, 38th Reg’t, 2d Div Galina MO
Harris Ronald W Cpl 25th Recon Co., 25th Div Mt. Grove MO
Hart Charles E PFC K Co, 19th Reg’t, 24th Div Duo WV
Hawley Leroy J Cpl 25th Recon Co, 25th Div Armour SD
Hazlett Harry E Cpl E Co, 7th Reg’t, 3rd Div Pekin IL
Householder Glen L Cpl A Btry, 57th FA Bn, 7th Div Ft. Wayne IN
Hunghes, Jr Johnnie C PFC C Co, 72d Tk Bn, 2d Div Berwick LA
Hunt James R PFC C Co, 19th Reg’t, 24th Div Russell PA
Itagaki Gerge J Cpl I Co, 5th RCT, 24th Div Honolulu HI
Jones Dale E PFC I Co, 31st Reg’t, 7th Div Iuka IL
Jones Nyle T Sgt D Btry, 15th AA Bn, 7th Div Jerome ID
Kawana Masao Sgt I Co, 5th RCT, 24th Div Oahu HI
Kenney Ashward R Cpl D Co, 31 Reg’t, 7th Div Clark Harbour NS
Kirby Edward C Cpl I Co, 31st Reg’t, 7th Div Phoenix AZ
Kubasti George Cpl H Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Wilkes Barre PA
Kusmitch John A Cpl H Co, 35th Reg’t, 24th Div Crystal Falls MI
Lang Eugene K Cpl Med Co, 7th Reg’t, 3d Div Casper WY
Leonard Harmon S Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Abington VA
Massie Darrel R Cpl B Co, 31st Reg’t, 7th Div Hanover IL
Matzke Delbert E PFC H Co, 7th Reg’t, 3d Div Alpena MI
McLean Samuel F Cpl HQ Co, 32d Reg’t, 7th Div Morganton NC
McQuade Alfred H Cpl HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div Maine NY
Mello Ernest PFC A Co, 19th Reg’t, 24th Div East Providence RI
Miller Arthur P Cpl L Co, 23rd Reg’t, 2d Div Hummeltown PA
Morris, Jr Richard H Cpl L Co, 23d Reg’t, 2d Div Vinemont AL
Nanartowicz Michael S Cpl B Co, 35th Reg’t, 25th Div Newark NJ
Nielson James A Sgt D Co, 31 Reg’t, 7th Div Houghton Lake MI
Pantazis Emmanuel N Cpl HQ Co, 1st Bn, 38th Reg’t, 2d Div Astoria NY
Pence Claude D PFC B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Liberty MO
Phillips Walter S Cpl I Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div St Louis MO
Rapier Hugh R Cpl HQ Btry, 57th FA Bn, 7th Div Anderson IN
Richardson Homer L Cpl A Btry, 57th FA Bn, 7th Div Alexandria LA
Richesson Franklin D Cpl G Co, 7th Reg’t, 3d Div Coshocton OH
Richmond, Jr Patrick Cpl A Co, 38 Reg’t, 2d Div Waldron AR
Ring Jack PFC C Co, 35th Reg’t, 25th Div Los Angeles CA
Scott Mickey K PFC D Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Hamlin TX
Serafin Chester PFC I Co, 23rd Reg’t, 2d Div Amsterdam NY
Serrano Eligio PFC F Co, 7th Reg’t, 3rd Div Bajadero PR
Sim Normal L Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Washington PA
Skinner William PFC B Co, 21st Reg’t, 7th Div Arlington VA
Smith John V Cpl D Co, 32d Reg’t, 7th Div Cherry Valley AR
Stapp Floyd J Cpl E Co, 23d Reg’t, 2d Div Mandon IL
Stauber Calvin C PFC F Co, 38th Reg’t, 2d Div Lonoke AR
Taylor James Ollinger Cpl B Co, 31st Reg’t, 7th Div Mt Pleasant TX
Valdez Glicerio Sgt 24th QM, 24th Div Pangasinan PI
Vaughn James V PFC K Co, 19th Reg’t, 24th Div Powderly TX
Volinski Adam P Sgt D Co, 19th Reg’t, 24 Div Lawton OK
Wetzler Emil J Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Fults IL
Wheeler Bernard L Sgt 377th Trans Truck Co, 57th Trans Truck Bn, 7th Div Masonton PA
White Durwood Cpl I Co, 5th RCT, 24th Div Sikeston MO
Wiley Robert D Cpl L Co, 23rd Reg’t, 2d Div Kinsley KS
Willenborg Marvin E Cpl E Co, 23d Reg’t, 2d Div Dyersville IA
Wolfe Charles J PFC C Co, 19th Reg’t, 24th Div Wallace WV
Wolters Gerald R Sgt D Co, 32d Reg’t, 7th Div Rochester NY
Woods Gordon H SFC C Co, 5th RCT, 24th Div Powellton WV
Young Gerold R Cpl I Co, 19th Reg’t, 24th Div Des Moines IA
Young James R Cpl A Co, ECB 1st Cav Div Queen City TX

August 16, 1953

Name Rank Unit City State
Amador Louis Sgt I Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Mathis TX
Ayala-Morales Jesus Cpl C Co, 15th Reg’t, 3d Div Guayama PR
Badgett Sylvester PFC I Co, 5th RCT, 24th Div Keener AL
Balamenti Sam Cpl E Co, 35th Reg’t, 25th Div Cleveland OH
Balkcom William M PFC A Co, 5th RCT, 24th Div Lindale CA
Barczykowski Stephen W PFC E Co, 5th RCT, 24th Div Wilmington DE
Beckwith Harold W Cpl F Co, 5th RCT, 24th Div Meriden KS
Bedros Raymond N PFC E Co, 5th FCT, 24th Div Albany NY
Blackburn William I PFC E Co, 5th RCT, 34th Div Monroe WA
Bramanti Joseph PFC G Co, 23d Reg’t, 2d Div Boston MA
Bridgewater Lawrence E PFC D Co, 5th RCT, 24th Div Loogootee IN
Brown Alfred G Cpl K Co, 19th Reg’t, 24th Div Westminster MD
Brown Robert A PFC H Co, 19th Reg’t, 24th Div Jersey City NJ
Campbell Paul B Cpl G Co, 5th RCT, 24th Div Bishop MD
Chandler Doss PFC Hvy Mortar Co, 5th RCT, 24th Div Ooltewah TN
Choma, Jr. John PFC G Co, 5th Reg’t, 24 Div Morgan PA
Culp William O Sgt C Co, 38th Reg’t, 2d Div Portland OR
Cunningham Wayne C Sgt HQ Co, 6th Med Tank Bn, 24th Div Wampum PA
Dowd Jack Sgt I Co, 5th Cav, 1st Cav Div Albemarle NC
Effinger Frank F Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Lincoln NE
Emmons Ward L PFC B Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div La Paz IN
Fillipi Ernest D PFC E Co, 19th Reg’t, 24th Div Grand Forks MN
Funderburk Jon S Cpl E Co, 38th Reg’t, 2d Div Salem MO
Gray Paul S Cpl F Co, 7th Reg’t, 3d Div Fairbault MN
Hartman Ralph L Cpl L Co, 7th Reg’t, 3d Div Alliance OH
Heminger Lawrence J Cpl HQ Co, 2d Bn, 5th RCT, 24th Div Gulliver MI
Holden Fred L Cpl Ambulance Co, 25th Med Bn, 25th Div Rosman NC
Hoover Harry W Cpl L Co, 35th Reg’t, 25th Div Osterburg PA
Hope James R PFC E Co, 5th RCT, 24th Div Belmont NC
Hulon Sherwood D PFC HQ Co, 2d Bn, 23d Reg’t, 2d Div Lata SC
Iannantuono Frank D PFC E Co, 5th RCT, 24th Div Tiffin OH
Johnson John G Sgt C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Laporte IN
Keller Carl O Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Knoxville TN
Lashia Roy J PFC L Co, 5th Cav Reg’t, 1st Cav Div Wausau WI
Leary Robert J PFC E Co, 21st Reg’t, 24th Div Saginaw MI
Leppard Earl C PFC F Co, 35th Reg’t, 25th Div Watseka IL
Manaway Hugh G PFC F Co, 38th Reg’t, 2d Div Owensboro KY
Martin William D Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Inglewood CA
McCoy John M Cpl E Co, 21st Reg’t, 24th Div San Diego CA
Meyer Merlin A PFC C Co, 5th RCT, 24th Div Loganville WI
Mizer Edward B PVT K Co, 19th Reg’t, 24th Div Rice Lake WI
Moody Troy L Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Fall Branch TN
Mroczka Joseph J Cpl K Co, 5th Cav Reg’t, 1st Cav Div Dunkirk NY
Mros, Jr. Martin A Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Pittsburgh PA
Nederhoff Donald W PFC B Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Holloway MN
Norman Gray M PFC K Co, 38th Reg’t, 2d Div Cumberland VA
Norwood William K Cpl 24th QM Co, 24th Div Denton TX
Ortiz David O PFC F Co, 35th Reg’t, 25th Div Fresno CA
Ouimet Walter L Sgt I Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Chateaugay NY
Peasner, Jr Thomas R PFC C Co, 5th RCT, 24th Div Lancaster TX
Pennington George F PFC E Co, 21st Reg’t, 24th Div Augusta GA
Pickard, Jr Glen G PFC K Co, 19th Reg’t, 24th Div Twin Lakes MI
Renoue Bernard N Cpl E Co, 5th RCT, 24th Div West Harford CT
Rodriguez Ernest R PFC K Co, 19th Reg’t, 24th Div Watkins CO
Rodriguez Jose PFC H Co, 19th Reg’t, 24th Div Sherman TX
Salerno Stefano Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Rochester NY
Schaefer Robert T PFC C Co, 5th RCT, 24th Div Lebanon KY
Schultz William E Cpl HQ Btry, 4th Bn, 1st Marine Div New York City NY
Shaffer Charles C PFC B Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Early Branch SC
Sifford Daniel J Cpl E Co, 21st Reg’t, 24th Div Fick MO
Slavens Leland K Cpl M Co, 31st Reg’t, 7th Div Helena CA
Souza Harold Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Honolulu HI
Stough August F PFC F Co, 7th Reg’t, 3d Div Valley Park MO
Strength Donald L Sgt L Co, 38th Reg’t, 2d Div Tallassee AL
Tosques Nicholas V Cpl B Btry, 555th FA Bn, 24th Div Washington DC
True Charles W Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Corinth KY
Tuttle Allbert J PFC A Co, 5th RCT, 24th Div Scranton PA
Velasquez Luis G Cpl C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Los Angeles CA
Vigil Leo C Cpl A Btry, 15th FA Bn, 2d Div Alamosa CA
Williams Donald C Cpl 1st Sig Bn, 1st Marine Div Brumley MO
Williamson Kenneth E PFC E Co, 21st Reg’t, 24th Div New Hope PA
Wilson Floyd R PFC E Co, 21st Reg’t, 24th Div Rimersburg PA
Wilson Robert D Sgt B Btry, 15th FA Bn, 2d Div Terre Haute IN
Woolworth Carl F PFC E Co, 19th Reg’t, 24th Div Sparta MI
Yetter Richard H PFC E Co, 38th Reg’t, 2d Div Easton PA
Zimomra Mike Cpl D Co, 38th Reg’t, 2d Div Newton Falls OH

August 17, 1953

Name Rank Unit City State
Andrews Harold Engene Cpl L Co, 3d Bn, 17th Reg’t, 7th Div Cochranton PA
Arellano Daniel Cpl G Co, 32d Reg’t, 7th Div Gardena CA
Arroyo Fernando Cpl F Co, 65th Reg’t, 3d Div Porto Neuevo PR
Bailey Lawrence Cpl C Co, 32d Reg’t, 7th Div Claypool IN
Barnard Earl C PFC B Co, 7th Reg’t, 3d Div Martinez CA
Bedwell Charles L Cpl HQ Btry, 57th FA Bn, 7th Div Lewiston IL
Berkheimer Blythe I Sgt HQ Serv Co, 70th Tk Bn, 1st Cav Div Los Angeles CA
Berman Bernard I Cpl E Co, 23d Reg’t, 2d Div Lakewood NJ
Black Richard A Cpl H Co, 23rd Reg’t, 2d Div Covington KY
Blackburn Otis G Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Pikesville KY
Blair Jackie D PFC I Co, 5th RCT, 24th Div Bloomington IN
Borrelli Frank Cpl Med Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div San Francisco CA
Bourgoin Joseph A SFC I Co, 23rd Reg’t, 2d Div Waterville ME
Brown George L Cpl D Btry, 82d AA Bn, 2d Div McCurtain OK
Brown William R PFC L Co, 23d Reg’t, 2d Div Victor IA
Bryant Loren D PFC K Co, 19th Reg’t, 24th Div Cowgill MO
Burke William R PFC HQ Btry, 9th FA Bn, 3d Div Taylorville WV
Carico Glen N PFC H Co, 5th RCT, 24th Div Des Moines IA
Chandler Harry C PFC D Co, 38th Reg’t, 2d Div Staunton VA
Cole Thomas W PFC A Co, 5th RCT, 24th Div Brooklyn NY
Cooper Estly L PFC H Co, 24th Reg’t, 25th Div Winifrede WV
Cormier Ernest P Cpl K Co, 19th Reg’t, 24th Div Malden MA
Cutshaw Worley Cpl H Co, 23rd Reg’t, 2d Div Greenville TN
Darfler George W Cpl B Co, 31st Reg’t, 7th Div Dixon IL
De Valle Luis R PFC I Co, 23d Div New York NY
Deatherage Norman F Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Viola AR
Dodge Rex Cpl Hvy Mortar Co, 31st Reg’t, 7th Div Clute TX
Easley Billy J Sgt B Co, 31st Reg’t, 7th Div Prior OK
Enos Andrew K Cpl K Co, 23d Reg’t, 2d Div Honoluliwaimolokai HI
Estreada Alfonso Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Chula Vista CA
Evans Howard G PFC F Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Binger OK
Fair Claude E PFC HQ Btry, 15th FA Bn, 2d Div Winterville GA
Fernandez-Rodriquez Enrique M/Sgt F Co, 65th Reg’t, 3d Div San German PR
Fisk, Jr Ralph H Cpl B Co, 35th Reg’t, 25th Div Ottumwa IN
Fuentes Moises Perz PFC K Co, 65th Reg’t, 3d Div Puerta De Tierra PR
Gallaher Joe C Sgt B Co, 31st Reg’t, 7th Div Waynesboro TN
Gilbert William J PFC F Co, 38th Reg’t, 2d Div Zionville PA
Grussing Daniel PFC D Co, 5th RCT, 24th Div Maynard MN
Gulley Herbert J Cpl L Co, 31st Reg’t, 7th Div Mayview MO
Hall Lewis E Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Lewes DE
Hancock James F PFC L Co, 38th Reg’t, 2d Div Short Creek VA
Hansen Calvin C Sgt D Btry, 15th AA Bn, 7th Div South Braintree MA
Hargiss James D Cpl B Co, 31st Reg’t, 7th Div Qulin MO
Johnson Duane L PFC F Co, 7th Reg’t, 3d Div Minneapolis MN
Johnson Joseph C Cpl C Co, 32d Reg’t, 7th Div Godfrey IL
Jones, Jr Seth Cpl E Co, 23d Reg’t, 2d Div Dover NC
Keene Billy J PFC I Co, 23rd Reg’t, 2d Div Firebaugh CA
King Billie J PFC C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div McComas WV
Kohl Robert T PFC D Btry, 82d AA Bn, 2d Div Lisbon IA
Le Fervre Joseph R T Sgt C Co, 35th Reg’t, 25th Div Morrisville VT
Loban John Cpl I Co, 35th Reg’t, 25th Div Chicago IL
McKenney Ralph D Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Ft Payne AL
Moore Russell M Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Benton Harbor MI
Morita Hisashi Cpl I Co, 23rd Reg’t, 2d Div Popeekno HI
Neibrand Billy J Cpl E Co, 38th Reg’t, 2d Div Bunker Hill IL
Nunnery Edward D Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Newbury SC
Paul Donald E PFC D Co, 38th Reg’t, 2d Div Mishawaka IN
Peters Dale D Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Hartley IA
Pontious William E Cpl HQ Co, 38th Reg’t, 2d Div Macy IN
Pyne Henry G PFC D Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Jeffersonton VA
Robertson Lester R Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Browining IL
Salazar Jose R Cpl E Co, 23d Reg’t, 2d Div Salt Lake City UT
Salerno Frank PFC A Co, 19th Reg’t, 24th Div New York City NY
Salina Apolonio A Cpl HQ Co, 2d Bn, 23rd Reg’t, 2d Div Hollister CA
Schad Alvin John G PFC HQ Co, 3d Bn, 23d Reg’t, 2d Div Purdy MO
Schmitz Herbert J Cpl HQ Co, 1st Bn, 7th Cav, 1st Cav Div Paynesville MN
Smith Herbert C PFC H Co, 7th Reg’t, 3d Div Cordia KY
Souder Arthur L Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Soudertown PA
Taylor Willious O Cpl F Co, 38th Reg’t, 2d Div Little Rock AR
Van Santen Henry Cpl B Btry, 49th FA Bn, 7th Div Hoboken NJ
Vinson Richard N Cpl Hvy Mortar Co, 5th RCT, 24th Div Big Sandy TN
Walton Robert T PFC K Co, 19th Reg’t, 24th Div Willmington DE
Water, Jr Howard Cpl M Co, 19th Reg’t, 24 Div Battle Creek MI
Womack, Jr Woodrow W PFC E Co, 23d Reg’t, 2d Div Poplar Bluff MO

August 18, 1953

Name Rank Unit City State
Brewer Dewey A PFC I Co, 5th RCT, 24th Div Corinth KY
Brooks, Jr Charles O Cpl 23d Reg;t, 2d Div West Linn OR
Bryant James T Cpl C Co, 5th RCT, 24th Div Newcoms VA
Bushey Joseph N Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Ordensburg NY
Costin Herbert Sgt F Co, 21st Reg’t, 24th Div Glodsboro NC
Cowen George V PFC D Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Oklahoma City OK
Dahlin Homer Sgt T Co, 19th Reg’t, 24th Div Charleston WV
Delaney Richard L Cpl I Co, 32d Reg’t, 7th Div Necedah WI
Doll, Jr Martin Cpl E Co, 21st Reg’t, 24th Div Almont ND
Drange Julian K PFC G Co, 5th RCT, 24th Div Hasel Run MN
Elsbury Irvin B PFC C Co, 5th RCT, 24th Div Sutherland IA
Flowers James D Sgt HQ Co, 35th Reg’t, 25th Div Charleston WV
Fowler Harold E Cpl E Co, 21st Reg’t, 24th Div Manchester AL
Gifford Milton F Cpl HQ Co, 24th Reg’t, 2d Div Auror IN
Gpannini Michael A Cpl B Co, 31st Reg’t, 7th Div Long Island NY
Head Carl R Sgt F Co, 21st Reg’t, 24th Div Evansville IN
Hilgart John M PFC F Co, 5th RCT, 24th Div Park Falls WI
Howard Leopold L PFC I Co, 38th Reg’t, 2d Div Pringle SD
Humada Alfredo Z Cpl F Co, 38th Reg’t, 2d Div Corpus Christi TX
Humphreys Harold E Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Harriman TN
Jewell Charles W Cpl I Co, 38th Reg’t, 2d Div Wilmington DE
Jones Frank J Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Oakland CA
Jones Thurman R Cpl Hvy Mortar Co, 31st Reg’t, 7th Div Waldron AR
Kirk John A Sgt I Co, 31st Reg’t, 7th Div Homertown WV
Kolb Leslie G PFC E Co, 19th Reg’t, 24th Div East St Louis IL
Lee John PFC L Co, 38th Reg’t, 2d Div Springfield MA
Leidenheimer John J Cpl M Co, 31st Reg’t, 7th Div New Orleans LA
Leveille Joseph R Sgt L Co, 31st Reg’t, 7th Div Warwick RI
Levycky Michael S PFC A Co, 19th Reg’t, 24th Div Philadelphia PA
Long Jessie L PFC A Co, 5th Reg’t, 2d Div Kingston PA
Martinez Marcos Cpl A Co, 57th FA Bn, 7th Div Waukesha WI
McInerney James P Cpl 1st Mar Trans Bn Fairview MA
Moore Martin S Cpl HQ Co, 35th Reg’t, 25th Div Indianapolis IN
Obenauer Ira J Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Bonne Terre MO
Page Frank J Sgt C Co, 38th Reg’t, 1st Cav Div Brilliant AL
Paulina John P Cpl HQ Btry, 15th FA Bn, 2d Div Clymer PA
Perry Bobby Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Benton Harbor MI
Petersen Donald W Cpl QM Co, 24th Div Des Moines IA
Pichelli Louis Joseph Sgt I Co, 19th Reg’t, 24 Div Midland PA
Pittman Kenneth Tate PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Grove Oak AL
Rawls Harold J Cpl C Co, 7th RCT, 24th Div Rockhill SC
Reichl Frank J PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Copley PA
Ryder Donald F Sgt M Co, 5th RCT, 24th Div Harwichport MA
Shaffer Oren Dean PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div York PA
Shemer John M Cpl E Co, 21st Reg’t, 24th Div Detroit MI
Smith Earl R Sgt HQ Btry, 57th FA Bn, 7th Div Corbin KY
Stauffacher Paul V PFC Med Co, 7th Reg’t, 3d Div Canton SD
Sub, Jr Andrew PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Lyndora PA
Sukki Thomas T Sgt HQ Co, 35th Reg’t, 25th Div Mountain View CA
Veihdeffer Kenneth D Cpl A Co, 5th Reg’t, 24th Div Hyde PA

August 19, 1953

Name Rank Unit City State
Avjian James P Cpl C Co, 38th Reg’t, 2d Div Malden MA
Bowles John W PFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div Lennon MI
Brown William B PFC E Co, 38th Reg’t, 2d Div Clayton NJ
Burke, Jr George W Sgt A Co, 38th Reg’t, 2d Div Saratoga Springs NY
Castlewitz Manuel PFC G Co, 38th Reg’t, 2d Div Philadelphia PA
Dengel William J PFC E Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Erie PA
Depa Joseph J Sgt 7th Sig Co, 7th Div Philadelphia PA
Draper Robert G PFC HQ Co, 23d Reg’t, 2d Div Chicago IL
Drennan Richard D PFC E Co, 23d Reg’t, 2d Div Kingsville ON, Canada
Escribhano-Lugo Luis PFC F Co, 65th Reg’t, 2d Div Humacao PR
Freeman John W Cpl L Co, 23d Reg’t, 2d Div Eustis FL
Greenwell Wallace J PFC I Co, 23d Reg’t, 2d Div Webster KY
Harbour, Jr John T Sgt B Co, 31st Reg’t, 7th Div Rio MS
Harris Audrey T Cpl M Co, 23rd Reg’t, 2d Div Benton AR
Harrison Jake Sgt HQ Co, 1st Bn, 5th RCT, 24th Div Lake City TN
Havener, Jr Stanley L Cpl B Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Gloucester MA
Hinojosa Roberto V Sgt I Co, 23d Reg’t, 2d Div Wealaco TX
Kaczorek Chester A PFC K Co, 19th Reg’t, 24th Div St Louis MO
Kammerud Otis PFC I Co, 35th Reg’t, 25 Div Blanchardville WI
Kelman Walter Sgt A Co, 5th RCT, 24th Div Natrona PA
King Edwin F PFC E Co, 38th Reg’t, 2d Div Ft Worth TX
Latham Owen D Sgt HQ Co, 1st Bn, 38th Reg’t, 2d Div Madisonville KY
McDuffie Arthur R PFC G Co, 5th RCT, 24th Div Biscoe NC
McManus Harold E PFC A Co, 38th Reg’t, 2d Div Trimble TN
McMurtrie Thomas H PFC Med Co, 5th RCT, 24th Div Pottsville PA
McNabb Everett PFC B Btry, 10th FA Bn, 3d Div Newport TN
Milholland Charles J PFC A Co, 5th RCT, 24th Div Copper Hill TN
Minchew John E Sgt F Co, 38th Reg’t, 2d Div Mart TX
O’Neil, Jr Robert L Sgt G Co, 19th Reg’t, 24th Div Norman OK
Palacio Marcus F Sgt B Btry, 55th FA Bn, 24th Div Brundage TX
Panagopoulos, Jr Christopher Cpl E Co, 21st Reg’t, 24 Div Cleveland OH
Park Joseph C H Pvt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Honolulu HI
Peters Robert L Cpl I Co, 5th RCT, 24th Div Oil City PA
Risley Paul F PFC A Co, 5th RCT, 24th Div Columbus OH
Saksefski Norbert F Cpl HQ Co, 32d Reg’t, 7th Div Milwaukee WI
Schwark David D Cpl G Co, 38th Reg’t, 2d Div Wisconsin Dells WI
Schwitzer Frederick C Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Shawano WI
Spurlock Kenneth Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Caywood KY
Stoffa George Sgt HQ Co, 35th Reg’t, 25th Div East Mauch Chunk PA
Surgrue Daniel Cpl F Co, 35th Reg’t, 25th Div Far Rockaway NY
Taylor Clayton PFC E Co, 21st Reg’t, 24 Div Campobello SC
Vrabel Paul Sgt HQ Co, 38th Reg’t, 2d Div Johnstown PA
Williams Lester E Cpl L Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Kemah TX
Windsor Robert PFC C Co, 5th RCT, 24th Div Idaho Falls ID
York Edmond E Cpl L Co, 23d Reg’t, 2d Div Columbus OH

August 20, 1953

Name Rank Unit City State
Adams Ralph S Sgt 3d Recon Co, 3d Div Auburn ME
Butler, Jr. Frederick PFC D Co, 5th RCT, 24th Div Marston MO
Collins Edward R A/1C 6147 Tact Con GP Jackson MI
Comeau, Jr. Benjamin L Sgt B Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Mystic CT
Davis Richard K Cpl F Co, 7th Reg’t, 2d Div Cambridge City IN
Dyer Robert MI Sgt K Co, 9th Reg’t, 2d Div Fresno CA
Ellison James R Sgt F Co, 23d Reg’t, 2d Div Kenosha WI
Erickson, Jr. Edwin W Sgt HQ, 3d Bn, 23d Reg’t, 2d Div Sommerville MA
Eveland, Jr. Ralph G Sgt HQ Co, 1st Bn, 38th Reg’t, 2d Div Los Angeles CA
Farley Roy E Cpl B Co, 31st Reg’t, 7th Div Buckhannon WV
Ferris Sheehan A Cpl A Btry, 15th FA Bn, 2d Div Ogdensburg NY
Freeman, Jr. William D PFC A Co, 38th Reg’t, 2d Div Atlanta GA
Galvan Gilberto Cpl K Co, 38th Reg’t, 2d Div Raymondville TX
Gibson Paul T PFC E Co, 7th Reg’t, 3d Div Delhi IN
Grebowich Harry PFC HQ Co, 3d Bn, 23d Reg’t, 2d Div Hammonton NJ
Hernandez Gilbert P Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Los Angeles CA
Hibberd Winthrop B Cpl D Co, 38th Reg’t, 2d Div Los Angeles CA
Jones William A Sgt B Btry, 15th FA Bn, 2d Div Holly Hilly KY
Kay Clarence D Sgt Medical Co, 23d Reg’t, 2d Div Anderson SC
Kewalewski Richard Cpl 69th Trans Truck Co, 52d Truck Bn Milwaukee WI
kimbrell Johnnie W Sgt H Co, 23d Reg’t, 2d Div Oakman AL
Long Norman L Cpl Medical Co, 23d Inf Reg’t, 2d Div Hill City GA
Madson Gordon L SFC I Co, 23d Reg’t, 2d Div Gowrie IA
McCardle, Jr. Lilburn L Cpl A Btry, 15th FA Bn, 2d Div Nelson IL
McCraw Charles W Sgt L Co, 38th Reg’t, 2d Div St. Louis MO
McDonald Anthony Pvt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Skippack PA
Medlin Johnnie W PFC L Co, 38th Reg’t, 2d Div Mena AR
Morino Manuel G Sgt E Co, 38th Reg’t, 2d Div Anaheim CA
Nichols Joseph A Cpl I Co, 35th Reg’t 25th Div Philadelphia PA
Oliver William P Cpl B Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Waynesboro GA
Robbins Edward P PFC D Co, 5th RCT, 24th Div Fall River MA
Rund Louis L Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Clutier IA
Schadler Lawrence P PFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div Benton Harbor MI
Scherer James H Sgt B Co, 31st Rg’t, 7th Div Sayre PA
Sperbeck Clarence G Cpl F Co, 35th Reg’t, 25th Div Gillett PA
Starnes Milburn H Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Amarillo TX
Stogsdill William V Cpl L Co, 23d Reg’t, 2d Div Erwin NC
Verinakis Michael Cpl A Co, 38th Reg’t, 2d Div Baltimore MD
Wahler Robert D PFC KMAG, 18th Reg’t, 3d ROK Div Rockport TX

August 21, 1953

Name Rank Unit City State
Austin Jr Julian H PFC 2d Div Elizabeth City NC
Barcus Cloyd A Sgt D Co, 32d Reg’t, 7th Div Newark OH
Baxter David J PFC Medical Co, 38th Reg’t, 2d Div Williamsburg VA
Beattie Rodney E Cpl A Co, 1st Bn, 38th Reg’t, 2d Div Cortland NY
Becker A. J. Sgt M Co, 8th Reg’t 1st Cav Div Waco TX
Belvins John R Cpl C Co, 5th RCT, 24th Div Leavittsburg OH
Blewitt Robert R PFC E Co, 88th Reg’t, 2d Div Philadelphia PA
Brokks Robert E Sgt A Btry, 82d AA Bn, 2d Div Bismarck MO
Butler Aubrey Cpl HQ, 2d Bn, 21st Reg’t, 24th Div Albany GA
Bynum Simon T PFC K Co, 38th Reg’t, 2d Div Overton TX
Calderon Arthur J Cpl Hvy Mortar Co, 31st Reg’t, 7th Div Detroit MI
Carlin Joseph E Cpl M Co, 28th Reg’t, 2d Div Erath LA
Carpin William J Cpl E Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Fulton NY
Carrick Thomas A PFC K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Blacksburg VA
Carter Menifee Cpl B Btry, 555th FA Bn, 24th Div Wayne WV
Chapman Franklin J Cpl D Co, 31st Reg’t, 7th Div Muskogee OK
Chutnicut Faustino R Cpl D Co, 38th Reg’t, 2d Div Pala CA
Clayton John A Sgt M Co, 31st Reg’t, 7th Div Pittsburgh PA
Conley Allen G Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Clintwood VA
Creech Milton A Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Philadelphia PA
Crisp Porter W Cpl K Co, 38th Reg’t, 2d Div Bryson City NC
Curtin John J Sgt A Btry, 57th FA Bn, 7th Div Brooklyn NY
Cuthbertson Bernard R PFC G Co, 7th Reg’t, 3d Div Clair Shores MI
Davis William R PFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div St. Joseph MO
Dawson Miles L Cpl HQ Co, 2d Bn, 23d Div Norman OK
Day John W PFC L Co, 38th Reg’t, 2d Div Gallatin TN
Deluca Johnny J PFC F Co, 23d Reg’t, 2d Div Roseville MI
Denny Donald L Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Eldorado IL
D’Onofrio Pasquale T Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div The Bronx NY
Economy John Sgt HQ Co, 31st Reg’t, 7th Div Detroit MI
Edwards Irvin Cpl C Co, 32d Reg’t, 7th Div Knoxville IL
Elliott Donald M PFC HQ Co, 1st Bn, 38th Reg’t, 2d Div Kansas City MO
Farrell Thomas S Cpl Med Co, 5th RCT 24th Div Trinidad CO
Ferguson Charles E PFC B Btry, 49th FA BN, 7th Div Toledo, OH Lowville, NY
Flores Nick A PFC Serv Bn, 1st Mar Div San Jose CA
Fortune David E Cpl E Co, 35th Reg’t, 21th Div Pickens SC
Furnish Stanley E PFC M Co, 38th Reg’t, 2d Div Indianapolis IN
Gaskins June V Cpl C Btry, 555th FA Bn, 24th Div Nashville GA
Glaser Marvin L Sgt K Co, 31st Reg’t, 7th Div Portland OR
Goodreau Theodore Cpl K Co, 21st Reg’t, 24th Div West Wareham MA
Granger John S Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Plant City FL
Hanbaum Oren D PFC I Co, 23d Reg’t, 2d Div Kinmuddy IL
Harris Huey J Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Lamesa TX
harrison Taylor R Cpl F Co, 35th Reg’t, 25th Div Tilghman MD
Hillis James A Cpl C Co, 38th Reg’t, 2d div
Hillis Lewis R Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Broseley MO
Humphries Robert Cpl Med Co, 31st Reg’t, 7th Div York SC
Hutchinson Howard M Cpl A Co, 38th Reg’t 2d Div Columbus OH
Jackson Jr Elmer L Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Skowhegan ME
Johnson Daniel L Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Hinton WV
Johnson John J Cpl F Co, 7th Reg’t, 3d Div Batavia OH
Kojima Robert Y PFC Med Co, 38th Reg’t, 2d Div Hilo HI
Kreizer Alexander PFC I Co, 19th Reg’t, 24th Div Danbury CT
La Pointe Lawrence Cpl K Co, 19th Reg’t, 24th Div Lewiston ME
Lawson Joseph C Cpl B Co, 32d Reg’t, 7th Div Waynesburg PA
Lee Charles E Sgt K Co, 31st Reg’t, 7th Div Ocala FL
Lieb Theodore E CPL E Co, 23d Reg’t, 2d Div Indiana PA
Little Wesley D Sgt Serv Co, 2d EBC, 2d Div Borger TX
LOVE Crawford H PFC HQ Co, 2d Bn, 23d Reg’t, 2 Div Esom Hill GA
Lyman Swenson Russell PFC E Co, 38th Reg’t, 2 Div Watertown SD
McAuliffe Raymond J Sgt B Btry, 555th FA Bn, 24th Div Omaha NE
McConaha Jr Mery Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Logan OH
McDonough Martin F CPL I Co, 23d Reg’t, 2d Div Brighton MA
McGovern Edward L Cpl HQ Co, 38th Reg’t, 2d Div Bellingham WA
McKinney Dan L Sgt K Co, 19th Reg’t, 24th Div Clovis NM
Meckler Richard Cpl I Co, 31st Reg’t, 7th Div Sydney MT
Mendell, Jr. Raymond L Sgt A Co, 2d Chemical Mortar, Bn Baltimore MD
Messer William C Cpl D Co, 38th Reg’t, 2d Div Keith WV
Miyamura Hiroshi H Sgt H Co, 7th Reg’t, 3d Div Gallup NM
Montz William C Cpl B Co, 31st Reg’t, 7th Div Weatherly PA
Ono Thomas Sgt HQ, 24th Div Honolulu HI
Pate Lloyd W Sgt K Co, 19th Reg’t, 24th Div Columbia SC
Piatt Jack Ray Sgt I Co, 32d Reg’t, 7th Div Portsmouth OH
Potts James C Sgt HQ Btry, 2d Div Arty Bagdad AZ
Preece Ellas J Cpl I Co, 35th Reg’t, 25th Div Del Rio TX
Prewitt James W Sgt HQ Co, 2d Bn, 23d Reg’t, 2 Div Winchester KY
Price Eugene H Cpl HQ Co, 3d Bn, 23d Reg’t, 2d Div Bronx NY
Prow James D PFC G Co, 23d Reg’t, 2d Div Solsberry IN
Pucciarelli Felix J PFC K Co, 19th Reg’t, 24th Div Brooklyn NY
Quinn Patrick V Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Chicago IL
Raby Richard S Sgt D Co, 6th Med Tank Bn, 24th Div New York City NY
Rachel Leonard PFC HQ Co, 1st Bn, 38th Reg’t, 2d Div Monroe WA
Ramatowski Alexander T Sgt 1st Airborne Ranger Co, 2d Div The Bronx NY
Ramos Eugene R Cpl H Co, 7th Reg’t, 3d Div Long Beach CA
Ratliff Roy V Cpl HQ Bn, MP Co. 1st Mar Div Amarillo TX
Rea Vernon S Cpl Serv Co, 187th Airborne RCT Glen Burnie MD
Remus William W PFC HQ Co, 2d Bn, 23d Reg’t, 2d Div Detroit MI
Rivera-Guzman Ramon Sgt Med Co, 5th Reg’t 3d Div Camvy PR
Robles Porfirio PFC I Co, 19th Reg’t, 24th Div Mexico
Roessler Walter R. D. Cpl A Co, 38th Reg’t 2d Div Gifford IL
Roosa William F PFC M Co, 19th Reg’t, 24th Div Middletown OH
Rovezzi Joseph Cpl F Co, 35th Reg’t, 25th Div Worcester MA
Rowley Arden A Sgt A Co 2d ECB, 2d Div Mesa AZ
Seay Gary M Cpl A Co, 38th Reg’t 2d Div Buchanan VA
Serish Gregory M Sgt E Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Burgettstown PA
Shepard Robert E Sgt Serv Btry, 15th FA Bn, 2d Div Brazil IN
Sisson Maryln K PFC H Co 7th Reg’t 3d Div Chancellor SD
Sorensen Elmer E Sgt H Co, 38th Reg’t, 2d Div Central City SD
South Jimmy Cpl 20th Signal Air Ground Liaison Co, Eighth Army Fayette AL
Stallings Joseph E Cpl E Co, 38th Reg’t, 2 Div York AL
Stanley George A Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Paulsboro WA
Story Roy Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Jonesboro TN
Tayler John L Cpl HQ Co, 38th Reg’t, 2d Div Moundsville WV
Tritt, Jr. Gilbert PFC E Co, 23d Reg’t, 2d Div Elwood City PA
Vincer John C PFC B Co, 32d Reg’t, 7th Div Milwaukee WI
Vivier Ralph J PFC L Co, 35th Reg’t, 25th Div Rolla ND
Walker Joseph H Cpl K Co, 21st Reg’t, 24th Div Johnson City NY
Warden Bill G Cpl K Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Abington VA
Watson William H PFC A Co, 19th Reg’t, 24th Div Baltimore MD
Welby Settles Robert Cpl B Co, 38th Reg’t 2d Div Horse Cave KY
Wheeless Daniel L PFC K Co, 21st Reg’t, 24th Div Rocky Mt NC
Wheller Jr Homer L Cpl A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Ranger IN
Wolf William J PFC E Co Reg’t, 24th Div Philadelphia PA
Wolfe William L Sgt Serv Btry, 515th FA Bn, 24th Div Fairmont WV
Wood William E Cpl C Co, 38th Reg’t 2d Div Washington Court House, OH
Woodring Kenneth L Cpl D Co, 32d Reg’t, 7th Div Cleveland OH
Yacko Peter PFC A Co, 5th RCT, 24th Div Binghamton NY
Yoh Herman L Cpl D Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Bethel PA

August 22, 1953

Name Rank Unit City State
Abrahamson Marvin S Cpl G Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Pokio ND
Adams John W PFC L Co, 23d Reg’t, 2d Div Carrolltown GA
Aguinaga Louis Sgt A Co, 38th Reg’t, 2d Div Chicago IL
Aguirre Andrew C Cpl B Co, 1st Tank Bn, 1st Marine Div Chula Vista CA
Antonis Nick J PFC B Co, 1st Truck Bn, 1st Marine Div San Francisco CA
Arakaki Kazumi Cpl HQ Co, 3d Bn, 23d Reg’t, 2d Div Honolulu HI
Bakley, Jr Frederick A Sgt L Co, 9th Reg’t, 2d Div Clementon NJ
Barnes Anthony E PFC Serv Co, 187th Airborne RCT Ellington MO
Basquez Manuel Sgt A Btry, 15th FA Bn, 2d Div Dallas TX
Beck Dean O PFC H Co, 35th Reg’t, 25th Div York PA
Beerbower Harold W Cpl D Co, 7th Reg’t, 3d Div Saegerstown PA
Bemerer Albert Sgt C Co, 5th RCT, 24th Div Cincinnati OH
Bernard Charles E Cpl A Co, 5th RCT 24th Div Atglen PA
Berube George E Sgt C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Ft Kent ME
Boyd Charles C Sgt I Co, 23d Reg’t, 2d Div Utica MI
Brightman Roger A PFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div Dayton OH
Britton J D PFC K Co, 9th Reg’t, 2d Div Surgoinsville TN
Bryant Lonnie G Sgt HQ Co, 3d Bn, 23d Reg’t, 2d Div Galivants Ferry NC
Buell, Jr Lester R Cpl I Co, 21st Reg’t, 24th Div Whittier CA
Burke Stanley PFC HQ Serv Co, 1st Reg’t, 1st Marine Div Ludlowville NY
Burns Emerson L Sgt HQ Co, 38th Reg’t, 2d Div Dublin GA
Cabello Thomas M Sgt K Co, 31st Reg’t, 7th Div Adrian MI
Charvat Edward C Sgt B Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Mandan ND
Claybaugh Dale T Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Roaring Spring PA
Cline Roy E Cpl A Btry, 15th FA Bn, 2d Div Williamsport MD
Cotter Keith M PFC E Co, 7th Reg’t, 3d Div Clifford MI
Croumbley Raymond Cpl E Co, 23d Reg’t, Div Philadelphia PA
Deardorff Russell B PFC B Co, 31st Reg’t 7th Div Chambersburg PA
Dempsey Patrick J Cpl C Co, 38th Reg’t, 2d Div Union City NJ
Duncan Thomas E Sgt HQ Co, 35th Reg’t, 25th Div Kennewick WA
Elliott Charles E PFC E Co, 23d Reg’t, 2d Div Vienna VA
Evans John F Sgt C Co, 38th Reg’t, 2d Div Midlothian MD
Ewbanks Robert O PFC B Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Van Buren IN
Farmer Clyde R Sgt C Co, 38th Reg’t, 2d Div Flat River MO
Figgins John R PFC D Co, 31st Reg’t, 7th Div Independence MO
Fiore Placido M Cpl D Co, 38th Reg’t, 2d Div Buffalo NY
Fisher Myles E Cpl A Co, 19th Reg’t, 24th Div Lambertville MI
Floyd Herbert E Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Branierd MN
Foote George L PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Elbowoods ND
Frazee Donald E Cpl C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Dayton OH
Gauthier Joseph A Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Opelousas LA
Gilbert Cecil G Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Marengo IA
Guthrie William S Sgt B Btry, 15th FA Bn, 2d Div Crestview TN
Hall Vaughn T Cpl HQ Serv Co, 6th Med Tk Bn, 24th Div Ashville NC
Haram Robert M Cpl F Co, 23d Reg’t, 2d Div Azusa CA
Hardage Roy H Sgt 377th Trans Truck Co, 52d Trans Truck Bn, 7th Div Durant OK
Harmon Earl D Cpl A Co, 38th Reg’t, 2d Div Phoenix AZ
Havins, Jr Clyde Cpl B Co, 38th Reg’t, 2d Div Gadsden AZ
Hensley Marshall O PFC E Co, 21st Reg’t, 24th Div Speedwell VA
Hewitt Roy E Cpl G Co, 5th RCT, 24th Div Council Grove KS
Howard Raymond G Cpl 25th Recon Co, 25th Div Oronogo MO
Hughes Hobert PFC I Co, 35th Reg’t, 25th Div Louisa KY
Johnson Forest C PFC I Co, 23d Reg’t, 2d Div Grantsville WV
Kaiser Frank J Sgt B Co, 31st Reg’t, 7th Div Wheeling WV
Katchmark Charles D PFC D Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Waynesburg PA
Kawamoto Sadao L Cpl B Co, 35th Reg’t, 25th Div Puunene, Maui HI
Knipple William R Cpl L Co, 17th Reg’t, 7th Div Janita Altoona PA
Krantz Alton O Cpl E Co, 23d Reg’t, 2d Div Concord VA
Lawson Charles R Cpl C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Combs KY
Linfante Raymond PFC E Co, 5th RCT, 24th Div Newark NJ
Livaudais Clyde P Sgt HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div New Orleans LA
Lovern Paul E PFC L Co, 38th Reg’t, 2d Div Tampa FL
Lubinski John Sgt E Co, 21st Reg’t, 24th Div Winona MN
Mann William H Cpl G Co, 7th Reg’t, 3d Div San Antonio TX
Manuel Donald W Cpl L Co, 9th Reg’t, 2d Div Racine OH
McCollum Herrod Leroy PFC I Co, 23d Reg’t, 2d Div Murfressboro TN
McLean Ernest E Sgt C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Medical Lake WA
McMurtey Calvin J Cpl C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Nipomo CA
Menzia Conrad C Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Roscoe SD
Merritts Melvin P Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Holidaysburg VA
Miller Reinhart E Sgt G Co, 17th Reg’t, 7th Div Bensonville IL
Mitchell Lawrence Cpl A Btry, 555th FA Bn, 24th Div Woodbury NJ
Montejano Edward Cpl G Co, 38th Reg’t, 2d Dvi Santa Ana CA
Newberry Carol Y Sgt D Co, 38th Reg’t, 2d Div Acworth GA
Newton Charles W Cpl 23d Reg’t, 2d Div Brookhaven GA
Noble Jack D Cpl HQ Btry, 15th FA Bn, 2d Div San Angelo TX
North Donald W Cpl Med Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Covington KY
Osborn Lloyd E PFC A Co, 1st Motor Trans Bn, 1st Mar Div Albuquerque NM
Osborne, Jr Perry J Cpl 7th Reg’t, 3d Div Lebanon OH
Penton, Jr Clarence R Cpl HQ Co, 19th Reg’t, 24th Div Picayune MS
Powers, Jr Norman C Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Portsmouth VA
Ramirez Ralph Cpl HQ Co, 31st Reg’t, 7th Div El Paso TX
Reese Kenneth L Cpl E Co, 38th Reg’t, 2d Div Jamboree KY
Richardson Russell L Cpl L Co, 23d Reg’t, 2d Div New Earth MN
Risner Carl Cpl E Co, 21st Reg’t, 24th Div Knox IN
Roath Frank E PFC I Co, 23d Reg’t, 2d Div Alliance NE
Rodriguez, Jr Gildo C Cpl HQ Btry, 57th Fa Bn, 7th Div New York NY
Rogers Phillip E Cpl C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Denver CO
Rollins Charles E Sgt 1st Ranger Co, 2d Div Greensboro NC
Rosado Juan T Sgt HQ Co, 65th Reg’t, 3d Div Catano PR
Saxon Joe E Cpl B Co, 1st Tank Bn, 1st Marine Div Winston-Salem NC
Schneider Richard D Cpl K Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Augusta KS
Schuppan Frederick W Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Trenton NJ
Schwartz Frederick Cpl C Co, 38th Reg’t, 2d Div Solon ND
Shaffer Lloyd F Cpl D Co, 38th Reg’t, 2d Div Abbottstown PA
Siebert Gerald E PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div McFarland WI
Siedelman Dale E Sgt C Co, 19th Reg’t, 24th Div Exira IA
Signorile Louis Cpl HQ Co, 38th Reg’t, 2d Div Chicago IL
Simmons Jack H Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Greer SC
Sourbeer, Jr Albert L Cpl C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Lancaster PA
Stinson Jackie R Sgt D Btry, 82d AA, 2d Div Whipple WV
Sullivan James E Sgt E Co, 21st Reg’t, 24th Div Nashville TN
Talbert James A Cpl D Co, 31st Reg’t, 7th Div Hartsville SC
Trevino Leonel Sgt I Co, 23d Reg’t, 2d Div San Juan TX
Van Pelt George H Sgt D Co, 2d ECB, 2d Div Canton OH
Vandernburgh John R PFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div Millwood NY
Vann George H PFC K Btry, 4th Bn, 1st Mar Div Ensley AL
Viles Kenneth L PFC K Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Nahcota WA
Villa Lewis J Sgt 1st Ranger Inf Co, Airborne, 2d Div Aliquippa PA
Vincent Leonard J PFC K Co, 9th Reg’t, 2d Div Camden NJ
Volpone James J PFC K Co, 38th Reg’t, 2d Div Ashtabula OH
Vosberg James V Cpl B Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Columbus OH
Wallace James N PFC E Co, 21st Reg’t, 24th Div Fairburn GA
Webber Irvin P Cpl H Co, 23d Reg’t, 2d Div La Porte City IA
West George A PFC HQ Co, 32d Reg’t, 7th Div Jamesville WI
White Shelby B Cpl Med Co, 7th Reg’t, 3d Div Baltimore MD
Wilkins Edward G PFC I Co, 5th Reg’t, 1st Mar Div Des Moines IA

August 23, 1953

Name Rank Unit City State
Almendarez Raymundo Cpl B Co, 35th Reg’t, 25th Div Edinburg TX
Aquilera Vincent Cpl Hq Co, 2d Bn, 5th RCT, 24th Div Ft Worth TX
Arias Raymond Cpl I Co, 32d Reg’t, 7th Div Compton CA
Atwell Daniel F Sgt B Co, 1st Bn, 38th Reg’t, 2d Div Brighton MI
Bafs, Jr Carl Sgt Medical Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Inkster MI
Ballenger Gordon L Cpl E Co, 21st Reg’t, 24th Div Douglasville GA
Banash Alfred P Cpl H Co, 19th Reg’t, 24th Div Plymouth PA
Bartholomew Carl E PFC G Co, 3d Bn, 1st Reg’t, 1st Marine Div Palmerton PA
Batdorff Robert L PFC F Co, 2d Dbn, 7th Reg’t, 1st Marine Div Toledo OH
Binic Joseph B HM3 G Co, 3d Bn, 1st Reg’t, 1st Marine Div Barberton OH
Bishop Carl E Cpl B Btry, 15th FA Bn, 2d Div Kingsport TN
Bowditch Arthur J Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Long Beach CA
Brown Archie C Cpl HQ Sv Co, 39th Med Tk Bn, 25th Div Bartletsville OK
Bruneio, Jr Antony Cpl C Co, 65th Eng’r Combat Bn, 25th Div Easton PA
Campbell Edward Sgt HQ Co, 1st Bn, 38th Reg’t, 2d Div Liberty KY
Cargile Charles E PFC M Co, 31st Reg’t, 7th Div Grant Pass OR
Carvalho Paul P Cpl E Co, 5th RCT, 24th Div Honolulu HI
Chavez Agapito R SFC 3d Recon Co, 3d Div Dallas TX
Chavez Jimmy L Cpl Medical Co, 38th Reg’t, 2d Div Philrich Ranch Border TX
Christensen Floyd C Cpl E Co, 19th Reg’t, 24th Div Fairmont MN
Clark Wilmer W Cpl B Co, 35th Reg’t, 25th Div Wilcoe WV
Clifford Henry C 2d Lt A Co, 7th Reg’t, lst Marine Div New Vernon NJ
Connacher Kenneth H PFC B Co, 32d Eng’r Const Bn Altoona PA
Davis Jackie R Cpl Trans Truck Co, 52d Trans Truck Bn Kokomo IN
Dawson David A PFC D Co, 5th RCT, 24th Div Babee TN
Drose Joseph J Cpl G Co, 5th RCT, 24th Div San Rafael CA
Drummond Stephen E Cpl B Co, 1st Bn, 5th Reg’t, 1st Marine Div Spelter WV
Englehart William M Cpl H Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div New Cumberland WV
Esposito Joseph L PFC C Co, 461st Heavy Mortar Bn, 9th Corps Cliffside Park NJ
Evans Ben H Cpl A Btry, 15th FA Bn, 2d Div Ocilla GA
Fenton Daniel Edgar Sgt B Btry, 555th FA Bn, 24th Div Terre Haute IN
Flannary Andrew J Sgt C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Benham KY
Gabrielle, Jr Fred J PFC I Co, 3d Bn, 7th Reg’t, 1st Mar Div Lyndhurst NJ
Galusha Vernon L Cpl A Btry, 57th FA Bn, 7th Div Ft Edward NY
Gordon Lyle PFC HQ, 23d Reg’t, 2d Div Salem IN
Gray Vernie L PFC H Co, 7th Reg’t, 1st Marine Div Bisco NC
Gregory Homer E Cpl K Co, 19th Reg’t, 24th Div Tampa FL
Gunderson Carl J PFC G Co, 7th Reg’t, 1st Marine Div Onalaska WI
Hatch Verle H Cpl Med Co, 31st Reg’t, 7th Div Puyallup WA
Heath Melvin R Cpl Hvy Mor Co, 31st Reg’t, 7th Div Indianapolis IN
Hellican William PFC A Co, 17th Reg’t, 7th Div Greenville SC
Hibdon Robert E Cpl Hvy Mor Co, 32d Reg’t, 7th Div Dixon Springs TN
Holmes, Jr Roxie Sgt Hq Btry, 83d AA AW Bn, 2d Div Evart KY
Hook George Cpl A Co, 32d Reg’t, 7th div Aiken SC
Hotson Wayne O Sgt E Co, 19th Reg’t, 24th Div La Crosse WI
Howell Thomas J Sgt C Btry, 555th FA Bn Amarillo TX
Jarvis Bobby W Sgt B Btry, 555th FA Bn, 24th Div Wichita Falls TX
Jensen Raymond Cpl C Btry, 37th FA Bn, 2d Div Janesville WI
Jimenez Laurence R PFC D Co, 6th Medical Tank Bn, 24th Div Murfa TX
Johnson Richard D PFC G Co, 1st Reg’t, 1st Marine Div Oakland CA
Jordan Harvey D Pvt A Co, 17th Reg’t, 7th Div Renssalaer IN
Klimas Edward S Cpl A Btry, 57th FA Bn, 7th Div Chicago IL
Kral Robert 2d Lt 461st Inf Bn, Hvy Mortar, 9th Corps Oak Park IL
Lane, Jr Fred M PFC I Co, 31st Reg’t, 7th Div Durham NC
Legried Darrell G PFC C Btry, 92d EA Bn Rake IA
Lewis Guy L Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Oklahoma City OK
MacLean Robert A Sgt 377th Trans Truck Co, 52d Trans Truck Bn Los Angeles CA
Mahrenholz Robert W PFC I Co, 5th RCT, 24th Div Mt Ayr IA
Marry Burton E Cpl K Co, 31st Reg’t, 7th Div Missoula MT
McNamara Buford J Sgt C Co, 19th Reg’t, 24th Div Memphis TN
Montgomery David W Cpl E Co, 21st Reg’t, 24th Div Indianapolis IN
Montgomery Robert P Cpl G Co, 19th Reg’t, 24th Div Indianapolis IN
Montreuil Theodore J Cpl L Co, 33th Reg’t, 2d Div Renton WA
Morgan Robert E Cpl D Co, 6th Medium Tank Bn, 24th Div Scottdale GA
Muise Eric E. J Cpl HQ Co, 1st Bn, 19th Reg’t, 24th Div West Gloucester MA
Munsell Donald PFC K Co, 180th Reg’t, 45th Div Truth or Consequences NM
Murrow Samuel S Sgt Hq Serv Co, 2d Eng’r Combat Bn, 2d Div Mobile AL
Nagy John J Sgt HQ Co, 32d Reg’t, 7th Div Milwaukee WI
Nava John Sgt Hq Co, 3d Bn, 21st Reg’t, 24th Div Coyote CA
Odom Tyrois Pvt 555th FA Bn, 9th Corps Kite GA
Oribio Buenaventura E Sgt K Co, 34th Reg’t, 24th Div La Union PI
Parker Edward F Cpl I Co, 31st Reg’t, 7th Div Inverness FL
Perkins Marion E Sgt C Co, 5th RCT, 24th Div Lawrence IN
Perry Jackie L PFC D Co, 5th RCT, 24th Div Dayton OH
Pickett Wayne A Cpl F Co, 7th Reg’t, 1st Marine Div Duluth MN
Pratt, Jr Molinus D PFC C Co, 5th RCT, 24th Div Straw Plains TN
Putt William J PFC Hvy Mor Co, 32d Reg’t, 7th Div Mechanicsburg PA
Rabalais Hillman P Sgt K Co, 19th Reg’t, 24th Div Plaucheville LA
Reeves Henry E Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Port Arthur TX
Rhoton John H Sgt HQ Co, 2d Bn, 21st Reg’t, 24th Div Roby TX
Richards Harold E PFC F Co, 2d Bn, 7th Reg’t, 1st Marine Div Milton NY
Roberson Jearl R Cpl B Co, 31st Reg’t, 7th Div Summerfield TX
Rollins John L M/Sgt Hq Btry, 978th FA Bn Sewanee TN
Rushton, Jr Alfred J Pvt B Co, 65th Reg’t, 3d Div Philadelphia PA
Sakasegawa George PFC A Co, 17th Reg’t, 7th Div Salinas CA
Santoro Pasquale Sgt C Co, 32d Reg’t, 7th Div Staten Island NY
Sealey Thomas J Cpl A Btry, 57th FA Bn, 7th Div Jackonsville FL
Sirk Kenneth L Cpl Hq Serv Co, 2d Eng’r Combat Bn, 2d Div Clarksburg WV
Sirratt Dewey R Sgt L Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Dermett AR
Skiles Edward L PFC D Btry, 15th AA Bn, 7th Div Whitwell TN
Spackman Thomas P Cpl C Co, 5th RCT, 24th Div Rochester NY
Stackley William F Cpl B Btry, 15th FA Bn, 2d Div Florence SC
Stasko James T PFC I Co, 35th Reg’t, 25th Div Carnegie PA
Steege Leonard E PFC H Co, 3d Bn, 7th Reg’t, 1st Mar Div Medford OR
Stenson Keith E PFC A Co, 5th RCT, 24th Div North Minneapolis MN
Stout Carl T Cpl A Btry, 26th ASA Bn, 24th Div Roseville MI
Strickland T L Pvt A Co, 17th Reg’t, 7th Div Sebastopol MS
Stroud Edward R PFC C Btry, 555th FA Bn Kingston NC
Thielen Florbert M PFC L Co, 19th Reg’t, 24th Div Eden Valley MN
Thomas Tommy H PFC L Co, 31st Reg’t, 7th Div San Pablo CA
Thompson Wilson B PFC F Co, 35th Reg’t, 25th Div Harriman TN
Velat Richard A PFC E Co, 23d Reg’t, 2d Div Flint MI
Vincent William P Cpl B Co, 35th Reg’t, 25th Div Leeds ND
Violet, Jr Arthur E Cpl HQ Btry, 57th FA Bn, 7th Div Mechanicsburg OH
Wakehouse Donald L Cpl C Btry, 555th FA Bn Iowa City IA
Walden George T Cpl A Co, 13th Eng’r Combat Bn, 7th Div Tulsa OK
Wessels Harry P Pvt I Co, 3d Bn, 7th Reg’t, 1st Mar Div Chicago IL
White Leslie J Sgt B Btry, 555th FA Bn, 24th Div Wichita MN
Whitlinger John B PFC A Co, 5th RCT, 24th Div Zanesville OH
Williams Edward Sgt 555th FA Bn, 9th Corps Vickshurg MS
Wilson Howard A Pvt C Co, 223d Reg’t, 40th Div Huntington IN
Wilson Robert N PFC H Co, 23d Reg’t, 2d Div Cromwell KY
Wilson, Jr Clifford Cpl C Co, 2d Reg’t, 7th Div Harrison OH
Wilson, Jr Clyde Cpl B Co, 32d Reg’t, 7th Div Heidelberg KY
Yates Allen PFC E Co, 23d Reg’t, 2d Div Lexington TN
Yonamine Kiyomi Sgt HQ Co, 1st Bn, 32d Reg’t, 7th Div Aiea, Oahu HI
Young Denny B Cpl B Btry, 555th FA Bn, 24th Div Nitro WV

August 24, 1953

Name Rank Unit City State
Augliera John C PFC A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Winchester MA
Baillif Richard G PFC A Co, 32d Reg’t, 7th Div Dulzura CA
Banghart William E Sgt C Co, 35th Reg’t, 25th Div Montgomery PA
Barnes Eddie G PFC C Co, 19th Reg’t, 24th Div Ft Worth TX
Berry James H PFC HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Wolftown VA
Bonilla Reinaldo Sgt I Co, 65th Reg’t, 3d Div Mayaguez PR
Brown Gerard T Cpl HM Co, 34th Reg’t, 24th Div Queens NY
Brunner Clarence E Sgt C Co, 3d ECB, 24th Div Corona CA
Byrd John H Cpl L Co, 23d Reg’t, 2d Div Paris TN
Calvillo Robert Cpl B Btry, 38th FA Bn, 2d Div San Francisco CA
Caplinger Williard L PFC C Co, 19th Reg’t, 24th Div Parkersburg WV
Caruth Bobby L Sgt D Co, 19th Reg’t, 24th Div Abilene TX
Castillo Nelson Sgt I Co, 65th Reg’t, 3d Div Mayaguz PR
Chance Aldelbert W Cpl A Btry, 63d FA Bn, 24th Div Mantua NJ
Chappell Robert G Cpl G Co, 38th Reg’t, 2d Div Brooklyn NY
Clubb Charles E Sgt A Btry, 82d AA AW Bn, 2d Div Fredericktown MO
Coberly Jesse J Cpl D Btry, 82d AA AW Bn, 2d Div Bowden WV
Colby Earl N PFC Med Co, 21st Reg’t, 24th Div Leary TX
Conner Alfred J Cpl HQ Btry, 82d AA AW Bn, 2d Div Broad Top PA
Cossin Carl V Sgt A Co, 21st Reg’t, 24th Div Columbus OH
Craft Norris D PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Evans LA
Croland Thomas M Cpl I Co, 23d Reg’t, 7th Div Cedar Hill TN
Daniels Raymond W Cpl K Co, 38th Reg’t, 2d Div Mount Vernon IL
Davis Lavenge E Sgt I Co, 1st Reg’t, 24th Div Martins
Deckard Ernest L Cpl HQ Co, 3d Bn, 34th Reg’t, 24th Div Wagoner OK
Denton Leo A Sgt M Co, 21st Reg’t, 24th Div Center AR
Deveau Albert J Cpl B Co, 9th Reg’t, 2d Div Millinocket ME
Diaz Abimael Cpl B Co, 65th Reg’t, 3d Div Penuelas PR
Diaz-Aviles Juan J PFC B Co, 65th Reg’t, 3d Div Barrio Pabilla Corozal PR
Dickel James P Cpl Medical Det, 24th DivArty, 24th Div Mount Savage MD
Domenech Jaime O Sgt C Co, 21st Reg’t, 24th Div Aibonito PR
Donley George E Sgt A Co, 72d Tank Bn, 2d Div Harford County MD
Donner Donald E PFC A Btry, 11th FA Bn, 24th Div Arlington WA
Draper Frank E Cpl L Co, 34th Reg’t, 24th Div Kansas City MO
Durham Jesse W PFC L Co, 21st Reg’t, 24th Div Warsaw IL
Ervin John D Cpl HQ Co, 1st Bn, 24th Div Wichita Falls TX
Fabor Albert D Cpl A Co, 8th Cav Reg’t, 1st Cav Div Luzerne IA
Falck Harry T Cpl K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Cincinnati OH
Fitzerald Robert B PFC HQ Btry, 52d FA Bn, 24th Div Ballstone Spa NY
Fort Charles N PFC HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div Lonoke AR
Franz David Cpl D Co, 5th RCT, 24th Div Bridgewater MA
Gable Cecil J Cpl B Co, 2d ECB, 2d Div Palmetto FL
Garcia Francisco A Cpl L Co, 34th Reg’t, 24th Div Las Cruces NM
Garcia Victor I PFC B Co, 65th Reg’t, 3d Div Guaniquilla Cabo Rojo PR
Garza Orlando T Sgt E Co, 32d Reg’t, 2d Div San Diego TX
Gonzales Hipolito P Cpl B Co, 2d ECB, 2d Div San Dimas CA
Gonzales Lucio M Sgt C Co, 9th Reg’t, 2d Div Oxnard CA
Gonzalez Felipe Ramos PFC E Co, 65th Reg’t, 3d Div Zamaz PR
Guerra Rudolfo C Cpl C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Alamogordo NM
Guzman Cecilio Cpl G Co, 38th Reg’t, 2d Div San Antonio TX
Hallmark William E Sgt B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Garden City KS
Hays Carlos Cpl HQ Btry, 82d AA AW Bn, 2d Div Jackhorn KY
Hesselink Robert T Sgt K Co, 35th Reg’t, 25th Div Big Rapids MI
Hor Chong Cpl Medical Co, 21st Reg’t, 24th Div San Francisco CA
Hutson Lloyd PFC F Co, 187th Airborne RCT New Orleans LA
Janda Bohus J Sgt A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Lagrange TX
Jarrette J W PFC I Co, 19th Reg’t, 24th Div Baskin LA
Jennings, Jr Lacey Cpl I Co, 34th Reg’t, 24th Div Boothwyn PA
Kemp Robert A Sgt K Co, 21st Reg’t, 24th Div Davenport IA
Kennemer Otis E Sgt C Co, 9th Reg’t, 2d Div Anderson AL
King Russell S Cpl A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Waycross GA
Kuras Stanley T Cpl C Btry, 15th FA Bn, 2d Div Gaylord MI
Lakin Lloyd C Sgt C Co, 19th Reg’t, 24th Div Phoenix AZ
Laurent Alfred V Sgt K Co, 21st Reg’t, 24th Div Lowell MA
Lawson Kenneth E Cpl L Co, 23d Reg’t, 2d Div St Louis MO
Lessman Billy J PFC HQ Btry, 11th Reg’t, 1st Marine Div Sacramento CA
Lester Lerov Cpl I Co, 9th Reg’t, 2d Dvi Johnstown PA
Lewis Robert E Sgt I Co, 21st Reg’t, 24th Div Lewisburg TN
Loebrick Dahlas E Cpl G Co, 38th Reg’t, 2d Div Myth ND
Lopez Pedro PFC Medical Co, 65th Reg’t, 3d Div New York City NY
Martin Luis PFC B Co, 65th Reg’t, 3d Div Hatorey PR
Martinez Isaac Cpl B Co, 38th FA Bn, 2d Div Waco TX
Martinez-Pinero Luis PFC B Co, 65th Reg’t, 3d Div Bo Pelverin Cayey PR
McGinnis Raymond I PFC HQ Co, 2d ECB, 2d Div Memphis TN
McMinn Clifton A PFC HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Jackson TN
Medler, Jr Homer Sgt C Co, 23d Reg’t, 2d Div Benton Harbor MI
Moore Marvin L PFC A Btry, 82d AA AW Bn, 2d Div Celfax IN
Motherman Charles H Cpl A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Christiana TN
New Sydney L Sgt L Co, 23d Reg’t, 2d Div Walkins Creek KY
Nickells Walter L Cpl HQ Co, 34th Reg’t, 24th Div New Boston OH
Norkin Cletys I PFC K Co, 19th Reg’t, 24th Div Muskogee OK
Ortiz Antonio PFC I Co, 65th Reg’t, 3d Div Homacao PR
Ousley Gary L Sgt HQ Btry, 38rh FA Bn, 2d Div Randlett OK
Pabey Luis E PFC C Co, 7th Reg’t, 1st Marine Div Ponce PR
Padilla Henry S PFC G Co, 38th Reg’t, 2d Div Boulder CO
Pitsenbarger Eugene L Sgt D Btry, 82 AA AW Bn, 2d Div Sulphur Springs WV
Pizarro-Osorio Rosario Pvt B Co, 65th Reg’t, 3d Div Loiza Aldea PR
Polk Ellis F PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Searcy AR
Potts Cecil S Cpl QM Co, 24th Div Fullerton CA
Quilantan Daniel C Cpl Medical Co, 38th Reg’t, 2d Div Cerralvo Mexico
Racey Maurice D Cpl Co, 23d Reg’t, 2d Div Fremont MI
Rankin Marion W Cpl B Co, 2d ECB, 2d Div Cynthiana KY
Ray Edward M Cpl Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Columbus GA
Raymond William H PFC L Co, 21st Reg’t, 24th Div McKeesport PA
Rivera Joaquin Gonzalez PFC B Co, 65th Reg’t, 3d Div Naguabo PR
Rupp Edward K Cpl A Btry, 11th FA Bn, 24th Div Conshochem PA
Sanchez Marcelin I Sgt Medical Co, 8th Cav Reg’t, 1st Cav Div Cheyenne WY
Shaw Roger L Sgt G Co, 19th Reg’t, 24th Div Preston MN
Shewalter Earl W Sgt B Co, 21st Reg’t, 24th Div Chillicothe OH
Shirk William L PFC C Btry, 15th FA Bn, 2d Div Blacklick OH
Simpson Robert L PFC HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Sacramento CA
Sitler Robert E Cpl HQ Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Greentown OH
Sloan Leroy Sgt I Co, 21st Reg’t, 24th Div London KY
Smith Donald Ray Cpl C Co, 21st Reg’t, 24th Div Elizabeth WV
Solinger Leroy L Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Albany MN
Spears James D Cpl I Co, 9th Reg’t, 2d Div Philadelphia MS
Spencer Charles L Cpl F Co, 35th Reg’t, 25th Div Dowagiac MI
Stanley Robert PFC B Co, 21st Reg’t, 24th Div Lebanon TN
Summers Richard Francis Sgt L Co, 23d Reg’t, 2d Div Rochelle IL
Thompson Ray A PFC B Co, 21st Reg’t, 24th Div Stone Gap VA
Toiliver David A PFC A Co, 9th Reg’t, 2d Div Bledsoe KY
Torres-Mercado Angel L Pvt F Co, 15th Reg’t, 3d Div Bo Sardinera Fajardo PR
Welsh Spencer W Cpl K Co, 8th Cav Reg’t, 1st Cav Div York PA
Wilkerson Thomas D PFC I Co, 9th Reg’t, 2d Div Shawnee OK
Williams Dale H Sgt E Co, 35th Reg’t, 25th Div Tustin MI
Wright Francis H PFC C Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Honolulu HI
Zeller Edward E Cpl A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Taylor Springs IL

August 25, 1953

Name Rank Unit City State
Allred James E Sgt Serv Co 38th Reg’t 2d Div Liberty NC
Ambriz Jose M Sgt E Co 38th Reg’t 2d Div Santa Rita NM
Andrews Jack W Pvt A Btry 300th AFA Bn Northville MI
Ballard Clarence PFC Med Co 9th Reg’t 2d Div Compton CA
Barber James C Cpl A Co 9th Reg’t 2d Div Charter Oak MO
Barcellos Frank L PFC E Co 35th Reg’t 25th Div Hanford CA
Buesch Lloyd C PFC E Co 35th Reg’t 25th Div Worthington MN
Byers Allen R PFC H Co 5th Reg’t Gardnerville NV
Byers James M Cpl HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Bloomfield IN
Carlton Vernon W Sgt HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Jonesville LA
Davidson Eudell H Cpl C Co 2d ECB 2d Div Morgan WV
Dunford Berten E Cpl B Btry 38th FA Bn 2d Div Wythevllle VA
Dye Eloy T Cpl M Co 38th Reg’t 2d Div Sun Valley CA
Elder Charles B Cpl G Co 38th Reg’t 2d Div Hydes MD
Endris Everett T Cpl HQ Co 34th Regt 24th Div Crown Point IN
England Joe H PFC D Co 89th Med Tk Bn 25th Div White Bluff TN
Espindza Antonio Sgt L Co 23d R*g’t 2d Div San Marcos TX
Farley Elgie J Sgt G Co 9th Reg’t 2d Div Coushatta LA
Freeman Everett Cpl L Co 34th Reg’t 24th Div Pennington Gap VA
Gauthier Gaston PFC C Co 7th Reg’t 1st Mar Div Lewiston ME
Gonzales Marcos Cpl M Co 38th Reg’t 2d Div Pontiac MI
Hagar John K Cpl C Co 555th FA Bn 5th RCT Kansas City MO
Hall Robert E Cpl M Co 9th Reg’t 2d Div Huntington WV
Hardesty Jr Jess Cpl D Co 5th Cav Reg’t 1st Cav Div Goshen IN
Hardin Jr William C Cpl B Btry 38th FA Bn 2d Div Hatton KY
Howard Louis C PFC G Co 38thReg’t 2d Div Modesto CA
Jackson William E PFC B Co 9th Reg’t 2d Div Grayson KY
Jiron Amos J PFC L Co 21st Reg’t 24th Div Collins CO
Jones Verdon M/Sgt G Co 7th;Beg’t 3d Div Pauls Valley OK
Kilburn Gerald Sgt Serv Co 31st Reg’t 7th Div Charleston WV
Knight Willie D Pvt A Co 17th Reg’t 7th Div Cross City FL
Laborde Paul R Cpl HQ Btry 82d AA Bn 2d Div New Orleans LA
Loutner Joseph F PFC 2d Bn 8th Reg’t 1st Cav Div Minden City MI
Markevitch Robert A Pvt H Co 3d Bn 5th Reg 1st Mar Div Sheboygan WI
Martinez Frank P Cpl B Co 34th Reg’t 24th Div Stockton CA
Martinez Gilberto Sgt E Co 9th Reg’t 2d Div Brownsville TX
Massie Robert A Cpl A Btry 38th FA Bn 2d Div Council Bluffs IA
Maxwell Donald C Pvt CBtry 555th FA Bn 5th RCT Kennett Square PA
McKinley Floyd E Cpl H Co 35th Reg’t 25th Div Bay City MI
McNeely Frank Sgt HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Hanging Rock OH
Merideth Paul E Cpl B Co 2d ECB 2d Div Ripley OK
Milkovlch Michael M Cpl F Co 21st Reg’t 24th Div Keewatin MN
Miller James W Cpl A Btry 38th FA Bn 2d Div Columbus OH
Mills David W Pvt F Co 15th Reg’t 3d Div Houghton NY
Montgomery Richard J PFC G Co 7th Reg’t 3d Div Owosso MI
Moore Ralph L Sgt B Co 2d Engr Cbt Bn 2d Div Mendocino CA
Morris Curtis E Sgt G Btry 555th FA Bn 5th RCT Baltimore MD
Morris Robert E PFC C Co 38th Reg’t 2d Div Jackson MS
Nation Carl D Pvt 5th Reg’t 1st Mar Div Cordova AL
Navarre Guadalupe R Sgt A Btry 38th FA Bn 2d Div Ontario CA
Oberpriller Joseph R PFC E Co 9th Reg’t 2d Div Jim Falls WI
Oehl Sidney Cpl Mortar Co 7th Reg’t 1st Mar Div Brooklyn NY
Olazabal Joseph D PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT Jamaica NY
Oliver James A Cpl E Co 7th Reg’t 3d Div Salt Lake City UT
Oliverapsantos Carlos Pvt E Co 65th Reg’t 3d Div Guayanilla PR
Panco Charles H Sgt H Co 19th Reg’t 24th Div Brooklyn NY
Peralta Jr Pedro PFC H Co 5th Reg’t 1st Mar Div Oahu HI
Perez Ignacio PFC 300th AFA Bn Melvindale MI
Philpot Eldridge Lee PFC H Co 19th Reg’t 24th Div Granville TN
Pointer Roy Franklin Cpl B Co 35th Reg’t 25th Div Central City KY
Prather Kenneth R Cpl K Co 8th Reg’t 1st Cav Div White Cliff AR
Reel Edmund L Sgt M Co 8th Reg’t 1st Cav Div Inkerman WV
Replogle Jr Philip M Pvt 555th FA Bn 5th FCT Medina TN
Reynolds Walter O Cpl G Co 7th Reg’t 1st Cav Div San Pablo CA
Richard Roy D Sgt A Co 19th Reg’t 24th Div New Orleans LA
Robinson Norman A Sgt HQ Co 5th Reg’t 1st Cav Div Adrian MI
Rodriguez Robert J Sgt Med Co 8th Reg’t 1st Cav Div New Orleans LA
Romero Benjamin M Pvt A Co 17th Reg’t 7th Div Jackson MI
Roque Alfredo Cpl C Btry 38th FA Bn 2d Div Redlands CA
Santo Ciro Joseph Cpl C Co 19th Reg’t 24th Div Plainfield NJ
Schlup Robert L Cpl 235th FA Bn 5th RCT Bethel KS
Schnitzler Norbert W Pvt I Co Regt 1st Mar Div West Allis WI
Seaborn Ernest Pvt 555th FA Bn 5th RCT Cleveland OH
Selby Charles R Cpl Med Co 38th Reg’t 2d Div Foster OK
Shaffer Richard L Sgt 2d QM Co 2d Div Richmond IN
Sherrill Reuben C SFC 555th FA Bn 5th RCT Athens LA
Shimshock John A Cpl L Co 21st Reg’t 24th Div Greensburg PA
Shoe George A PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT Mt Pleasant NC
Soto Hipolito C Cpl HQ Btry 82d AA AW Bn 2d Div Juarez Mex
Stapp Willis W Cpl C Co 19th Reg’t 24tn Div Mortan TX
Stevenson William C PFC B Co 9th Reg’t 2d Div Amonate VA
Szalakiewicz Joseph F Cpl K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Wheeling WV
Szumiak Roman L Pvt C Btry 555th FA Bn 5th RCT Detroit MI
Thrush Ralph Pvt C Btry 555th FA Bn 5th RCT LeMoyne PA
Trivette Denis G PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT Butler TN
Trujillo Pablo B PFC H Co 7th Reg’t 1st Mar Div Morencia AZ
Trumbo Carl F Cpl C Btry 555th FA Bn 5th RCT Woodburn LA
Unger Raymond M PFC F Co 38th Reg’t 2d Div Chicago IL
Vaughn Marion E Cpl Serv Btry 38th FA Bn 2d Div Rayle GA
Vavruska Eugene R PFC H Co 7th Reg’t 1st Mar Div Tyndall SD
Villa Nueva Ricardo Cpl M Co 27th Reg’t 25th Div Rivera CA
Williams Jr Jesse V Cpl I Co 23d Reg’t 2d Div West Point GA
Winn Jack D Sgt E Co 35th Reg’t 25th Div Gunnison UT
Wobie Albert R Pvt G Co 7th Reg’t 3d Div Roxbury VA
Wooldridge Larry K PFC E Co 21st Reg’t 24th Div Lynchburg VA
Wright Kenneth R Sgt B Btry 82d AA Bn 2d Div Jackson OH
Zamora Armando C Cpl 555th FA Bn 5th RCT Los Angeles CA

August 26, 1953

Name Rank Unit City State
Absher Thomas W Sgt HQ Co 2d Bn 9th Reg’t 2d Div Wilbar NC
Adair Sammie Cpl A Btry 38th FA Bn 2d Div Delebarton WV
Alston Ira C PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT Louisburg NC
Annunziata Richard R PFC KMAG J2Q2 AU West Haven CT
Atkinson Rondald H Cpl H Btry 63d FA Bn 24th Div Greensboro NC
Auman Neil C Pvt 424th FA Bn Spring Mills PA
Baldwin Jr Edwin A 2d Lt A Btry 300th Armored FA Bn 5th Art Grp Summit NJ
Barber Henry O Cpl D Btry 82d AA Bn 2d Div Pelican La
Barney Richard L Cpl Med Co 9th Reg’t 2d Div Marion IN
Bast Donald W 2d Lt 2d ECB 2d Div Catonsville MD
Baumgartner Leroy V Sgt D Co 21st Reg’t 24th Div Monroe IN
Beaudry John H Cpl C Co 2d Chem Mortar Bn Willimantic CT
Beck Edward F Cpl K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Cincinnatti OH
Bender Paul G PFC A Co 27th Reg’t 25th Div Cleveland OH
Bingham George M Sgt M Co 21st Reg’t 24th Div Lima OH
Boudoin Jr Theodore Cp HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Texas City TX
Boutwell Norman L Cpl L Co 21st Reg’t 24th Div Billerica MA
Boyd Jr Royce M Sgt HQ Co 1st Bn 9th Reg’t 2d Div Gainesville GA
Bradford Henry E Sgt K Co 21st Reg’t 24th Div Southern Pines NC
Brave Robert G 1st Lt C Btry 555th FA Bn 5th RCT Northbrook IL
Brockhaus Frederick C Sgt Med Co 9th Reg’t 2d Div Lansing MI
Burdelas James J Cpl C Btry 38th FA Bn 2d Div Baltimore MD
Butler Paul G Cpl E Co 35th Reg’t 25th Div Louisville KY
Campbell Eugene Cpl HQ Btry 38th FA Bn 2d Div Landisburg WV
Cantley Bobby R Sgt HQ Btry 638th FA Bn 24th Div Glen White WV
Cantrell Samuel H 2d Lt 30th FA Bn Bedford Village NY
Carter James E Cpl G Co 5th Reg’t 1st Cav Div Pelham GA
Carver Donald J Cpl HQ & Ser Co 2d ECB 2d Div Calvin WA
Channell Andrew W Sgt L Co 35th Reg’t 25th Div Valley Head WV
Chinault Robert C Cpl B Co 31st Reg’t 7th Div Fredericksburg VA
Clement James A Cpl Amb Co 2d Med Bn 2d Div New Orleans LA
Cline Oliver J Sgt Med Co 21st Reg’t 24th Div Fayetteville NC
Colbert James P Cpl I Co 21st Reg’t 24th Div Shreveport LA
Conley James T Cpl HQ Co 3d Bn 21st Reg’t 24th Div Etna PA
Cooper Frederick J PFC G Co 38th Reg’t 2d Div The Bronx NY
Crouse Denzil W Cpl A Co 9th Reg’t 2d Div Baltimore MD
Davis Charles E 2d Lt C Btry 555th FA Bn IX Corps Cincinnati OH
Davis Floyd A Sgt A Co 72nd Tank Bn 2d Div Wedron IL
Davis Harold L PFC C Btry 99th FA Bn 1st Cav Div Greensburg IN
Davis James C Cpl D Co 19th Reg’t 24th Div Morehead KY
Davison George C Cpl I Co 23d Reg’t 2d Div Staten Island NY
Dennison Arthur L PFC A Co 7th Reg’t 1st Marine Div Louisville KY
Dittmer Thomas L Sgt C Co 19th Reg’t 24th Div El Reno OK
Dobson Floyd J PFC A Co 19th Reg’t 24th Div Brinkley AR
Dunlap Cecil Sgt HQ Btry 82d AA 2d Div McCorkle WV
Duty Cermillus H Cpl K Co 21st Reg’t 24th Div Wurtland KY
Fahnestock Charles I PFC L Co 10th Reg’t 1st Cav Div Charnbersburg PA
Ferguson Benjamin P PFC B Co 21st Reg’t 24th Div Moline IL
Fisher Lowel D Cpl I Co 21st Reg’t 24th Div Charleston WV
Flowers Billy G Cpl Med Co 9th Reg’t 2d Div Bluffton IN
Frazer Charles F Sgt C Co 3d ECB 24th Div Belpre OH
Frits John H Pvt I Co 14th Reg’t 25th Div Mountain View NJ
Gardner Donald J PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT Buffalo NY
Garlotte Berley E PFC B Co 2d Chem Mortar Bn Biloxi MS
Gay Andrew C Cpl A Btry 38th FA Bn 2d Div Ripley TN
Glenn Joe A PFC Weapons Co 2d Bn 5th Reg’t 1st Mar Div Coco WV
Glenn Otis L PFC Serv Btry 38th FA Bn 2d Div Avon Park FL
Goolsby Paul M Cpl Hvy Mortar Co 32d Reg’t 7th Div Danville VA
Gregory Robert L PFC I Co 179th Reg’t 45th Div Oxford NC
Grover Robert N Cpl M Co 38th Reg’t 2d Div Winnebago IL
Gruebl George E PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT Baltimore MD
Habben Alvin B PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT Worthington MN
Halsey Dailey C Cpl A Btry 38th FA Bn 2d Div Centerville PA
Hamilton James F Sgt G Co 3d Bn 7th Reg’t 1st Marine Div Billerica MA
Harper Dennie M Cpl A Co 160th Reg’t 40th Div Twilight WV
Harr Vernon E Cpl HQ Co 38th FA Bn 2d Div Morehead KY
Heath Eldon O PFC Med Co 21st Reg’t 24th Div Kinghill ID
Heitkamp Kenneth D Sgt B Co 38th Reg’t 2d Div Menomonie WI
Hemingway Jasper Pvt K Co 180th Reg’t 45th Div Loris SC
Hickey Billy G PFC C Btry 38th FA Bn 2d Div Lexington Ky
Hicks Virgil Cpl K Co 160 Reg’t 40th Div Wayland KY
Hill Ronald E M/Sgt C Co 64th Tank Bn 3d Div Hawkinsville GA
Holcomb Bobby G Sgt HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Clay City IL
Holland Billy J Cpl B Co 21st Reg’t 24th Div Ft Smith AR
Holton James E Cpl HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Huntington WV
Howard Charles C Sgt K Co 180th Reg’t 45th Div Salt Lake City UT
Hughes Bobby J PFC A Co 38th Reg’t 2d Div Purcell OK
Irons Lee James PFC 5th Reg’t 1st Marine Div Lum MI
Jackson Charley G Sgt HQ Co 1st Bn 19th Reg’t 24th Div Alexandria LA
Jackson Joseph L PFC C Btry 76th FA Bn Baton Rouge LA
Jacobs Murray Cpl C Btry 555th FA Bn IX Corps Athens GA
Jenkins Ernest T Cpl C Btry 38th FA Bn 2d Div Rickland NC
Johnson George H Cpl A Co 19th Reg’t 24th Div Ada WV
Kaiser Arthur L PFC A Co 9th Reg’t 2d Div Mercersburg Pa
Kern Henry H Cpl C Co 2d ECB 2d Div Hardin MT
King Charlie L Pvt A Co 17th Reg’t 7th Div Columbus GA
King Edward M Cpl HQ Btry 52d FA Bn 24th Div Chattanooga TN
Konechne Philip E Pvt C Btry 555th FA Bn IX Corps Kimball SD
Kreger Walter S Cpl HQ Co 5th Reg’t 1st Cav Div Gaylord MI
Kruse Ernest D 2d Lt C Co 461st Hvy Mortar Bn Roselle NJ
LaRue Charles B Cpl F Co 35th Reg’t 25th Div Galx VA
Lytle Kenneth Sgt C Co 9th Reg’t 2d Div Germfask MI
Macijeski James G PFC A Btry 38th FA Bn 2d Div Baltimore MD
Malone Haskell Sgt I Co 21st Reg’t 24th Div Leachville AR
Marks Delbert L PFC D Co 7th Reg’t 1st Mar Div Johnson City TN
Martin Henry W Cpl C Btry 555th FA Bn 5th RCT Farmersville IL
Matlock Benny J Cpl B Co 2d ECB 2d Div Pruitt AR
Mattocks Bill Walter Cpl C Co 9th Reg’t 2d Div Hoquiam WA
Mays Jackson T PFC K Co 24th Reg’t 24th Div Montcalm WV
McClain Jessi W Cpl A Btry 38th FA Bn 2d Div Wharton WV
McClary Jake A Cpl C Btry 555th FA Bn 5th RCT Kingstree SC
McCloud Nathaniel Cpl C Co 32d Reg’t 7th Div Elizabethton TN
McKalip Kenneth A Sgt Tank Co 38th Reg’t 2d Div St Louis MO
Metzger Robert A PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT St Louis MO
Mickelberg Albert Cpl B Co 5th Reg’t 1st Cav Div Philadelphia PA
Milantoni Patsy 2d Lt G Co 7th Reg’t 3d Div Philadelphia PA
Miller Billy R Cpl K Co 19th Reg’t 24th Div Twilight WV
Moffett Rufus Sgt Serv Btry 37th FA Bn 2d Div Lesslie SC
Montgomery Jr Charles B 1st Lt B Btry 555th FA Bn 5th RCT Seattle WA
Morgan Marion J Sgt C Co 19th Reg’t 24th Div Lake Village AR
Morgan Mathew Cpl M Co 38th Reg’t 2d Div Brantly AL
Morse Thompson Sgt HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Morehead NC
Mosby Johnnie Pvt A Co 17th Reg’t 7th Div Centerville MS
Murphy Charles E Pvt G Co 27th Reg’t 25th Div Chicago IL
Mussey Theodore B Pvt B Co 31st Reg’t 7th Div Gerrish NH
Naville Jr Herman F Cpl C Co 19th Reg’t 24th Div Knobs IN
Newsburey Victor J Cpl HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Elmira NY
Nieman Warner E PFC H Co 5th Reg’t 1st Mar Div Kennedy NY
Nikko Kenneth C Pvt C Btry 555th FA Bn 5th RCT Cromwell MN
Novobilsky Thaddeus F Cpl H Co 21st Reg’t 24th Div Simpson PA
Oliveras-Patdilla Francisco Sgt K Co 6th Reg’t 3d Div Bayamon PR
Ortega Ruben N Pvt C Btry 176th Armored Bn Alpine TX
Parish William PFC 2d Rocket FA Btry Finleyville PA
Parker Willie A PFC 503d FA Bn 2d Div Columbus GA
Pavlik Dennis L PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT Elba NE
Perkins Evelyn Cpl C Co 38th Reg’t 2d Div Longview TX
Peterson Carl D Cpl HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Hermleigh TX
Pope James J Sgt K Co 38th Reg’t 2d Div Seffner FL
Powell Carl L Sgt C Co 15th Reg’t 3d Div Plant City FL
Pullar Bert L Cpl C Co 2d ECB 2d Div International Falls MN
Quinn Edward R PFC C Btry 555th FA Bn 5th RCT Long Island NY
Rada Stephen A Cpl HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Branchdale PA
Ramirez Manuel Cpl Serv Btry 38th FA Bn 2d Div Alice TX
Rea Frank Junior Cpl K Co 27th Reg’t 25th Div De Queen AR
Reedy Doyle L Sgt Hq Co 2d Bn 5th RCT 24th Div Chelsea OK
Reza Jr Timothy PFC I Co 21st Reg’t 24th Div McKeesport PA
Rice Wayne D PFC 555th FA Bn 5th RCT Waterloo SC
Richards Donald R Cpl H Co 5th Reg’t 1st Mar Div Lumberport WV
Riddell Jr Charles Sgt L Co 38th Reg’t 2d Div Germantown OH
Ritter Eldridge L Sgt L Co 8th Reg’t 1st Cav Div Cave City KY
Robertson David F PFC C Btry 235th FA Bn Observation Baton Rouge LA
Robertson Elmer L PFC M Co 34th Reg’t 24th Div Huntington WV
Robinson Clark H PFC L Co 21st Reg’t 24th Div Tahlequah OK
Robinson Douglas G PFC HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Norwood NY
Rogers George P PFC G Co 19th Reg’t 24th Div Lockport LA
Roth Jr Jacob G Cpl L Co 34th Reg’t 24th Div Allentown PA
Rowe Frank L Sgt A Co 19th Reg’t 24th Div Mount Clare WV
Rucker Carol B Cpl HQ Btry 82d AA 2d Div Napa CA
Salay Gene C PFC KMAG 8202AU Bethlehem PA
Santiago Abraham Martinez PFC B Co 6th Reg’t 3d Div Hatillo PR
Schmitt Robert W Pvt C Btry 555th FA Bn 5th RCT Beaver Dam WI
Schwab Clarence E Cpl B Co 2d ECB 2d Div Flat Rock AL
Scott Rodney L Cpl K Co 35th Reg’t 25th Div Mt Carbon WV
Searfes Fred C Cpl K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Wilkes Barre PA
Sedtoerry Don W Pvt 555th FA Bn 5th RCT Jarrell TX
Sharp Maurice S Pvt K Co 180th Reg’t 45th Div Westboro MO
Shaw Andrew W Cpl I Co 21st Reg’t 24th Div Oberon ND
Shepard Carl J Pvt B Co 7th Reg’t 3d Div Wilmington NC
Shimer Robert L Pvt G Co 7th Reg’t 3d Div Joseph MS
Singleton Jessie J Pvt 555th FA Bn 5th RCT Lincoln NE
Sitler Harold E Cpl B Co 31st Reg’t 7th Div Mt Morris IL
Slaten Lindsey L Cpl D Co 2d ECB 2d Div Texarkana TX
Smallwood Stevie Cpl B Btry 38th FA Bn 2d Div Jason KY
Smith Abner R Sgt Serv Btry 38th FA Bn 2d Div Fayetteville AR
Smith Gerald E Cpl Med Co 9th Reg’t 2d Div Ft Wayne IN
Smith Richard C PFC 461st Hvy Mortar Bn Coral MI
Smith Robert L PFC C Co 19th Reg’t 24th Div Tulsa OK
Smith William E PFC B Co 31st Reg’t 7th Div Lubbock TX
Sorrells David T Cpl K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Chestnut LA
Spencer Erdis Carl PFC K Co 19th Reg’t 24th Div Chicago IL
Stanley Eugene PFC HQ Co 82d AA Bn 2d Div Hiawnnee MS
Steele Adam I PFC K Co 180th Reg’t 45th Div Bolair WV
Stevenson Robert A Cpl 25th Recon Co 35th Div Lincoln Park MI
Stice Ivan E Cpl A Btry 63d FA Bn 24th Div Outlook WA
Stone Roger A Cpl G Co 5th Reg’t 1st Cav Div Sugar Grove VA
Stroup Lester L Sgt C Btry 38th FA Bn 2d Div Marshall OK
Sweeney James H Cpl HQ Co 2d Bn 9th Reg’t 2d Div Waco TX
Swindell Roger J Pvt G Co 27th Reg’t 25th Div Seaside CA
Talbert Joe H PFC B Co 21st Reg’t 24th Div Palo Alto CA
Talbert Marvin E Sgt HQ Co 1st Bn 21st Reg’t 24th Div Albemarle NC
Tallon Eugene P Cpl HQ Btry 63d FA Bn 24th Div Braddock PA
Taylor George R Cpl C Co 9th Reg’t 2d Div Stevensville Pa
Thompson Jackie R Cpl E Co 38th Reg’t 2d Div Atoka OK
Thompson Roy L PFC M Co 21st Reg’t 24th Div Casnovia MI
Torkomian Nimrod 2d Lt C Btry 176th Armored FA Bn Pawtucket RI
Trujillo Daniel J Sgt HQ Btry 63d FA Bn 24th Div Las Vegas NV
Turner Lewis A Cpl Med Co 9th Reg’t 2d Div Evarts KY
Valencia Henry Sgt HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Dallas TX
Vaughn Jr Lloyd Cpl L Co 21st Reg’t 24th Div Galon OH
Walintukonis Joseph Sgt B Co 21st Reg’t 24th Div New London CT
Wall Lester S Cpl B Co 31st Reg’t 7th Div Mineral Point MO
Weaver Jr Squire E PFC 555th FA Bn 5th RCT Blowing Rock NC
Webb Cyril B Sgt Hq Co 35th Reg’t 25th Div Ft Worth TX
Wersal Florian G PFC B Btry 235th FA Bn 9th Corps Springfield MN
White Richard L PFC L Co 21st Reg’t 24th Div Comfort WV
Whiteaker Howard F PFC 555th FA Bn 3d ROK Div Bristol VA
Williams John C Cpl 92d FA Bn 9th Corps Detroit MI
Williams Tommy J PFC L Co 27th Reg’t 25th Div Easley SC
Williams Jr Henry D Cpl I Co 21st Reg’t 24th Div Indian VA
Williford Troy A PFC F Co 7tii Reg’t 1st Mar Div Middlesaoro KY
Wilmeth Leonard B Cpl Serv Btry 38th FA Bn 2d Div Ft Worth TX
Wilson Donald E Sgt 24th QM Co 24th Div Draper VA
Wilson Ronald W PFC K Co 65th Reg’t 3d Div Weirton WV
Wojcik Francis J Sgt HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Whitesboro NY
Wolfe Howard Cpl A Co 5th RCT 24th Div Birmingham AL
Woodard Preston D PFC H Co 7th Reg’t 1st Mar Div Olustee FL
Wright James N Sgt C Co 5th RCT 24th Div Hilton Village VA
Zierer Robert G PFC B Btry 235th FA Bn IX Corps Phillips WI
Zollenhoffer William B Sgt D Btry 2d AA Bn 2d Div Parkville MD

August 27, 1953

Name Rank Unit City State
Addesso Perry J Pvt M Co 21st Reg’t 24th Div Brooklyn NY
Allen Taggett PFC HQ Co 34th Reg’t 24th Div Prestonburg KY
Anderson Lester E Sgt HQ Btry 64th FA Bn 24th Div Swink OK
Armour Harlen D PFC A Co 24th Reg’t 24th Div Bowling Green KY
Barnes Dallas L Cpl G Co 5th leg’t 1st Cav Div Hornsbyville VA
Bgown Clyde O Cpl A Co 23d Reg’t 2d Div Richlands VA
Blodgett Jr Irving D Cpl 92d Arm FA Bn IX Corps Claremont NH
Boston Jr Dennis R Cpl 92d Arm’d FA Bn IX Corps Kitts Hill OH
Bradley Norman H Cpl 555th FA Bn 5th RCT Henlawson WV
Briggs Frank M PFC B Btry 300th FA Bn 6th ROK Div Des Moines IA
Browning Jack Cpl M Co 34th Reg’t 24th Div Cawood KY
Buchanan Herbert H Cpl A Btry 38th FA Bn 2d Div Saulsville WV
Byrd Roy T 1st Lt B Co 38th Reg’t 2d Div Winnetka IL
Cain Jr Allen Sgt 555th FA Bn IX Corps Roseland FL
Chester Robert J PFC I Co 7th Reg’t 1st Mar Div Lutherville MD
Code Charlie C Pvt L Co 31st Reg’t 7th Div Macon GA
Coleman Douglas A Sgt B Btry 235th FA Bn IX Corps American Fort UT
Condor Herbert W 2d Lt C Btry 58th FA Bn 3d Div Louisville KY
Cook Howard M/Sgt C Btry 555th FA Bn 5th RCT Key West FL
Copenhaver Emery L PFC I Co 27th Reg’t 25th Div Conowingo MD
Cosby Samuel E Sgt B Co 21st Reg’t 24th Div Camden AR
Cossetti Joseph E Cpl Med Det 24th Div Branch MI
Coyle Robert A PFC 555th FA Bn The Bronx NY
Creel Shelby G PFC C Co 19th Reg’t 4th Div Harrisonberg LA
Cress Jr Patrick Cpl C Co 21st Reg’t 24th Div Gate City VA
Cummings Richard E PFC Serv Btry 52d FA Bn 24th Div Pittsburgh OH
Cunningham Thomas P PFC AF Bn IX Corps Elmira NY
Dague Joseph M PFC G Co 7th Reg’t 1st Mar Div Santa Clara CA
Dalmazzi Robert J PFC 2d Rkt Btry 5th FA Bn Providence RI
Del Bosque Jr Aniceto Sgt A Btry 38th FA Bn 2d Div Kingsville TX
Delgado Tarsicio Sgt I Co 14th Reg’t 25th Div Los Angeles CA
Deming William A Sgt B Co 27th Reg’t 25th Div Bayport MI
Di Cato Joseph Cpl HQ Co 23d Reg’t 2d Div Everett MA
Doyle Jr Arthur E Cpl A Btry 1th Reg’t 1st Mar Div Chicago IL
Dunning Raymond L PFC M Co 21st Reg’t 24th Div Creal Springs IL
Dwyer Leo E PFC C Btry 38th FA Bn 2d Div Lawrence MA
Eldridge Jr Johnnie Cpl C Co 21st Reg’t 24th Div Fairborn OH
Erickson Wayne R PFC 555th FA Bn 5th RCT New Lenox IL
Fischer Reuben D Sgt 555th FA Bn 5th RCT Marshfield WI
Fisher Edward Sgt K Co 38th Reg’t 2d Div New Bedford MA
Flaminio Robert D Pvt A Co 17th Reg’t 7th Div Newark NJ
Ford George H Cpl A Btry 424th FA Bn Washington DC
Foster Richard C Pvt G Co 7th Reg’t 3d Div Ransomville NY
Foster Richard C Pvt G Co 7th Reg’t 3d Div Ransomville NY
Foulsham George E Pvt G Co 7th Reg’t 3d Div Dorchester MA
Fouts Gerald R Pvt C Co 15th Reg’t 3d Div Universal PA
Fronapfel Charles L PFC Med Co 21st Reg’t 24th Div Alliance NE
Frost Jr Charles PFC K Co 34th Reg’t 24th Div Middlesboro KY
Fuffman Jr Clarence PFC Hvy Mort Co 21st Reg’t 24th Div Catawba NC
Gartin John P Sgt C Co 21s’t Reg’t 24th Div Cordell KY
Geppert Walter L Pvt B Co 65th Reg’t 3d Div Alexandria SD
Gilley Floyd E Cpl C Btry 176th AF Bn IX Corps Oklahoma City OK
Godburn Donald M Cpl A Co 17th Reg’t 7th Dix Canaan CT
Gray Ramon L Cpl D Co 9th Reg’t 2d Div St Louis MO
Green Pharis L PFC K Co 34th Reg’t 24th Div Forest City NC
Hanson Kenneth H Cpl I Co 14th Reg’t 25th Div Minneapolis MN
Harbourt Claf W B Cpl Wpns Co 3d Bn 5th Reg’t 1st Marine Div Titusville NJ
Harrison Joe T 1st Lt C Co 8th Reg’t 1st Cav Div Hampton VA
Hauswirth Donald M Pvt 555th FA Bn 5th RCT Glendale NY
Hays Edward G Sgt M Co 21st Reg’t 24th Div Garden City KS
Heard Lawrence A Cpl HQ Btry 64th FA Bn 24th Div Waxahachie TX
Heddinger Charles L Cpl Med Co 21st Reg’t 24th Div Apollo PA
Helmich Robert P PFC Med Co 21st Reg’t 24th Div Johnson City NY
Herandez-Hoyos Rafael H PFC Unkn Unkn Unkn
Hernandez Abraham R Cpl HQ Co 1st Bn 19th Reg’t 24th Div Waco TX
Hoefg Donald F PFC C Btry 555th FA Bn Milwaukee WI
Hoefs Donald F PFC C Btry 555th FA Bn Milwaukee WI
Honeycutt Charles PFC A Btry 300th FA Bn IX Corps Damascus MD
Horman Daniel D PFC I Co 14th Reg’t 25th Div Minneapolis MN
Ivie Alme D PFC A Btry 300th Arm FA Bn Boise ID
Jackson Jr Walter L 1st Lt B Btry 503d FA Bn 2d Div Seymour IN
Jayroe Johnnie R Cpl HQ Btry 2d AA Bn 2d Div Purdon TX
Jenkins G W Cpl A Btry llth FA Bn 24th Div Louisville TN
Jetter Carlson J Pvt A Co 17th Reg’t 7th Div Union SC
Jones Lloyd P PFC B Btry 235th FA Bn IX’ Corps Washburn TN
Jones Thomas N Cpl C Btry 555th Fa Bn 5th RCT Detroit MI
Jones III Edwin B Cpl HQ Btry 11th Reg’t 1st Mar Div Tulsa OK
Juneau Joseph PFC C Co 19th Reg’t 24th Div Cottonport LA
Kennedy Joseph P Cpl 2d Rocket FA Bn IX Corps Brooklyn NY
Krenz Darrell J Cpl L Co 34th Reg’t 24th Div McFarland WI
Langell Jr Irving Cpl I Co 21st Reg’t 24th Div Marine City MI
Lawrence Richard A PFC A Co 38th Reg’t 2d Div Birmingham LA
Lawson James L PFC K Co 21st Reg’t 24th Div Newcomb TN
Le Blanc Ransdall P Sgt HQ Btry 63d FA Bn 24th Div Port Acres TX
Lewis Willie J Sgt C Btry 92d AF Bn IX Corps Crites WV
Lyles Edward H 1st Lt A Btry 503d FA Bn 2d Div Tacoma WA
Mason Jack R PFC Med Co 21st Reg’t 24th Div Harrah OK
McAndrews Christopher G PFC B Co 34th Reg’t 24th Div Plainfield NJ
McCoy Donald K PFC H Co 5th Reg’t 1st Mar Div Muskegon MI
Mclntyre Harold F Cpl K Co 5th Reg’t 25th Div Colorado Springs CO
Mefford Beecher M Cpl HQ Co 21st Reg’t 24th Div Lebanon OH
Mellin Raymond B Cpl Med Co 21st Reg’t 24th Div Nanuet NY
Messman Robert C 1st Lt K Btry 11th Reg’t 1st Mar Div San Francisco CA
Miller Earie G Cpl N Co 38th Reg’t 2d Div New York City NY
Nevill Kenneth F PFC F Co 7th Reg’t 1st Mar Div Dallas TX
Nielsen Henry L 1st Lt 8th Fighter Bomb Wing 36th Spt Gp St Joseph MI
Pacificio Alfred J PFC G Co 7th Reg’t; 1st Mar Div Brooklyn NY
Perry Glacel E PFC HQ Co 34th Reg’t 24th Div Baisden WV
Pitt Merle W Pvt 555th FA Bn Canyon TX
Preite Augustine F Cpl HQ Btry 63d FA Bn 24th Div Philadelphia PA
Price Morris N Cpl G Co 23d Reg’t 2d Div Jemison AL
Ribbeck Lester A PFC F Co 1st Reg’t 1st Mar Div Lockport NY
Rising Anton V Cpl HQ Co 38th Reg’t 2d Div San Louis CA
Rook Richard C SFC B Co 38th Reg’t 2d Div Ashton IL
Roten Ancil A Cpl A Co 5th Reg’t 1st Cav Div Wilbar NC
Royal Israel O PFC F Co 38th Reg’t 2d Div Juarez Mex
Ryan John E Cpl F Co 7th Reg’t 3d Div Albin LA
Sanchez Antonio J Cpl G Co 38th Reg’t 2d Div Albuquerque NM
Sanders Jr William C PFC C Co 461st Hvy Mortar Bn Sturgis MS
Schlinghoff Leonard M Pvt Hvy Mort Co 19th Reg’t 24th Div Los Angeles CA
Schminchke Donald R Cpl Med Co 21st Reg’t 24th Div Baltimore MD
Schommer Charles P PFC I Co 7th Reg’t 1st Marine Div Milwaukee WI
Scott Eugene L PFC B Co 1st Reg’t 24th Div El Paso TX
Shanklin Jr Milas PFC I Co 7th Reg’t 1st Mar Div Cooper TX
Shaw John E Cpl Serv Co 38th Reg’t 2d Div St Louis MO
Shedd George P 1st Lt F Co 7th Reg’t 3d Div Spring Hall AL
Shiner Johnnie R PFC C Btry 176th Arm FA Bn 5th Gp Bolivar MO
Shipes Jr Darling P PFC G Co 179th Reg’t 45th Div Columbia SC
Simpkins Thomas J PFC K Co 160th Reg’t 40th Div Washington NC
Smith Gerald J PFC C Co 19th Reg’t 24th Div Baltimore MD
Smith James W Cpl K Co 35th Reg’t 25th Div Crossville TN
Smith Roy S HN HQ Serv Co 7th Reg’t 1st Mar Div Highland Park MI
Stick Jr Louis Cpl I Co 21st Reg’t 24th Div Davenport IA
Stine James L PFC I Co 7th Reg’t 1st Marine Div Ft Worth TX
Stringer Francis A PFC G Co 38th Reg’t 2d Div Stringer Mize MS
Sydnor Richard Samuel PFC K Co 21st Reg’t 24th Div Fayetteville WV
Taylor Cavin J Sgt Med Co 21st Reg’t 24th Div Jonesboro IL
Thomas Benny A Sgt HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Braymer MO
Thompson Curtis A Cpl HQ Co 21st Reg’t 24th Div Lubbock TX
Trejo Gilberto Sgt 2d Rocket Btry 75th FA Grande City TX
Trejo Gilberto Sgt 2d Rkt Btry 75th FA Bn Rio Grande City TX
Tupper Garlyn G Sgt C Co 2d ECB 2d Div Coleraine MN
Van De Mark Bernard J Cpl Med Co 9th Reg’t 2d Div Alma MI
Van Der Linden John P Pvt 92d AF Bn IX Corps Detroit MI
Velligas Frank K Cpl C Btry 235th FA Bn IX Corps Honolulu HI
Vollers Edwin W Sgt L Co 19th Reg’t 24th Div Houston TX
Warble Dallas L Sgt K Co 21st Reg’t 24th Div Harrisonburg VA
Warren Don L Cpl A Co 19th Reg’t 24th Div Williamsville MO
Weidensaul Floyd N PFC A Co 32d Reg’t 7th Div Hughesville PA
Wem Robert Sgt G Co 23d Reg’t 2d Div Youngstown OH
Wertman Albert P Cpl F Co 2d Bn 1st Mar Div Cleveland OH
Whalen Herman J Sgt G Co 23d Reg’t 2d Div Syracuse NY
Wilson James E Cpl B Co 21st Reg’t 24th Div Chattanooga TN
Wood William C Cpl D Co 21st Reg’t 24th Div Batesville AR
Woodward Thomas C PFC L Co 21st Reg’t 24th Div Hamilton OH
Yoss Raymond L PFC K Co 34th Reg’t 24th Div Nelson NV
Young Donald J PFC C Co 15th Reg’t 3d Div Toledo OH

August 28, 1953

Name Rank Unit City State
Alford Junior A PFC HQ Co, 3d Bn, 9th Reg’t, 2d Div Indianapolis IN
Allen Clifford Capt HQ Co, 3d Bn, 9th Reg’t, 2d Div Los Angeles CA
Allen John B Cpl L Co, 17th Reg’t, 7th Div Berkeley CA
Anderson Alvin J 1st Lt C Btry, 503d FA Bn, 2d Div Los Angeles CA
Aramino Nicholas J PFC Ambulance Co, 24th Med Bn, 24th Div LeRoy NY
Archambault LeRoy Cpl L Co, 34th Reg’t, 24th Div Bullhead SD
Atkinson Edward R Cpl A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Millville NJ
Austin Maxie L Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Walnut Ridge AR
Baillie Fred W Sgt A Co, 17th Reg’t, 7th Div Los Angeles CA
Baker Jerry D PFC A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Hobbs NM
Baylis, Jr Raymond B Sgt F Co, 19th Reg’t, 24th Div Gloucester City NJ
Bell Richard 1st Lt 1st Mar Air Wing, 311 Santa Maria CA
Bishop Robert D Cpl HQ Co, 3d Bn, 38th Reg’t, 2d Div Wyoming IL
Bishop, Jr Ralph E Sgt D Co, 38th Reg’t, 2d Div Long Beach CA
Boles Oliver J Sgt HQ Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Rockwood TN
Bolinsky Walter J Cpl HQ Co, 9th Reg’t, 2d Div Bloomsburg PA
Booker Jesse V Capt Navy Air Group No. 5, 1st Mar Air Wing San Diego CA
Brandt Howard H Sgt K Co, 19th Reg’t, 24th Div Lebanon PA
Brown Herbert L Sgt L Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Brownsboro TX
Buckam Lemiah PFC K Co, 32d Reg’t, 7th Div La Grange NC
Burlinson Bartley H Cpl G Co, 21st Reg’t, 24th Div Wauseon OH
Burmbelow Clifton L Cpl C Co, 19th Reg’t, 24th Div Atlanta GA
Charging Kenneth Pvt E Co, 19th Reg’t, 24th Div Elbowood ND
Charles Ernest J Sgt Med Co, 21st Reg’t, 24th Div Meta KY
Chiesa, Jr Rafael Cpl B Co, 65th Reg’t, 3d Div Bronx NY
Chisholm James A Cpl C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Magnolia MS
Clark Clarence A Cpl E Co, 35th Reg’t, 25th Div Kansas City MO
Collins Gene E Cpl C Co, 5th RCT, 24th Div Paducah KY
Conrad George E Sgt L Co, 179th Reg’t, 45th Div Dorchester MA
Conte Salvatore R Cpl 69th Chem Smoke Generator Co, 4th Chem Bn Brooklyn NY
Corbine Donald W Sgt Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Canton NY
Crespso John T Cpl C Co, 21st Reg’t, 24th Div Wampum PA
Dixon John R PFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div French Lick IN
Dodson Emmitt D PFC A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Randolph MS
Dorrill Willie J Sgt HQ Btry, 82d AA, 2d Div Troy AL
Douglass Richard F Cpl D Co, 38th Reg’t, 2d Div South Burlington VT
Drummond Robert E Sgt E Co, 179th Reg’t, 45th Div Bremen AL
Edwards Arnold R PFC A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Lucerne MO
Edwards Franklin D PFC G Co, 23d Reg’t, 2d Div Hunter AR
Einertson Jerome W Sgt I Co, 32d Reg’t, 7th Div Manly IA
Escobar-Torres Vicente Sgt L Co, 21st Reg’t, 24th Div San Anton Ponce PR
Evans Rodney O Cpl C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Ocean Grove NJ
Flynn John T Cpl E Co, 35th Reg’t, 25th Div New York NY
Foreacre Louis K PFC A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Wilmington DE
Forthmon Jewel A Cpl Serv Co, 9th Reg’t, 2d Div Gurdon AR
Francois Gerard A Cpl HQ Co, 31st Reg’t, 7th Div Jersey City NJ
Fredericksen Robert A Capt 343d Bomb Sq, 98th Bomber Wing Black Diamond WA
Gaither Edward M Cpl C Co, 8th Reg’t, 1st Div Philadelphia PA
Galazia Charles L PFC E Co, 7th Reg’t, 3d Div Lowellville OH
Gallegos Max G Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Winslow AZ
Gamboa Milton Santa Cruz Cpl L Co, 21st Reg’t, 24th Div Brawley CA
Gardner Fred C Cpl B Co, 9th Reg’t, 2d Div Philadelphia PA
Gaynor Melvin J Pvt H Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Cannelton IN
Gilbert John A Cpl B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Littleton NH
Gorski, Jr Chester J Cpl B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Keansburg NJ
Gray George G Cpl E Co, 31st Reg’t, 7th Div Stanley VA
Greenwood, Jr Alva E PFC HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div Uhrichsville OH
Gribbins James W Cpl A Btry, 57th FA Bn, 7th Div Lebanon KY
Guerra Edward PFC Ranger Platoon, 9th Reg’t, 2d Div Los Angeles CA
Guidetti Charles G Cpl D Co, 5th RCT, 24th Div Philadelphia PA
Hale James L PFC E Co, 5th Reg’t, 1st Mar Div Norfolk VA
Hartwell Leonard P Sgt HQ Co, 2d ECB, 2d Div Bluefield VA
Henderson Jack E 1st Lt 8th Fighter-Bomber Wing Clayton WA
Huff, Jr James B PFC D Co, 7th Reg’t, 3d Div Eastman GA
Ingalsbee Claude H Cpl F Co, 9th Reg’t, 2d Div Payette ID
Jackson Shelby L Sgt A Co, 19th Reg’t, 24th Div Checotah OK
Jacobs, Jr John A PFC E Co, 5th Reg’t, 1st Mar Div Ft Johnson NY
Jirek Anthony F Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Cloquet MN
Jones Luther C Capt A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Louisville KY
Jones Robert L PFC K Co, 35th Reg’t, 25th Div South Norfolk VA
Kaessner Millard A Sgt G Co, 19th Reg’t, 24th Div Colorado Springs CO
Kaiser Lloyd F Sgt Serv Co, 2d ECB, 2d Div Missouri Valley IA
Kestel Reginald E Pvt C Co, 1st Mar Div Brooklyn NY
Knicley Alfred L Cpl B Co, 32d Reg’t, 7th Div Bridgewater VA
Knupp Everett L Cpl E Co, 35th Reg’t, 25th Div Ridge MD
Lamphiear Samuel L PFC E Co, 15th Reg’t, 3d Div Leon IA
Langford Hubert L PFC K Co, 35th Reg’t, 25th Div Houston TX
Ledkins Lonzo B Cpl F Co, 19th Reg’t, 24th Div McDavid FL
Lelito Edward R PFC I Co, 31st Reg’t, 7th Div Chicago IL
Lobatto Joe E Sgt C Co, 35th Reg’t, 25th Div Dolores CO
Mallonee Melvin Cpl Serv Btry, 38th FA Bn, 2d Div Grandview WA
Maravola James A Cpl G Co, 38th Reg’t, 2d Div Youngstown OH
Mares Jose Cpl A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Albuquerque NM
Martinez, Jr Manuel D PFC D Co, 7th Reg’t, 3d Div Truchas NM
McCorkle Bobby J Sgt A Btry, 61st Art, 1st Cav Div Detroit MI
McGregor Bobby J PFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div Wallins Creek KY
McIntosh Larry W Cpl 377 7th Tk Bn, 1st Cav Div Tacoma WA
Meier Ralph W Cpl B Co, 19th Reg’t, 24 Div Mitchell SD
Memering Richard E Cpl K Co, 27th Reg’t, 25th Div Lafayette IN
Miller George K Cpl G Co, 23d Reg’t, 2d Div Mt Clemens MI
Murlaschitz John Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Milwaukee WI
Nardolillo Francis J PFC A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Albany NY
Natera, Jr Alfonso T Cpl M Co, 21st Reg’t, 24th Div Alpine TX
Noeth George E Cpl C Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div St Louis MO
Ornelas Isaac V Cpl E Co, 19th Reg’t, 24th Div Button Willow CA
Paillette (USN) Ted E Hn C Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Klamath Falls OR
Park Wonyoung Cpl A Co, 17th Reg’t, 7th Div Honolulu HI
Patterson Lewis J PFC B Co, 21st Reg’t, 24th Div Killdeer ND
Pavlik (USN) Bernard P HN3 A Co, 1st Bn, 7th Reg’t, 1st Mar Div Lansford PA
Pawlowski Donald J Cpl A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Lorain OH
Pentz Howard E.H Sgt M Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Melrose MA
Peterson Philip H 1st Lt C Btry, 90th FA Bn, 1st Cav Div Hancock MN
Phillips Nathaniel Cpl I Co, 27th Reg’t, 25th Div St Louis MO
Provenzano Raymond J Sgt I Co, 27th Reg’t, 25th Div Peoria IL
Reilly Eugene R Cpl HQ Serv Co, 6th Medium Tank Bn,24th Div New York NY
Rhatigan William C Cpl 1st Ranger Co, 2d Div Richmond Hill NY
Rickard Clayton E Sgt HQ Btry, 63d FA Bn, 24th Div Hagerstown MD
Ricker Lance G PFC A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Peace Orchard AR
Ring William J PFC F Co, 19th Reg’t, 24th Div San Jose CA
Robinson Alvin M PFC Wpns Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Indianapolis IN
Rondinone Raymond M PFC F Co, 23d Reg’t, 2d Div Brooklyn NY
Saksa Robert E 1st Lt G Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div De Kalb IL
Sanders Glen H PFC E Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Memphis TN
Saylor Harold T Sgt L Co, 23d Reg’t, 2d Div Coldiron KY
Shartzer, Jr James H Sgt K Co, 35th Reg’t, 25th Div St Louis MO
Smith Frederick A Capt HQ Co, 503d FA Bn, 2d Div Watsonville CA
Smith John L Cpl M Co, 31st Reg’t, 7th Div Heppner OR
Sparks Jimmie T Cpl F Co, 35th Reg’t, 25th Div Bakersfield CA
Stanford Levis C Sgt F Co, 19th Reg’t, 24th Div Sulphur OK
Steele Virgil D Sgt HQ Co, 2d ECB, 2d Div Hartford IL
Suttles James G Sgt L Co, 19th Reg’t, 24th Div Graham KY
Swanton Lyle G Sgt Med Co, 27th Reg’t, 25th Div Monroe WI
Sweeney Ronald J Sgt C Co, 19th Reg’t, 2d Div Allentown PA
Tabor Wesley W Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Monticello IL
Tiarks William M Cpl A Co, 17th Reg’t, 7th Div Underwood IA
Turner Wilford W Cpl I Co, 179th Reg’t, 45th Div Richmond Center WI
Tuscano James E PFC G Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Homer City PA
Vadala Guy T Sgt A Btry, 526 FA Bn, 24th Div Stoneham MA
Vitruls Billy J PFC C Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Kistler WV
Vogel Frank W Cpl E Co, 179th Reg’t, 45th Div Two Rivers WI
Wash Benjamin Pvt I Co, 179th Reg’t, 45th Div Newton MS
Watson Joseph PFC C Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Chadbourn NC
Wells Richard J Cpl C Co, 19th Reg’t, 24th Div Brexville OH
Wending James R PFC E Co, 5th RCT, 24th Div Cincinnati OH
Westerson James R Cpl E Co, 31st Reg’t, 7th Div Miami FL
Williams Michaux L PFC C Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Baltimore MD
Willis, Jr John N Cpl Med Co, 29th Reg’t, 24th Div Newport News VA
Wilson Joyce L PFC A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Westminster SC
Woolman Charles E Sgt B Co, 32d Reg’t, 7th Div Beaumont TX

August 29, 1953

Name Rank Unit City State
Adams John L Sgt HQ Co, 31st Reg’t, 7th Div Ypsilanti MI
Anguino Bentio J Cpl M Co, 34th Reg’t, 24th Div Pacoima CA
Apodaca Tony PFC Med Co, 34th Reg’t, 24th Div Vaughn NM
Arakaki Henry T Sgt HQ Co, 21st Reg’t, 24th Div Honolulu HI
Aycoth Herman L PFC A Btry, 82d AA Bn, 2d Div Walnut Cove NC
Ayotte Clifford A Cpl HQ Co, 9th Reg’t, 2d Div Detroit MI
Baker William E Cpl Serv Btry, 38th FA Bn, 2d Div Langhorne PA
Barker Eldo O Cpl F Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Lamberton MN
Buffkin Dewey F Sgt C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Boardman NC
Caddell Wayne L PFC G Co, 38th Reg’t, 2d Div Crescent IA
Campbell George B Cpl L Co, 23rd Reg’t, 2d Div Holly Springs NC
Caverly Richard A Sgt A Co, 38th Reg’t, 2d Div Birmingham MI
Chestnut Albert C Cpl HQ Co, 1st Bn, 9th Reg’t, 2d Div Farrell PA
Clark Vernon W Cpl K Co, 38th Reg’t, 2d Div Two Brooks ME
Cook Waldo F Sgt B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Ivanhoe VA
Cortez Ricardo Sgt M Co, 21st Reg’t, 24th Div Brownsville TX
Crum Ernest R Cpl A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Plain City OH
Cunningham Leo E Sgt I Co, 23d Reg’t, 2d Div Portland OR
Day Joseph H Sgt G Co, 17th Div Easley SC
Derrow Richard P Cpl L Co, 19th Reg’t, 24th Div Harrisonburg VA
Donatelli Richard P Cpl C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Chicago IL
Durant, Jr Frank C Cpl HQ Co, 19th Reg’t, 24th Div Alpine TX
Ferguson Billie J Sgt G Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Proctor OK
Flowers Gerald M Sgt F Co, 5th RCT, 24th Div Memphis TN
Folks Ira F Sgt B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Baltimore MD
Forehand Billy P Cpl C Btry, 37th FA Bn, 2d Div Oklahoma City OK
Foshee Billy B 1st Lt 371st Bomber Sqdrn, 307th Bomber Wing Medium San Antonio TX
Gilmer Robert K Sgt B Co, 7th Reg’t, 3d Div Richmond VA
Gonzales Florentino Cpl B Co, 21st Reg’t, 24th Div Michoacan Mexico
Hackney Raymond W PFC I Co, 21st Reg’t, 24th Div Carboro NC
Harding Franklin E Cpl I Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Rockville MD
Heller Joseph J PFC C Co, 5th RCT, 24th Div Philadelphia PA
Hibbard Preston J Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Detroit MI
Hidey John H PFC C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Cleveland OH
Hinojosa Jose A Cpl E Co, 23d Reg’t, 2d Div San Antonio TX
Jones William J Cpl HQ Co, 34th Reg’t, 24th Div Peoria AZ
Kaiser Wymen A Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Rio WI
Kimball, Jr Reuben K PFC 8054the Evac Hospital, 3d Sta Hosp Baytown TX
Lawing Sammy B Cpl A Co, 19th Reg’t, 24th Div Westminster SC
Leon Daniel PFC Med Det, 2d ECB, 2d Div Exeter CA
Longoria George T Sgt C Co, 21st Reg’t, 24th Div San Antonio TX
Lynch Donald W PFC I Co, 5th Reg’t, 1st Mar Div Indianapolis IN
Maldonado Milto PFC H CO, 5th RCT, 24th Div New York NY
Martin Jack L CPL A Co, 34th Reg’t, 24th Div Evarts KY
Maryea George A Cpl Serv Btry, 38th FA Bn, 2d Div Leicester MA
Mathermly Victor M Cpl G Co, 8th Cav Reg’t, 1st Cav Div Christianburg VA
Maynard Eddie D Cpl B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Ashland KY
McKelview John D PFC B Co, 9th Reg’t, 2d Div Shelbyville TN
McMillan Alfred R Sgt M Co, 38th Reg’t, 2d Div Sneads FL
Mendoza Andrew Cpl F Co, 31st Reg’t, 7th Div Wetmore TX
Middleton Billy J PFC Medical Co, 38th Reg’t, 2d Div Ballinger TX
Moore James R PFC L Co, 21st Reg’t, 24th Div Alhambra IL
Mukai Takeshi Cpl L Co, 12st Reg’t, 24th Div Tacoma WA
Myatt Paul Cpl A Co, 27th Reg’t, 25th Div Nashville TN
Nava Gilberto Sgt HQ Co, 9th Reg’t, 2d Div Houston TX
Nelson, Jr Noble I PFC A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Centerville SD
Owens John E Sgt A Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Utica NY
Peacock Gerald M Sgt K Co, 35th Reg’t, 25th Div Schenectady NY
Phillips Johnnie E PFC H Co, 5th RCT, 24th Div Bakersfield CA
Price Bog E SFC A Co, 38th Reg’t, 2d Div Grove City OH
Prosperi Fred J Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Bellaire OH
Rager Fred H PFC A Co, 34th Reg’t, 24th Div Vintondale PA
Ramos Augustine F PFC H Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Honolulu HI
Ramsey Joseph N Cpl K Co, 19th Reg’t, 24th Div Las Vegas NV
Ray Donald R Cpl HQ Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Rome GA
Ray Vernon PFC A Co, 7th Reg’t, 1st Mar Div Meta KY
Reid Ernest R 1st Lt HQ Serv Co, 1st Reg’t, 1st Mar Div Irving TX
Rippeto Donnie G Cpl HQ Co, Trans Sect, X Corp Jefferson City MO
Ripple Howard L PFC HQ Btry, 52d FA Bn, 24th Div Sharpsburg MD
Rodriguez Lupe G Cpl Med Co, 34th Reg’t, 24th Div San Antonio TX
Romberger Herbert M Cpl G Co, 38th Reg’t, 2d Div Toledo OH
Romero Tommy G Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Center CO
Rub Edward A Cpl HQ Btry, 82d AA Bn, 2d Div West Chester OH
Schmidt Charles C PFC C Co, 19th Reg’t, 24th Div Alliance NE
Schumacher Albert C PFC 2d QM Co, 2d Div Homesdale PA
Siebert Arnold L Cpl HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div Peshtigo WI
Smalley Dode D Cpl G Co, 38th Reg’t, 2d Div Cheyenne Wells CO
Smith Clyde R PFC A Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Jacksonville FL
Soria Edward PFC HQ Co, 34th Reg’t, 24th Div San Bernadino CA
Stearns Minford L Cpl A Btry, 63d FA Bn, 24th Div Albany KY
Sullivan John L. M Cpl C Co, 19th Reg’t, 24th Div Manitowoc Wi
Swartz Donald L Cpl G Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div La Crosse WI
Tadaki Tomio Cpl A Co, 21st Reg’t, 24th Div Kahvlui, Maui HI
Tamaye Goicbi PFC M Co, 21st Reg’t, 24th Div Honolulu HI
Tenario Sam F Cpl HQ Btry, 13th FA Bn, 24th Div Tujunga CA
Thompkins Daniel P Sgt K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Conway SC
Tolan Joseph W Cpl K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Port Carbon PA
Van DeLinde Lewis Sgt K Co, 19th Reg’t, 24th Div Madison WV
Vannoy Hale Sgt A Co, 21st Reg’t, 24th Div Grantsville WV
Varela Santiago J Cpl B Btry, 555th FA Bn, 5th RCT Omaha NE
Varner Russell J Sgt HQ Btry, 63d FA Bn, 24th Div Covington VA
Vavrek John F Sgt L Co, 23d Reg’t, 2d Div Dallas PA
Verghies Stephen PFC Hvy Mortar Co, 19th Reg’t, 24th Div Pittsburgh PA
Villafana David PFC B Co, 34th Reg’t, 24th Div Barstow CA
Villareal Robert R PFC G Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Los Angeles CA
Walchock Donald E Cpl Med Co, 19th Reg’t, 24th Div East Millsboro PA
Walker, Jr George E Cpl D Co, 38th Reg’t, 2d Div Swanton VA
Ward Williard E Cpl I Co, 23d Re’gt, 2d Div Sand Springs OK
Weatherman Carl Sgt B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Ivanhoe VA
West Richard V Cpl E Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Springfield OH
Wood Clyde A Sgt Serv Co, 187th RCT Russellville AR
Wray Charles T Sgt M Co, 28th Reg’t, 2d Div Philadelphia PA
Ybarra Joel C Sgt K Co, 179th Reg’t, 45th Div San Antonio TX

August 30, 1953

Name Rank Unit City State
Acosta Roy Cpl A Co, 32d Reg’t, 7th Div Alturas CA
Adams Ronald M M/Sgt K Co, 31st Reg’t, 7th Div Niagara Falls NY
Addington Harold J Cpl HQ Bry, 38th FA Bn, 2d Div Laurel VA
Aldeis Manuel A M/Sgt L Co, 34th Reg’t, 24th Div El Paso TX
Alley Ronald E Cpl HQ, 57th FA Bn, 7th Div Bar Harbor ME
Anderson Donald L Cpl E Co, 23d Reg’t, 2d Div Detroit MI
Arnspiger Neil H Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Grand Junction CO
Bailey Harvey N M/Sgt C Co, 21st Reg’t, 24th Div Amarillo TX
Baker Rodney I Sgt A Co, 15th Reg’t, 3d Div Ayer MA
Banks Johnnie H Sgt L Co, 38th Reg’t, 2d Div Campton KY
Barkdull Delynn H Sgt E Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Fillmore UT
Beaver James H Sgt A Co, 38th Reg’t, 2d Div Dante VA
Bennett Aaron SFC F Co, 23d Reg’t, 2d Div Oakland CA
Block Richard M PFC A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Chicago IL
Boyd William O SFC E Co, 19th Reg’t, 24th Div Washington IN
Bracamonte Alverto R PFC HQ Btry, 8sd AA Bn, 2d Div San Bernadino CA
Bundy Lyonel D Cpl H Co, 3d Bn, 1st Reg’t, 1st Marine Div Bell CA
Champagne Hartwell J PFC C Co, 19th Reg’t, 24th Div Abbeville LA
Chapman Paul R Cpl C Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Denver CO
Clay Jessie W Cpl A Co, 5th RCT, 24th Div Marketsville VA
Cleghorn Earl L Cpl B Co, 32d Reg’t, 7th Div Noel MO
Cline Penn W SFC Serv Btry, 11th FA Bn, 24th Div Tulsa OK
Cobalis Vincent J WOJG A Btry, 15th FA Bn, 2d Div San Francisco CA
Cofer James D M/Sgt L Co, 34th Reg’t, 24th Div Holdenville OK
Cogburn James A SFC E Co, 19th Reg’t, 24th Div Huron TN
Concepcion Tommy J SFC L Co, 21st Reg’t, 24th Div Samar PI
Cooper George A Cpl I Co, 21st Reg’t, 24th Div East St Louis MO
Copeland Robert B Capt C Btry, 503d FA Bn, 2d Tulso OK
Cortez Oscar Cpl A Btry, 15th FA Bn, 2d Div San Antonio TX
Cresson Calvin C M/Sgt HQ Co, 21st Reg’t, 1st Bn, 24th Div Salem NC
Crews William A Sgt I Co, 21st Reg’t, 24th Div Perry FL
Damron Allan Cpl F Co, 23d Reg’t, 2d Div Tujunga CA
Davidson Charles W SFC K Co, 34th Reg’t, 24th Div Bessemer AL
Deck Kenneth F SFC M Co, 34th Reg’t, 24th Div Rossville IL
Demopoulos Dino Sgt E Co, 179th Reg’t, 45th Div Sheboygan WI
Dowdy Colquitt L Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Glenville GA
Eaton Ivan Q Cpl M Co, 35th Reg’t, 25th Div Seabrook NH
Egresitz Charles M Cpl E Co, 2d Bn, 160th Reg’t, 40th Div Harrisburg PA
Elias, Jr Rafacl Cpl A Btry, 32d AA Bn, 2d Div Point Monterey Mexico
Espinoza Floyd E Cpl L Co, 34th Reg’t, 24th Div Saginaw MI
Estep Harold R Cpl B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Dry Branch WV
Evans Billy Cpl A Co, 2d ECB, 2d Div Rector AR
Feather, Jr Russell B Cpl B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Bretz/WV Lutz/FL
Ferreira William PFC F Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Fall River MA
Flack Austin D M/Sgt HQ Btry, 63d FA Bn, 24th Div Union Mills NC
Fleming William C Cpl Med Co, 21st Reg’t, 24th Div San Jose CA
Forry Lloyd N PFC F Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Reading PA
Fox Carl Morgan Sgt L Co, 38th Reg’t, 2d Div Branch WV
Gaiser Henry L SFC I Co, 34th Reg’t, 24th Div West TX
Gallagher James C Sgt HQ Co, 3d Bn, 8th Reg’t, 1st Cav Div New York NY
Gifford Jack J Cpl E Co, 21st Reg’t, 24th Div Santa Monica CA
Goelzer James C M/Sgt I Co, 21st Reg’t, 24th Div New Albany IN
Goodwin Jack P Cpl G Co, 21st Reg’t, 24th Div Waco TX
Grant Eugene W M/Sgt L Co, 21st Reg’t, 24th Div Lawrenceburg TN
Grauer Furrell E Sgt I Co, 5th RCT, 24th Div Waukesha WI
Hall Robert E Sgt L Co, 23d Reg’t, 2d Div Houston TX
Halvin Donald L PFC C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Indianapolis IN
Hanback John W SFC Med Det, 24th Div, Art, 24th Div Florence AL
Harrell James W Cpl D Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Murfreesboro TN
Haslam Reed A Cpl G Co, 14th Reg’t, 25th Div East Logan UT
Hauer Victor N Sgt C Btry, 555th FA Bn, 24th Div Boston MA
Helms Carl J Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Blair NE
Henson Walter E M/Sgt C Co, 21st Reg’t, 24th Div San Francisco CA
Herbert Leonard SFC H Co, 19th Reg’t, 24th Div Fillmore CA
Hess Ernest H Cpl HQ Bry, 38th FA Bn, 2d Div Hugheston WV
Hidalgo Larry B SFC B Co, 21st Reg’t, 24th Div La Union PI
Hinojosa Jose A Cpl E Co, 23d Reg’t, 1st Cav Div Conway SC
Hobbs Lawrence Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Eagle Pass TX
Howay Charles L Sgt K Co, 31st Reg’t, 7th Div Mount Pleasant MI
Jeffer, Jr Howard Cpl A Co, 9th Reg’t, 2d Div Lawrenceville PA
Jenkins Roy L Sgt HQ Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Dallas TX
Jeter Frank E Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Norfolk VA
Johnson R J Sgt A Co, 38th Reg’t, 2d Div Tuscaloosa AL
Jones Richard H Cpl I Co, 38th Reg’t, 2d Div Gainesville GA
Justice Richard D PFC L Co, 34th Reg’t, 24th Div Anderson IN
Kappel Thomas Cpl D Co, 2d ECB, 2d Div Homestead PA
Kennedy French L Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Coalmount WV
Kim Meung H Cpl HQ, 25thDiv Oahu HI
Kostich Robert PFC Weapons Co, 5th Reg’t, 1st Marine Div Lancaster PA
Lang, Jr Henry J 1st Lt E Co, 5th RCT, 24th Div Ballston NY
Latora Philip N PFC A Co, 7th Reg’t, 1st Marine Div Springfield NJ
Leerkamp Henry G M/Sgt L Co, 34th Reg’t, 24th Div Minnesota City MN
Lever Donald J Cpl Med Co, 35th Reg’t, 24th Div Bennington VT
Lova Joe C Cpl I Co, 179th Reg’t, 45th Div Miami AZ
Lunsford Franklin I Pvt H Co, 7th Reg’t, 1st Marine Div Del Paso Heights CA
Lyke Thomas A Cpl D Co, 6th Med Tk Bn, 24th Div Colliers WV
Maack, Jr Otto A. F Sgt D Co, 2d ECB, 2d Div Chicago IL
Martinez Ramon F Cpl M Co, 34th Reg’t, 24th Div Crystal City TX
Mascarenas Candido Cpl L Co, 34th Reg’t, 24th Div Vadito NM
Mata Goyo C Cpl Medical Co, 21 Reg’t, 24th Div Holbrook AZ
McCentire Carol G Sgt K Co, 19th Reg’t, 24th Div Hughes Springs TX
McClain Edward M SFC D Co, 19th Reg’t, 24th Div Bascom FL
McGuire Robert M Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div San Louis Obispo CA
McNeil John J PFC C Co, 5th RCT, 24th Div Brooklyn NY
Mindick Richard S Sgt B Co, 17th Reg’t, 7th Div Parma OH
Montano Charles A Cpl HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div Sparkill NY
Montoya Victor L PFC Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Colorado Springs CO
Morgan C N Cpl K Co, 19th Reg’t, 24th Div Raysal WV
Murata Harry S Cpl L Co, 21st Reg’t, 7th Div Gilroy CA
Myers Max E Cpl Medical Co, 21 Reg’t, 24th Div Gastonia NC
Norris Alvi D Cpl K Co, 35th Reg’t, 25th Div Brunswick OH
Ordonio Phillip SFC I Co, 21st Reg’t, 24th Div Rizal City PI
Oresto James V PFC C Co, 19th Reg’t, 24th Div New York NY
Ortiz Aurelio A PFC F Co, 187th Inf, 7th Div San Diego CA
Osbourne Ed PFC E Co, 5th RCT, 24th Div Wilkesboro NC
Palacios Ricardo Sgt G Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div El Paso TX
Palacol Sefronio SFC M Co, 21st Reg’t, 24th Div San Il Defonso Ilocos Sur PI
Perez Richard SFC D Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div San Jose CA
Peters Milton H Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Powellton WV
Phipps Cecil E Cpl K Co, 35th Reg’t, 25th Div Ft Dodge IA
Pierce William Joe Sgt K Co, 5th Reg’t, 25th Div Lawndale CA
Porter Kenneth B PFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Johnson City TN
Powell John W Cpl HQ Btry, 82d AA Bn, 2d Div Brighton MA
Prickett Florice L PFC A Co, 9th Reg’t, 2d Div Baxter WV
Ragsdale James N SFC L Co, 34th Reg’t, 24th Div Williamston SC
Rains Bobby E PFC K Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Overland MO
Reals Donald D Sgt HQ Co, 8th Reg’t, 1st Div Syracuse NY
Reed Raymond F Cpl L Co, 23d Reg’t, 2d Div Minnesota City MN
Rice, jr Glenn W Cpl I Co, 179th Reg’t, 45th Div High Point NC
Romero, Jr Louis PFC E Co, 5th Reg’t, 1st Marine Div Pueblo CO
Runyon William R Cpl A Btry, 555th FA Bn, 24th Div Indianapolis IN
Sanders Herbert H Cpl HQ & HQ Co, 9th Reg’t, 2d Div Leitchfield KY
Sanders Paul R SFC L Co, 21st Reg’t, 24th Div Shoals IN
Sawyer Joe A Pvt HQ Co, 19th Reg’t, 24th Div Aynor SC
Scahill James P Cpl G Co, 8th Reg’t, 2d Div Rochester NY
Schlusser Harrison J Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Carlisle PA
Shockley William N PFC Recon Co, 1st Marine Div Denver CO
Short Donald G Cpl M Co, 38th Reg’t, 2d Div Pattonville TX
Simpson Raymond C PFC C Co, 21st Reg’t, 24th Div Modesto CA
Smith Daniel H Sgt B Co, 35th Reg’t, 25th Div Ash NC
Smith Ira D Sgt E Co, 35th Reg’t, 25th Div Bradshaw WV
Smith James M PFC E Co, 179th Reg’t, 45th Div Tushka OK
Spano Joseph Cpl F Co, 38th Reg’t, 2d Div Tampa FL
Spingola Kenneth E Cpl HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Seattle WA
Stahlman Harold E 1st Lt 82d AA, 2d Div Nashville TN
Stone William A Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Wichita Falls TX
Strahan, Jr Martin A M/Sgt B Co, 21st Reg’t, 24th Div Pontiac MI
Stumpges Frederick J M/Sgt HQ Co, HQ Bn 1st Marine Dic Sheboygan WI
Todd, Sr William E Sgt HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Milledgeville GA
Trent Eldrage S Sgt A Co, 21st Reg’t, 24th Div Kingsport TN
Van Cleaves Tommie M PFC I Co, 21st Reg’t, 24th Div Lafayette IN
Vernon Anthony H Cpl B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Sebeka MN
White Buster Brown Cpl HQ Btry, 82 AA Bn, 2d Div Alabama City AL
White William T Cpl HQ Btry, 82d AA Bn, 2d Div Centerville MS
Williams Troy L Cpl D Co, 9th Reg’t, 2d Div Ashland KY
Yancey Ellis J Cpl Med Co, 35th Reg’t Div Glen Alpine NC
Yesko Daniel D PFC F Co, 2d Bn, 7th Reg’t, 1st Mar Div Milwaukee WI

August 31, 1953

Name Rank Unit City State

September 1, 1953

Name Rank Unit City State
Adams Donnell PFC A Co 23dReg’t 2d Div Cottonwood AL
Artesani Jr Richard T M/Sgt HQ Co 3d Bn 18th Reg’t 1st Cav Div Allston MA
Bailey James V 2d Lt KMAG 8202d AU Mt Pleasant TN
Banks Russell PFC K Co 9thReg’t 2d Div New Bern NC
Barmes Jr George E 1st Lt 307th Bomb Wing 371st Bomb Sqdn Fordyce AR
Bartholomew Gabriel P Maj 16th Fghr-Intr Sqdn 51st Fghr-Intr Grp Los Angeles CA
Beall William D 1st Lt K Co 9th Reg’t 2d Div Columbus GA
Bendnarz Joseph P 1st Lt B Btry 10th FA Bn 3d Div Waco TX
Bing Bill M 1st Lt 67th Tact Recon Wing 45th Tact Recon Sqdn Denver CO
Boden Chester C SFC Med Co 17th Reg’t 7th Div Quincy IL
Bohlmann Edward L SFC B Co 7th Reg’t 1st Cav Div Gordon NE
Bostwick Howard E M/Sgt G Co 8th Reg’t 1st Cav Div Corsicana TX
Bowens Charles D SFC HQ Co 3d Bn 24th Reg’t 25th Div Kansas City KS
Brekke Charles F A/2C 17th Bomb Wing 34th Bomb Sqdn Harlem MT
Bridges J C M/Sgt D Co 6thMedium Tk Bn 24th Div Jackson TN
Brimmer Marvin L M/Sgt B Btry 38th FA Bn 2d Div Toppenish WA
Brom Jr Anton Capt 28th Sqdn 19th Bomb Grp 19th Bomb Wing Scheboygan WI
Broussard Horace SFC L Co 9th Reg’t 2d Div Abbeville LA
Burton Jr Allie B 1st Lt 69th Fghr-Bom Wing 58th Fghr-Bom Grp Kerrville TX
Cain John T M/Sgt 1st Marine Aircraft Wing FMF Anaheim CA
Cannady James J Cpl Med Co 38th Reg’t 2d Div Paris TX
Carpenter Everett H Cpl Hvy Mortar Co 32d Reg’t 7th Div Vercia KY
Conn Roerick G A/2C 93d Bomb Sqdn 19th Bomb Grp Brooklyn NY
Coon Harley J SFC B Co 35th Reg’t 25th Div Dayton OH
Crawford George W SFC Med Co 19th Reg’t 24th Div Asheville NC
Crawford William A Sgt Med Co 9th Reg’t 2d Div Oneco FL
Cuccaro Charles P M/Sgt C Co 65th ECB 25th Div Pittsburgh PA
Ellens Elwood SFC F Co 35th Reg’t 25th Div Columbus GA
Engram Jr Raymond M/Sgt KCo 24th Reg’t 25th Div Columbus GA
Erickson John K Cpl E Co 9th Reg’t 2d Div Alto MI
Gerbin Cecil SFC HQ COH 38thReg’t 2d Div Zambales PI
Gornowicz Carl E M/Sgt C Co 5th Reg’t 1st Cav Div Argyle MN
Hadden George L M/Sgt G Co 7th Reg’t 3d Div Tucson AZ
Hammond Henry E M/Sgt C Btry 15th FA Bn 2d Div Martinez CA
Hammond Joseph PFC 69th Chem Smk Gen Co 4th Chem Smk Bn X Corps Toledo OH
Haner Robert H 1st Lt 18th Fghr-Bom Wing 39th F-I Sq Rockport NY
Hansen William V A/1C 307th Bomb Wing 372 Bomb Sq Shreveport LA
Hardy Martel S/Sgt 3d Bomb Wing 8th Bomb Sqdn Williamson NC
Harris Edward B 1st Lt 182d Fghr-Bom Sq 136th Fghr-Bom Gp Marblehead MA
Harvey Homer L SFC G Co 8th Reg’t 1st Cav Div Franklin MO
Hawkins Hunert H Sgt L Co 9th Reg’t 2d Div College Station TX
Hawkins John W Sgt D Btry 15th AA AW Bn 7th Div West Frankfort IL
Henson Delbert O M/Sgt I Co 19th Reg’t 24th Div Elving MO
Hill Johnnie C SFC C Co 24th Reg’t 25th Div Ayden NC
Hopkins Grover D SFC C Co 38th Reg’t 2d Div Mountain Grove MS
Irelan Alfred SFC C Co 19th Reg’t 24th Div Orondo WA
Jeffers Marvine E M/Sgt B Co 31st Reg’t 7th Div Columbus GA
Jeffords Jacque M A/2C 3d Bomb Wing Mullen NE
Jenner John R SFC A Co 5th RCT 24th Div Syracuse NY
Johnson Nathaniel L Sgt B Btry 503d FA Bn 2d Div Los Angeles CA
Jones James H A/1C 307th Bomb Wing 372 Sq Lewisburg TN
Jones Rudolph E M/Sgt G Co 38th Reg’t 2d Div Mt Olive NC
Kanner Sidney 1st Lt B Co 223d Reg’t 40th Div Hawthorne CA
Kaufman Richard M M/Sgt 372Bomb Sq 307 Bomb Wing Salt Lake City UT
Kennedy Clyde D SFC H Co 19th Reg’t 24th Div Bernice LA
Kennedy Donald R SFC B Btry 555th FA Bn 24th Div Joplin MO
King Dale R SFC B Btry 555th FA Bn 24th Div Oshkosh WI
King Leonard G M/Sgt C Co 19th Reg’t 24th Div Jefferson Barracks MO
Kisser Kenneth E S/Sgt 372d Bomb Sqdn 307th Bomb Wing Winnipeg Canada
Krauel Richard W A/2C 307th Bomb Wing 372d Bomb Sq Centralia WA
Kubicek Gerald B Capt 93d Sq 19th Bomb Wing Burbank CA
La Fleur Roy D M/Sgt HQs Co 9th Reg’t 2d Div Vancouver WA
Lacap Servere M/Sgt C Btry 38th FA Bn 2d Div Manila PI
Larose Arthur M SFC D Co 5th RCT 24th Div Kunia HI
Lawson John M Sgt K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Belleville MI
Lide Charles SFC A Btry 505d FA Bn 2d Div Baltimore MD
Lillis William F M/Sgt HQ Btry 99th Bn 1st Cav Div Oakland CA
lonadi Anthony PFC I Co 38th Reg’t 2d Div Pittsburgh PA
Love Orris R SFC K Co 38th Reg’t 2d Div Harrisburg PA
Lucas Pearl D SFC Med Co 8th Reg’t 1st Cav Div Elizabethtown KY
Lyman Henry N M/Sgt Tank Co 9th Reg’t 2d Div Olympia WA
Madden Robert A Capt 6147th Tact Control Gp University City MO
Maltsby Charles W 1st Lt 8th Fighter Bomb Gp 35th Sq Manhattan Beach CA
Martin Emmette Boone SFC Med Det 65th ECB 25th Div Athens WV
Mathis Chester A T/Sgt MP Co HQ Bn 1st Mar Div Bellflower CA
McClain Estes V M/Sgt B Co 38th Reg’t 2d Div Detroit MI
McClendon Carl SFC B Co 35th Reg’t 25th Div Flora LA
McHenry Francis E SFC 19th Reg’t 24th Div Philadelphia PA
McLain Jacob S SFC C Co 38th Reg’t 2d Div Batavia IL
McMillan J P Sgt E Co 38th Reg’t 2d Div Sweetwater TX
McRoberts James D M/Sgt 69th Chem Smk Gen Co 4th Chem Bn Eaugalle WI
Meinken Ferdinand M M/Sgt L Co 38th Reg’t 2d Div Tacoma WA
Miller Lee H S/Sgt 28th Bomb Sq 19th Bomb Wing Levant KS
Mitchell Charles F Sgt I Co 31st Reg’t 7th Div Philadelphia PA
Mitchell Chester L Sgt G Co 24th Reg’t 25th Div Berkeley CA
Molitor John A M/Sgt I Co 31st Reg’t 7th Div Fayetteville OH
Moore Eugene Sgt A Btry 38th FA Bn 2d Div Columbus OH
Morehead Harvey H SFC I Co 23d Reg’t 2d Div Shelby NC
Nixon Edwin A Ens VF 91 CVG 9 USS Phillippine Sea Seattle WA
Ochs Maynard J SFC HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Newton IL
Olivette Ralph K 1st Lt E Co 279th Reg’t 45th Div La Habra CA
Olson William H M/Sgt D Co 31st Reg’t 7th Div Watertown NY
Orr Otho A 1st Lt 28thSq 19th Bomb Gp Waynesboro VA
Osborne Jr Chester M Capt HQ Co 1stBn 19th Reg’t 24th Div Minneapolis MN
O’Shea Robert J 1st Lt HQs Co HQs Bn 1st Marine Div Merion PA
Parker Jr Fred A/1C 371 Bomb Sq 307 Bomb Gp Nashville AR
Pecoraro Anthony Capt C Co 65th ECB 25th Div Westbrook ME
Pedicone Henry A 1st Lt C Btry 99th FA Bn 1st Cav Div Greensburg PA
Rambo John W Sgt Med Co 32d Reg’t 7th Div Fountain City TN
Ramos Ralph SFC Med Co 5thRCT 24th Div Sugar City CO
Ream Gilbert E SFC C Co 19th Reg’t 24th Div Ravenna MI
Roach Jr Paul A 2d Lt K Co 9th Reg’t 2d Div Las Cruces NM
Robinson Leroy M/Sgt G Co 8thReg’t 1st Cav Div Columbus GA
Rush Fred Allen Sgt HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Port Huron MI
Searls Chester B Capt B Co 38th Reg’t 2d Div Ventura CA
Seaver Albert L 1st Lt 307th Bomb Wing 732dB Sq Neptune Beach FL
Sheffield Edward C Cpl HQ Btry 63d FA Bn 24th Div Perry FL
Shelton Roderick Sgt I Co 23d Reg’t 2d Div Pontiac MI
Simpson Wayman E Sgt 63d FA Bn 24th Div Mena AR
Sinnett Hardy D M/Sgt B Co 35th Reg’t 25h Div Henderson KY
Sizemore Jessie L Cpl A Btry 52d FA Bn 24th Div Henrietta TX
Smith CharlesJ 1st Lt 90th Bomb Sq 3d Gp Vewcastle DE
Snider Norman E S/Sgt 452d Bomb Wing 728th Bomb Sqdn Seal Beach CA
Spence Kenneth I Capt 1st MAW FMF Pawhuska OK
Stevens John G 1st Lt 49th Fghr-Bom Wing 9th Sq Stwaxahachie TX
Storkson Robert K A/1C 307th Bomb Wing Bell CA
Stouffer Jr Myron E 1st Lt 334 Fighter Sq 4th F-I Wing Roanoke VA
Struble Maes T Cpl L Co 21st Reg’t 24th Div Bakersfield CA
Thomas Marion E SFC C Btry 503d FA Bn 2d Div Akron OH
Treat Francis L Capt 474th Fghr-Bom Gp 430 Sq Chandler AZ
Trujillo Margarito Cpl HQ Btry 63d FA Bn 24th Div Capitan NM
Tullio Martin J PFC A Co 34th Reg’t 24th Div San Fernando CA
Turner Paul C 1st Lt 51st F-I Wing 25th Sq Roseville CA
Tuttle Ward G 1st Lt 36th Fghr-Bom Gp 8th Fghr-Bom Wing Bremerton WA
Velez Placido N M/Sgt B Co 35th Reg’t 25th Div Napo Carcar PL
Vigil Juan J Sgt Med Co19th Reg’t 24th Div Springer NM
Weber Kenneth R Capt 6146 AB Sq KAAG Dothan AL
Wedsworth George A A/2C 93d Bomb Sq 19th Bomb Gp Buffalo NY
Wilburn William E Sgt HQ Co 21st Reg’t 24th Div Lawrehceburg TN
Wilcox Paul I 1st Lt 19th Bomb Gp 28th Sq Cleveland Heights OH
Wilson Louis 1st Lt C Btry 503d FA Bn 2d Div Shreveport LA
Young James D Sgt G Co 8thReg’t 1st Cav Div Aberdeen MS

September 2, 1953

Name Rank Unit City State
Andrews Nathan O SFC C Co 24th Reg’t 25th Div Clarkton NC
Ashpole Robert D M/Sgt C Btry 38th FA Bn 2d Div Albert Lea MN
Baker Jerome R M/Sgt B Co 1st Bn 38th Reg’t 2d Div Galesburg IL
Barkovic Robert M/Sgt E Co 9th Reg’t 2d Div International Falls MN
Barnhart Harvey M SFC K Co 19th Reg’t 24th Div Graham TX
Barricks William L M/Sgt B Co 35th Reg’t 25th Div Lynchburg VA
Bartholomew Jr Stanley F M/Sgt HQ Serv Co 2d; ECB 2d Div Jersey City NJ
Berel Percy SFC B Btry 503d FA Bn 2d Div Plum TX
Black Joe N M/Sgt HQ Co 9th Reg’t 2d Div Columbus GA
Black Richard J SFC 38th FA Bn 2d Div Philadelphia PA
Blackbird George L Sgt D Co 2d ECB 2d Div Black Eagle MT
Blazevic Raymond L AT (USN) USS Princeton Crookston MN
Borer William F SFC D Co 19th Reg’t 24th Div Jersey City NJ
Bozarth Howard R Sgt B Btry 15th FA Bn 2d Div Ft Worth TX
Braswell Thomas D SFC B Co 2d ECB 2d Div Crossett AR
Bryant John D 1st Lt 452d Bomb Wing 730th Bomb Sqdn Baldwin Park CA
Buress Raymond B SFC K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Ranger WV
Burgess Carl R SFC D Btry 82d AA Bn 2d Div Dixon TN
Byers Lester W SFC C Co 65th ECB 25th Div Moscow ID
Canaan Gerald C Ens Compron 35 Task Force 77 Coronado CA
Castle Jr Herman HM3 (USN) H Co 3d Bn 1st Reg’t 1st Marine Div Artemus KY
Catura Donald M MSgt HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Arkansaw WI
Coddington Delwayne M/Sgt A Co 38th Reg’t 2d Div Portland OR
Collett Richard L SFC E Co 8th Reg’t 1st Cav Div Ottumwa LA
Cook Lewis Sgt HQ Serv Co 72d Tank Bn 2d Div Tacoma WA
Corey Charles E M/Sgt C Co 19th Reg’t 24th Div St Joseph MO
Cornwell Lloyd R SFC HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Moriah NY
Delcastello Mario A SFC A Btry 99th FA Bn 1st Cav Div Crabtree PA
Delong James C SFC K Co 31st Reg’t 7th Div Elverson PA
Doerty Jr Walter L 1st Lt 49th Fghr Wing Hollywood CA
Domenosky Eugene F SFC K Co 19th Reg’t 24th Div East Troy WI
Dowson Thomas L M/Sgt C Co 9th Reg’t 2d Div Akron OH
Doyle Vincent F M/Sgt B Co 35th Reg’t 25th Div Fall River MA
Dubreuil Edmund J SFC 1st Ranger Co (Abn) 2d Div Hoboken NJ
Edwards Archie E SFC C Btry 38th FA Bn 2d Div Cullom IL
Edwards Robert SFC D Co 24th Reg’t 25th Div Detroit MI
Ellis Alfred O Maj HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Tacoma WA
Emert Otha E M/Sgt H Co 38th Reg’t 2d Div Tacoma WA
Evans William F Sgt A Co 9th Reg’t 2d Div Kensington GA
Fausta Thomas M/Sgt A Btry 25th FA Bn 2d Div Brooklyn NY
Flath Herman H M/Sgt E Co 5th RCT 24th Div Dugger IN
Foley James M SFC C Co 38th Reg’t 2d Div Savanna IL
Fomby Roy N SFC C Co 35th Reg’t 25th Div Texarkana AR
Frankin Henry R SFC 99th FA Bn 1st Cav Div Millbury MA
Glasscock Ivan E SFC HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Tooele UT
Griffith Donald M Sgt F Co 5th Reg’t 1st Marine Div Toledo OH
Hall Franklin H A/1C 370 Bomb Sq 207 Bomb Wing Pasadena TX
Haney Oliver W SFC D Co 31st Reg’t 7th Div Mammoth Springs AR
Harry Ronald C Capt 3d Bomb Wing L Brooklyn NY
Heagy Otis L SFC B Btry 49th FA Bn 7th Div Curtisville IN
Hedlund Harry F Capt 452d Bomb Wing (L) Fullerton CA
Hill Jr Charles M 1st Lt HQ Sq 307th Bomb Wing Laurel MS
Holloway Bobby D A/1C Air Rescue Sq Farmerville LA
Hutton Walter A SFC B Co 8th Reg’t 1st Cav Div Union Beach NJ
James Jesse L Sgt MP Co HQ Bn 1st Marine Div Thomaston GA
Johnson Berger L S/Sgt HQ Sq 307th Bomb Wing Rochester NY
Johnson Eugene Sgt HQ Btry 57th FA Bn 7th Div Phillipsburg PA
Keys Monroe SFC F Co 35th Reg’t 25th Div St Clair MO
Kim William M/Sgt B Co 35th Reg’t 25th Div Honolulu HI
Kuzmech Frank J 1st Lt 136th FB Wing Gilbertsville PA
Langfitt Ray C M/Sgt B Btry 15th FA Bn 2d Div South Clinton LA
Legue Charles W SFC Med Co 31st Reg’t 7th Div Vassar MI
Lewis David A/2C 23d Sq 19th Bomb Gp Chavies KY
Liles Paul V S Lt Col KMAG Columbus GA
Limscombe Jr Robert B Capt 1st MAW YMO 6 Jacksonville FL
Madison Charles C M/Sgt Med Co 23d Reg’t 2d Div Jackson MS
Marks Richard E Lt Col 136th Bomb Wing Toledo OH
Martin Charles F Capt Marine Air Grp 33 Elkins Park PA
Martin Michael J M/Sgt D Co 6th Med Tank Bn 24th Div Windber PA
Martin Roy D M/Sgt B Co 35th Reg’t 25th Div Ft Worth TX
May Benjamin R SFC E Co 38th Reg’t 2d Div Poplarville MS
McDaniel Roland L 2d Lt HQ Bn llth Marine Reg’t 1st Marine Div Monticello IL
McGovern James W M/Sgt HQ Co 2d Bn 8th Reg’t 1st Cav Div Hollywood PA
McLaughlin John N Maj G-3 HQ X Corps Charlotte NC
McTaggart Jr William C Capt 345th Bomb Sq 98th Bomb Wing East Brady PA
Mechaney James L A/2C 3d Bomb Wing 3d Bomb Gp Canton OH
Miller Loris R 1st Lt 8th Ftr Sq 49th Fghr Grp Berlin OH
Milner Raymond H SFC C Btry 38th FA Bn 2d Div Sardis TN
Moore E C Lt USN Helicopter Sq 1 Wichita KS
Moore Ronald L SFC B Co 38th Reg’t 2d Div Mooresville NC
Moriz Dale E Lt USN VA923 AG102 CV031 Kirksville MO
Mounts Thomas T 1st Lt 8th Bomb Wing 35th Sq Phoenix AZ
Murray John R 1st Lt 8th Fghr-Bomb Wing 35th Fghr-Bomb Sqdn Brookline MA
Myers Paul P M/Sgt A Co 38th Reg’t 2d Div Pinedale CA
Nevill James F 1stLt 7th Fghr Bomb Sq Hyannis MA
Newton Charles F SFC C Co 19th Reg’t 24th Div Mineral Bluffs GA
Nixon Billie P PFC A Co 9th Reg’t 2d Div Chatworth GA
Noeil Howard L SFC C Co 19th Reg’t 24th Div Paramount CA
Nugent Ambrose H Capt HQ Btry 52d FA Bn 24th Div St Louis MO
Oberle Edward F M/Sgt K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Medford MA
Ochs Paul J 1st Lt 15th Tact Recon 67th Tact Recon Gp Highland Park NJ
Payton Jr John Capt 3d Bomb Wing 3d Bomb Gp Burlington LA
Pelser Frederick P 1st Lt 452d Bomb Wing Wickford RI
Perry Jack E Capt 1st MAW 1st Marine Div Laguna Beach CA
Peterson Daniel D 1st Lt 25th F-I 51st Gp 51st Wing Dayton OH
Preston William N Capt 67th Tact Recon Wing 67th Grp 45th Sq Batavia NY
Price Charles H 1st Lt 45th Tact Recon Sq 67 Tact Recon Gp Buckner AR
Price William B M/Sgt G Co 8th Reg’t 1st Cav Div Lubbock TX
Provencher Conrad J 2d Lt HQ Co Av Sec 7th Div Methuen MA
Rainwater George W M/Sgt F Co 9th Reg’t 2d Div Ft Worth TX
Reid Landon J 1st Lt 92d FA Bn IX Corps Artillery McAllen TX
Reid Troy L M/Sgt L Co 8th Reg’t 1st Cav Div Fitchburg MA
Riker Andrew L Ens USS Oriskany Manchester CT
Roarbaugh Dale K Sgt A Btry 38th FA Bn 2d Div Tacoma WA
Roberts Jr Albert J T/Sgt MP Co HQ Bn 1st Marine Div Apponaug RI
Robertson Allen B SFC E Co 8th Reg’t 1st Cav Div Phoenix AZ
Rogalski Chester M/Sgt M Co 38th Reg’t 2d Div Wilkinsburg PA
Ross Charles R M/Sgt L Co 8th Reg’t 1st Cav Div Lexington SC
Sadler Clarence M/Sgt E Co 38th Reg’t 2d Div Weems VA
Sanders Warren H SFC B Co 38th Reg’t 2d Div Selmer TN
Schluter Clyde E A/1C 370th Bomb Sq 307th Bomb Grp Dongola IL
Sconberg Lloyd W SFC Med Co 9th Reg’t 2d Div Renville MN
Scott Ishmael D SFC A Co 2d ECB 2d Div McCrory AR
Shaw Jr Chester A Capt 49th Fghr Bomb Wing 7th F-B Sq Huntsville TX
Sheppard Bobby D SFC K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Hartville MO
Sixon Walter B PFC HQ Co 1st Bn 38th Reg’t 2d Div Galena Park TX
Stanfill Herman F 1st Lt 1st MAW MAG 12 323 Sq Fullerton CA
Starrett Harlo E Ens USS Valley Forge Kansas City MO
Steiner Harold A 1st Lt 3d Bomb Grp 90th Sq Long Beach CA
Stewart James W Cpl HQ Co 38th Reg’t 2d Div Denver CO
Stickels Edward L 2d Lt 35th Gp 8th Fghr-Bomb Wing Holland MI
Sutherland John J M/Sgt K Co 35th Reg’t 25th Div Evansville IN
Sutterfield Marvin L M/Sgt L Co 38th Reg’t 2d Div Cameron WV
Swulls Donald G A/1C 28th Bomb Sq 19th Bomb Gp Brazil IN
Thomas Otis K SFC HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Somerton AZ
Thorin Duane W AMC HU-1 San Diego CA
Toomey Robert L 2d Lt 80th Fghr Bomb Sq 8th Fghr Bomb Wing Ft Thomas KY
Touey John A SFC G Co 23d Reg’t 2d Div Kinston PA
Van Slyke Leland H A/2C 38th Bomb Sq 19th Bomb Grp Caldwell ID
Walker Boyce M M/Sgt E Co 8th Reg’t 1st Cav Div Akron OH
Wall Jr Maxey H 1st Lt 35th Fghr Bomb Sq 8th F-B Grp Indianapolis IN
Weldon Travis C A/2C 93d Bomb Sq 19th Bomb Gp Eureka CA
White Charles P M/Sgt C Co 38th Reg’t 2d Div Essex IL
Williams Jr Duke 1st Lt VMF 212 MAG 12 1st Marine AW Ruleville MS
Witt James T 1st Lt 3d Bomb Wing 90th Bomb Sq Cameron MS
Wozniak Joseph W Sgt M Co 31st Reg’t 7th Div New Haven CT
Wyatt William P 1st Lt 6147th Tact Control Gp Venus CA
Zirkle Linden B M/Sgt C Co 65th ECB 25th Div Newmarket VA

September 3, 1953

Name Rank Unit City State
Acosta Reynoaldo E Cpl B Co 38th Reg’t 2d Div Phoenix AZ
Alt James A SFC HQ Co 32d Reg’t 7th Div Petersburg WV
Anderson Clarence L Capt Med Co 8th Reg’t 1st Cav Div Long Beach CA
Bailey Jr Robert D Sgt Hvy Mortar Co 19th Reg’t 24th Div Reading PA
Barnett Jr George E SFC F Co 38th Reg’t 2d Div Rochester IN
Barnhart Clarence SFC A Co 9th Reg’t 2d Div Hagerstown MD
Bean Thomas J Cpl B Co 32d Reg’t 7th Div Reading PA
Bittner Donald R Cpl H Co 38th Reg’t 2d Div Pittsburgh PA
Bourbeau Philip SFC HQ Co 3d Bn 8th Reg’t 1st Cav Div Lawrence MA
Brandon Lloyd V SFC Med Co 8th Reg’t 1st Cav Div New York NY
Burke Robert E Capt 307th Bomb Wing Moundsville WV
Burton John E M/Sgt HQ Btry 38th FA Bn 2d Div Louisa KY
Caldwell Jr John E 1st Lt HQ Co 9th Reg’t 2d Div Ocala FL
Cameron Hayward 1st Lt C Co 65th ECB 25th Div Unkn Unkn
Carter Gale W Cpl A Co 5th RCT 24th Div La Salle MI
Carter Ira C S/Sgt 6164 Tact Control Sq Justice WV
Cicak John SFC D Co 2d ECB 2d Div Harrisburg PA
Conway Jr Henry L 2d Lt G Co 3d Bn 7th Reg’t 1st Mar Div Baltimore MD
Cowart Wallace SFC Med Co 8th Reg’t 1st Cav Div Montgomery AL
Daltry Raymond E Capt KMAG West Bradenton FL
De Benedict Julius J Sgt K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Staten Island NY
Demente Donald L SFC HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Phoenix AZ
Denmark Iler D 2d Lt F Co 15th Reg’t 3d Div Savannah GA
Dovel Lloyd E PFC K Co 9th Reg’t 2d Div Pawnee City NE
Early Earl M/Sgt F Co 7th Reg’t 1st Cav Div Berkeley CA
Essensten Sidney Capt Med Co 27th Reg’t 25th Div Minneapolis MN
Festa Robert K A/1C 3d Bomb Gp Hamden CT
Fontana Anthony S PFC I Co 21st Reg’t 24th Div Patterson CA
Forsythe Jr Frederick W 1st Lt 307th Bomb Wing Eugene OR
Gaines Edgar B A/1C 307 Bomb Wing Huntsville AL
Gardiner Joseph T SFC Med Co 9th Reg’t 2d Div Iron Mountain MI
Gary Rex E S/Sgt 407th Bomb Wing 372d Bomb Sq Topeka KS
Gaston John R 1st Lt 51st Ftr Wing Clarkdale MS
Gilliland Julian H AT2 USS Valley Forge Goodwater AL
Grape Richard W Sgt L Co 19th Reg’t 24th Div Genoa NE
Hanby Jr John B 2d Lt A Btry 58th FA Bn 3d Div Knox PA
Harrington Floyd A Sgt A Co 38th Reg’t 2d Div Chicago IL
Hood Harold H M/Sgt HQ Co 2d ECB 2d Div Ft Steilacoom WA
Huber Vernon R 1st Lt 9th Fighter-Bomber Sq 49th Group Mandan ND
Hussey Donald P SFC B Co ECB 2d Div New Canaan CT
Johnson Bege M/Sgt L Co 23d Reg’t 2d Div Russell Springs KY
Johnson Columbus O SFC HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Franklin Furnace OH
Kartye Joseph D SFC A Co 72d Tank Bn 2d Div Cincinnati OH
Keneey Carol R Sgt B Co 38th Reg’t 2d Div Ruth KY
Killion William J 1st Lt E Co 8th Reg’t 1st Cav Div Everett MA
Kline George F Cpl M Co 31st Reg’t 7th Div Manchester PA
Kovatch Ernest S 2d Lt A Btry 49th AF Bn 7th Div South Bend IN
Krasko John 1st Lt L Co 19th Reg’t 24th Div Yonkers NY
L’Heureux Jr Henry P J 2d Lt B Co 2d Chem Mortar Bn Baton Rouge LA
Lloyd Alan L 1st Lt HQ Serv Co 5th Reg’t 1st Marine Div Portland OR
Magee Victor R 1st Lt C Co 140th Tan Bn 40th Div Oceanside CA
Manley Omer L 1st Lt K Co 179th Reg’t 45th Div Edmond OK
Martin Sr Paul G SFC D Btry 82d AA Bn 2d Div Chicago IL
Martinez Daniel SFC D Co 31st Reg’t 7th Div Columbus GA
Mayer Willibald J M/Sgt HQ Co 3d Bn 8th Reg’t 1st Cav Div Ayer MA
McDonell George F Capt H Co 8th Reg’t 1st Cav Div Quincy MA
Mclntyre Edgar J M/Sgt HQ Co 9th Reg’t 2d Div East Pittsburgh PA
Mitchell Clarence J Cpl K Co 38th Reg’t 2d Div Gadsden AL
Mitchell Claude H SFC D Btry 82d AA Bn 2d Div Morris OK
Moor William W Capt 49th Bomb Wing Hagerman ID
Morar George M/Sgt 3d Bomb Wing Rockville MD
Morgan Donald T 1st Lt 49th Wing Winfield KS
Murphy Rowland M 2d Lt D Co 1st Engr Combat Bn 1st Mar Div Hope AR
Myer Edward A 2d Lt K Co 15th Reg’t 3d Div Cohasset MA
Nickens George M SFC Med Del HQ Btry 38th FA Bn 2d Div Monterey Park CA
Nix Henry E M/Sgt B Co 35th Reg’t 25th Div Nauvoo AL
O’Keefe Arthur M Sgt HQ Btry 63d FA Bn 24th Div Brooklyn NY
Ortiz Orlando 1st Lt C Co 19th Reg’t 24th Div Hato Rey PR
Parker Emmett V Sgt 2d MP Co 2d Div Lamesa TX
Patton Gene R PFC B Co 31st Reg’t 7th Div Lequire OK
Pendleton Robert R SFC E Co 5th RCT 24th Div Los Angeles CA
Phillips John Lewis SFC C Co 32d Reg’t 7th Div Maryville TN
Potvin Joseph F Sgt A Co 38th Reg’t 2d Div Miami FL
Preslar Paul L M/Sgt L Co 38th Reg’t 2d Div Poplar Bluff MO
Qshorne Henry H Lt USS Philippine Sea Corpus Christi TX
Reck Jr Frank L SFC B Co 38th Reg’t 2d Div Louise TX
Richardson Smythe D M/Sgt B Co 35th Reg’t 25th Div Waterloo AL
Richardson Jr William J M/Sgt L Co 8th Reg’t 1st Cav Div Philadelphia PA
Robb Arlow L SFC K Co 36th Reg’t 2d Div Unionville LA
Robinson John J M/Sgt A Co 38th Reg’t 2d Div Belmont NC
Rogers Harvey L Cpl K Co 19th Reg’t 24th Div Medford OR
Rolison Harry W SFC HQ Btry 82d AA Bn 2d Div Bayboro NC
Rundgren Charles E 1st Lt B Co 35th Reg’t 25th Div Glen Cove NY
Seymour Rufus A 2d Lt C Co 5th Reg’t 1st Marine Div Danville VA
Shamwell Robert L Cpl L Co 5th Reg’t 1st Cav Div Louisville KY
Shay David E 2d Lt A Co 65th Reg’t 3d Div Erie PA
Sherron Jr Charles W M/Sgt I Co 35th Reg’t 25th Div Tampa FL
Shirlaw Ronald D Maj 4th Fighter Int Grp 4th Ft Wing Southgate CA
Shoemaker Moss E M/Sgt D Co 2d ECB 2d Div Boise ID
Slider Carlton E M/Sgt D Co 6th Med Tank Bn 24th Div Jacksonville TX
Smith Edwin S WOJG C Co 2d ECB 2d Div Sayreville NY
Smith J B Capt 543d Tact Support Gp Denver CO
Smith Jerome SFC E Co 21st Reg’t 24th Div Roseboro NC
Speer Fred L Capt HQ Btry 57th FA Bn 7th Div Maryville TN
Sprouse Teddy R SFC C Btry 8th FA Bn 2d Div Centerville LA
Stavrakes James 1st Lt C Co 19th Reg’t 24th Div Somerville MA
Still Richard L 2d Lt 90-mm AA Bn 1st Mar Div Arlington VA
Stocks Henry J M/Sgt F Co 38th Reg’t 2d Div Wilson NC
Stone James L 1st Lt F Co 8th Reg’t 1st Cav Div Pine Bluff AR
Teague Philip E 1st Lt I Co 24th Reg’t 25th Div Kirkwood MO
Tesso James D SFC HQ Co 3d Bn 38th Reg’t 2d Div Tacoma WA
Thronson Eugene F Sgt L Co 31st Reg’t 7th Div Hattiesburg MS
Tickell Alexander R M/Sgt Serv Btry 38th FA Bn 2d Div Bordentown NJ
Trudo Donald R M/Sgt HQ Co 31st Reg’t 7th Div Detroit MI
Tucker Frederick W SFC A Co 89th Med Tank Bn 25th Div Barney ND
Tucker James E SFC HQ Btry 82d AA 2d Div Ceres CA
Turner Herbert B 1st Lt D Co 1st Tank Bn 1st Mar Div Lynchburg VA
Van Orman Chester W 1st Lt C Co 19th Reg’t 24th Div San Jose CA
Vernon George H M/Sgt KMAG 8202d AU Winston Salem NC
Wagner Alvin C Sgt B Co 38th Reg’t 2d Div Sugar Grove VA
Ward Thomas A SFC 4th Ranger Co 1st Cav Div La Grange NC
Watson William C 1st Lt C Co 38th Reg’t 2d Div Rantoul IL
Watson Jr John W 1st Lt B Btry 49th FA Bn 7th Div Medford MA
Whitaker Michey Allen SFC I Co 35th Reg’t 25th Div Prestonburg KY
White Jr Thaddeus C Cpl B Co 34th Reg’t 24th Div Woodland ME
Whiteside William H 1st Lt C Btry 38th FA Bn 2d Div Seattle WA
Wicks Fred T 1st Lt 4th Fighter Gp 336th Sq Mt Clements MI
Williams Charles F SFC A Co 13th Eng Combat Bn 7th Div Berea KY
Witt Johnnie M/Sgt G Co 38th Reg’t 2d Div Ft Smith AR
Wollak Raymond P SFC K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Royalton MN

September 4, 1953

Name Rank Unit City State
Akers William E M/Sgt C Co, 65th ECB, 25th Div Copeland Park VA
Allemond Ronald D SFC HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Houma LA
Avery Willis E M/Sgt A Btry, 57th FA Bn, 7th Div Central City KY
Bach Lawrence V Capt 4th F-I Wing Grand Forks ND
Bagwell James R M/Sgt HQ Co, 2d ECB, 2d Div Bowling Green KY
Baldwin Kenneth G M/Sgt K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Cincinnati OH
Barton Donald E Cpl Med Co, 23d Reg’t, 2d Div Blackwell OK
Bayes, Jr. Thomas Sgt D Co, 6th Med Tnk Bn, 24th Div Dallas TX
Bell Lester SFC Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Rossford OH
Bennett James W SFC E Co, 35th Reg’t, 25th Div Eldorado IL
Billman James Y M/Sgt HQ Co, 2d Bn, 23rd Reg’t, 2d Div Philadelphia PA
Blankenship Robert Lee SFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div Ogden UT
Bloody Claude A M/Sgt L Co, Reg’t, 7th Div Heflin AL
Boaz, Jr. Aaron SFC G Co, 38th Reg’t, 2d Div Chicago IL
Brown Glenn W Sgt 372d Bomb Sq, 207 Bomb Wing Elkhart TX
Byrd Wyatt SFC A Btry, 38th FA Bn, 2d Div Neely MI
Cardwell Clarence A.D. M/Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Saltville VA
Cave Carl M/Sgt C Btry, 503d FA Bn, 2d Div Jacksonville FL
Coccia Albert R Cpl C Co, 38th Reg’t, 2d Div Philadelphia PA
Cochran Hunert J SFC A Btry, 82d AA Bn 2d Div Lavonia GA
Cockfield Grahame M M/Sgt K Co, 19th Reg’t, 24th Div Lake City SC
Copeland Wallace W SFC HQ Btry, 503d FA Bn, 2d Div Chicago IL
Cummings Gerald K M/Sgt C Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Cumberland MD
Cunningham Donald B SFC K Co, 21st Reg’t, 24th Div Liverpool OH
Darling Richard W M/Sgt C Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Grand Rapids MI
de Armond Michael E 1st Lt 4th F-I Wing Santa Monica CA
Denning, Jr. Ernest C 1st Lt 49th Fighter-Bomber Wing, 8th Sq Clayton NJ
Downey Earl D Cpl HQ Bn, MP Co, 1st Marine Div La Grange KY
Ellenberger David T SFC Med Co, 19th Reg’t, 24th Div Detroit MI
Ellison Paul M M/Sgt D Co, 24th Reg’t, 25th Div Kalamazoo MI
Fedenets Andrew Maj HQs Btry, 82d AA AW Bn, 2d Div Uniontown PA
Frazier Raymond L SFC Med Co, 38th Reg’t, 2d Div Memphis TN
Froehlich William E SFC I Co, 23d Reg’t, 2d Div Tell City IN
Fulks Harry E Cpl E Co, 5th RCT, 24th Div Huntington WV
Gant John K S/Sgt 93d Bomb Sq, 19th Bomb Wing Avenal CA
Gilliam Thomas J SFC 20th Signal Air Ground Liaison Co, 1st Sig Group Philadelphia PA
Goforth Alfred A Sgt 2d QA Co, 2d Div Salinas CA
Goodburlet Raymond F Sgt I Co, 5th RCT, 24th Div Bergen NY
Hanje Harry E PFC L Co, 179th Reg’t, 45th Div Witt IL
Hannemann William R S/Sgt 371st Bomb Sq, 307th Bomb Wing Berwyn IL
Hay Ralph S M/Sgt B Co, 35th Reg’t, 24th Div Splash *am VA
Hearn Joseph S Capt 307th Fighter-Bomber Wing, 5th AF Marshallville GA
Humphrey Edwin L M/Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Toledo OH
Ingram Lloyd E SFC Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Clay Center KS
Jennings Vernard Sgt HQ Co, 9th Reg’t, 2d Div Fall Brook CA
Kelly Lonnie J SFC HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Portland OR
Kiser James R 1st Lt 8th Fighter-Bomb Wing Stone Gap PA
Klinger Thomas R Sgt C Co, 2d Chem Mortar Bn, 9th Corps Smithfield NC
Knego George J 1st Lt 371st Bomb Sq, 307th Bomb Wing Agua Caliente CA
Knowles Billy C M/Sgt E Co, 19th Reg’t, 24th Div Ft. Worth TX
La Plante Austin N M/Sgt I Co, 35th Reg’t, 25th Div Litchfield MN
Lewis James F PFC Med Co, 38th Reg’t, 2d Div Anderson SC
Lively Thompson Sgt KMAG, 8220th AU, Shreveport LA
Livesay Carl E PFC B Btry, 555th FA Bn, 5th RCT Henrietta OK
Loutitt Charles N Cpl Med Clearing Plat, 17th Airborne RCT Monogahela PA
Lovin Charles R PFC K Co, 38t Reg’t 2d Div Ada OK
Lukasik, Jr. Anthony J SFC 1st Ranger Co. Airborne, 2d Div Detroit MI
Luksan Edward E Sgt HQs Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Glenco Smyrna Beach FL
Lynch Linard P SFC F Co, 19th Reg’t , 24th Div Rawlings VA
Makua Richard K Cpl Hy Mortar Co, 31st Reg’t, 7th Div Honolulu HI
McArthur Grahame O PFC I Co, 179th Reg’t, 45th Div Grand Rapids MI
McCoy William M SFC I Co, 19th Reg’t, 24th Div Lawton OK
McGrath Robert E SFC A Btry, 82d AA Bn 2d Div Portland OR
McKibben Harold L M/Sgt Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Muskegon MI
McPherson Lester V M/Sgt 4th Ranger Co, 1st Cav Div Rumford ME
Monroe, Jr. Franklin M/Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Le Junior KY
Morris Ford E SFC K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Aiken SC
Mullins Curtis SFC 2d Recon Co, 2d Div Louisville KY
Murphy Matthew J SFC HQ Co, 2d ECB, 2d Div Binghamton NY
Myers William G M/Sgt 25th Recon Co, 25th Div Dayton OH
O’Donnell Bert Sgt K Co, 9th Reg’t, 2 Div Milford CT
Osborne William D SFC K Co, 38th Reg’t, 2d Div Jacksonville FL
Patton John M SFC C Co, 65th ECB, 25th Div Heavener OK
Phillips Everett M SFC B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Baltimore OH
Puckett Gerald SFC D Btry, 32d AA Bn, 2d Div Weathersbey MI
Rock Curtis E Cpl G Co, 23d Reg’t, 2d Div Abington VA
Ruff Wilfred J Sgt D Co, 38th Reg’t, 2d Div Ferndale MI
Rushinski Franklin M/Sgt I Co, 35th Reg’t, 25th Div Wilkes Barre PA
Ruth Gerald G M/Sgt I Co, 5th RCT, 24th Div Beattyville KY
Soltis Edward N PFC K Co, 38th Reg’t, 2d Div Cleveland OH
Spencer Floyd PFC M Co, 38th Reg’t, 2d Div Winston-Salem NC
Stengel James L Sgt G Co, 23d Reg’t, 2d Div Anna OH
Stone Clovis R M/Sgt A Co, 5th RCT, 24th Div West TX
Stout Arthur V SFC E Co, 21st Reg’t, 24th Div Diana WV
Swinehart Thomas F Pvt K Co, 224 Reg’t, 40th Div Upper Sandusky OH
Thompson James M/Sgt C Btry, 503d FA Bn, 2d Div Tuba City AZ
Wilson Charles J Cpl A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Independence MO
Zacherle Aldrich L.E. Lt Col. HQ Serv Co, 2d ECB, 2d Div Tacoma WA
Zwiacher John W 1st Lt 8th Ftr. Wing Konowa OK

September 5, 1953

Name Rank Unit City State
Allen Miliare Capt C Btry 15th FA Bn 2d Div Rome GA
Applegate Bert O M/Sgt Med Co 9th Reg’t 2d Div Tacoma WA
Aubrey CarL L Lt Col FI Wing Santa Ana CA
Beale George W 1st Lt 307 Bomb Wing Myrtle Beach SC
Beers John D Capt 136th Fight-Bomb Wing 182d Fight-Bomb Sqd Akron OH
Berry Waldron Capt 6133 Tact Support Wing Seymour IN
Birchard Spencer J M/Sgt L Co ‘ 8th Reg’t 1st Cav Div Norton Heights CT
Boren Claude W Capt B Co 35th Reg’t 25th Div Santa Rosa CA
Bounds Jr Leonard B 1st Lt HQ Co 38th Reg’t Ft Worth TX
Bowling Bonnie C 2d Lt E Co 35th Reg’t 25th Div Corbin KY
Butler Millard J 1st Lt C Co 24th Reg’t 25th Div Charlotte NC
Campbell Jr Walter E SFC HQ Co 2d Bn Sth Reg’t 1st Cav Div Lexington VA
Carswell Raymond B SFC K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Geneva AL
Carver Roy L M/Sgt L Co 38th Reg’t 2d Div Difficult TN
Chagnon Jack R Sgt HQ Btry 15th FA Bn 2d Div Suffield CT
Cook Alden L M/Sgt A Co 19th Reg’t 24th Div Honaker VA
Cooper Ray P Cpl B Co 38th Reg’t 2d Div Shreveport LA
Coplan Harold 1st Lt 19th Bomb Wing East Riverdale MD
Couk Harold D WOJG L Co 8th Reg’t 1st Cav Div Jellico TN
Cram Bruce H Capt 18th Fight-Bomb Wing South Burlington VT
Creech Virgil 2d Lt 49th Fighter Wing Lexington KY
Culbertson Ralph E 1st Lt L Co 21st Reg’t 24th Div Pocatello ID
Cuno Francis T Capt B Wing 732d Bomb Sq Bossier City LA
Curtiss Homer A 1st Lt B Co 38th Reg’t 2d Div Pomona CA
Daniel James G Lt Col KMAG San Gabriel CA
De Lashmet Gordon B 1st Lt K Co 3dth Reg’t 25th Div Shelby MS
Dean Burl D S/Sgt 372d Bomb Sq 302d Bomb Wing Charleston WV
Dean William F Maj Gen HQ 24th Div Berkeley CA
DeRoda Genaro E SFC B Co 7th Reg’t 1st Cav Div Somervile NJ
DeSilva Rudolph H Capt HQ Btry 57th FA Bn 7th Div Taunton MA
Dick John F Capt TC Wing 83d Sq Portland OR
Dixon Jr Ralph P 1st Lt 555th FA Bn 2d Div Cincinnati OH
Dodd Lyle E 1st Lt 371 Bomb Sq 307 Bomb Wing Mankato KS
Duquette Norman E 1st Lt 15th Tact Recon Sqdn 67 TR Group Traer LA
Erwin Jefferson D 1st Lt Serv Btry 38th FA Bn 2d Div Olympia WA
Fleming Harry Maj KMAG 8668th AU San Gabriel CA
Foss Sheldon H 1st Lt C Btry 64th FA Bn 25th Div Hampden Highlands ME
Galing Bernard W 1st Lt HQ Co 2d Bn 9th Reg’t 2d Div Baytown TX
Gibbens Edward M Capt 307 Bomb Wing Tampa FL
Gorski Raymond A PFC E Co Sth RCT 25th Div Milwaukee WI
Haley Dennie F 1st Lt 437th Troop Carrier Wing 6153 AB Sqd Lansing MI
Harris L C SFC 38th Reg’t 2d Div San Bernadino CA
Irish Bradley 1st Lt 4th Fighter Wing Danforth ME
Izzo Michael C M/Sgt C Btry 38th FA Bn 2d Div Brooklyn NY
Jones Jr Robert L SFC F Co 38th Reg’t 2d Div Syracuse NY
King Guy O Capt 6153 AB Sqdn Booneville MS
King Marvin E A/2C 307 Bomb Wing Freedom PA
Klawinsky John W SFC A Co 9th Reg’t 2d Div Willis TX
Langlois Raymond E SFC HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Tacoma WA
Layer Eugene E Capt 6153 AB Sqdn San Antonio TX
Longtin Ludger P SFC HQ Serv Co 2d ECB 2d Div Red Lake Falls MN
Loyola Vincent J M/Sgt E Co 23rd Reg’t 2d Div Oakland CA
Lunquist Carl R 2d Lt MAG 12 1st Marine Air Wing Georgetown TX
Metz Henry X S/Sgt 371th Bomber Sqdn 307 Bomber Wing Med Pawtucket RI
Millward George E A/1C 93d Bomb Sq 19th Bomb Gp Soda Springs ID
Moree Leonard L A/1C 371 Bomb Sqdn 307 BW Kansas City MO
Moyer Ralph D M/Sgt M Co 35th Reg’t 25th Div Mattoon IL
Mullins Charles L M/Sgt 372d Bomber Sqdn 307 Bomber Wing Med Tulsa OK
Mullins Jr James B S/Sgt 343 Bomb Sqdn 98th Bomb Wing Abbott AR
Naukkari Robert E SFC G Co 8th Reg’t 1st Cav Div West Allis WI
Negron Jorge A M/Sgt C Co 19th Reg’t 24th Div San Juan PR
Newbury James A SFC HQ Btry 555th FA Bn 2d RCT Sesser IL
O’Brien James P Sgt 2d Signal Co 2d Div Boston MA
Olewage Daniel H S/Sgt 371 3Q 307 Bomber Wing Maple Orange CA
Peckham Charles L Capt B Co 31st Trk Reg’t 7th Div San Diego CA
Poldervaart Leo A S/Sgt 6153 AB Sqdn West Orange NJ
Potter Edwin H M/Sgt K Co 8th Reg’t 1st Cav Div Corinth NJ
Powell William S M/Sgt HQ Btry 82d AA AW Bn 2d Div Pierceville KS
Powers Jack D SFC L Co 35th Reg’t 25th Div Wanette OK
Quarles Deward E M/Sgt HQ Co 9th Reg’t 2d Div San Diego CA
Reese Richard E SFC B Co 38th Reg’t 2d Div Long Island NY
Ring Jesse C S/Sgt 372d Bomb Sq 307th Bomb Wing Nutley NJ
Roberts Gaines C Sgt L Co 38th Reg’t 2d Div Columbus GA
Robinette Casey J SFC B Co 31st Reg’t 7th Div Taylorsville NC
Roldan Quiterio SFC A Co 65th Reg’t 3d Div San Lorenzo PR
Sanders John L PFC C Co 9th Reg’t 2d Div Tacoma WA
Scott Jr James J Sgt Med Co 31st Reg’t 7th Div Richmond CA
Tupa Joseph S M/Sgt C Co 5th RCT 24th Div Kauai HI
Walker John H Maj HQ Co 9th Reg’t 2d Div Brooklyn NY
Wallace Billy J M/Sgt C Co 38th Reg’t 2d Div Ft Worth TX
Warner Robert L 1st Lt 372d Bomb Sq 307th Bomb Wing Lansing MI
Weaver John T SFC Medical Co 9th Reg’t 2d Div Grafton WV
Wickersham Ollie B Sgt HQ Co 38th Reg’t 2d Div Yuba City CA
Williams James C Capt Med Co 9th Reg’t 2d Div Warner OK
Williams Joseph SFC C Co 74th ECB 8th Army Alexandria LA
Womble Emery H SFC F Co 23d Reg’t 2d Div Hayti MO
Woolever Henderson L SFC Serv Btry 38th FA Bn 2d Div Exeter CA
Worill Frederick W M/Sgt K Co 35th Reg’t 25th Div Savannah GA
Wright Gerald G M/Sgt C Co 9th Reg’t 2d Div Bonifay FL
Wright Porches R M/Sgt Med Co 9th Reg’t 2d Div Battle Creek MI
Wysoczynskl Charles 1st Lt C Co 24th Reg’t 25th Div Grand Rapids MI
Yarber Ulysses S M/Sgt C Btry 503d FA Bn 2d Div Racine WI
Yewchyn Michael SFC H Co 8th RCT 24th Div Chicago IL
Zimmerman Stanley G 1st Lt HQ Btry 63d FA Bn 24th Div Amarillo TX
Zodiacal George Q SFC G Co 23d Reg’t 2d Div Quezon City PI

September 6, 1953

Name Rank Unit City State
Aaronson Phillip S/Sgt 307th Bomb Wing, 19th Bomb Gp Harrisburg PA
Abbott Richard D S/Sgt 34th Bomb Wing, Bomb Sq Wellsville NY
Abbott Robert N Lt Col KMAG 8668 AU Rochester NY
Adkins Bobby J SFC Med Co, 8th Cav Reg’t, 1st Cav Div Steinman VA
Aguirre Alfredo R SFC B Co, 35th Reg’t, 25th Div El Paso TX
Alexander Leonard SFC Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Grenda MI
Allen Ellis E SFC Hq Btry, 503d FA Bn, 2d Div Slater MO
Amann Emmanuel R Capt 1st Marine Air Wing, VMF 323 New Bern NC
Arias Armando 1st Lt E Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Los Angeles CA
Arnold William P M/Sgt HQ Co, 2d Bn, 17th RCT, 7th Div Gainesville TX
Ayalin Hilarion M/Sgt E Co, 38th Reg’t, 2d Div Manila PI
Badke Kenneth K M/Sgt Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Augusta GA
Baglan Louis B M/Sgt B Co, 31st Reg’t, 7th Div Province PI
Bagwell Ralph M Lt Comdr Navy Attack Sq 35 Jacksonville FL
Baumgarner Glenn G SFC F Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Richlans VA
Bettinger Stephen L Maj 4th Ftr Inter Wing, 335th Sq Caldwell NJ
Bigan Andrew E 1st Lt A Co, 2d Chemical Mortar Bn Waco TX
Blas Cipriano M Sgt MP Co, HQ Bn, 1st Marine Div Los Angeles CA
Bond Leroy 1st Lt B Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Bay City MI
Boswell William G 1st Lt 452d Bomb Wing Lynwood CA
Boysen Alexander M Capt Med Co, 21st Reg’t, 24th Div Martinsburg WV
Breton Joseph E 1st Lt Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Rochester NH
Briere Randall J SFC I Co, 8th Reg’t, 1st Div Taunton MA
Brittain Dewey E Sgt MP Co, HQ Co, 1st Marine Div Redondo Beach CA
Brock, Jr. Charles B SFC Misc Gp, 8086 AU Monticello FL
Brockes John T SFC 534th Trans Truck Co, 69t TT Bn Great Falls MT
Bromser Paul F 1st Lt L Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Gatesville TX
Broner Riley R 1st Lt K Co, 35th Reg’t, 25th Div Lamar OK
Brown John D SFC C Co, 19th Reg’t, 24th Div Little Rock AR
Brown Johnnie C M/Sgt G Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Parrish AL
Brown Robert A SFC K Co, 35th Reg’t, 25th Div Norfolk VA
Brown William S SFC Med Co, 19th Reg’t, 24th Div Huntersville NC
Brunelle Harry E SFC A Co, 5th RCT, 24th Div Gile WI
Buck Raymond H M/Sgt F Co, 7th Reg’t, 3d Div Rochester NY
Bunce Earl L Sgt Med Det, Div Arty, 2d Div Kansas City
Burnett Harold G SFC Serv Co, 187th RCT, 9th Corps Crocker MO
Burnett Raymond L M/Sgt E Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Austin AR
Burns Robert J Maj 67th Tactical Recon Wing, 45th Tact Recon Sq Lima OH
Butters Byron J SFC A Btry, 90th FA Bn, 25th Div Westerville NY
Cable Thomas L SFC B Co, 35th Reg’t, 25th Div Indianapolis IN
Cale Val J SFC A Co, 38th Reg’t, 2d Div North Braddock PA
Cameron William H M/Sgt L Co, 38th Reg’t, 2d Div Newark NJ
Caraveau Jackie N SFC F Co, 38th Reg’t, 2d Div Upland CA
Carter Ninevah A SFC HQ Co, 3d Bn, 9th Reg’t, 2d Div St. Louis MO
Caulder Richard L Sgt D Co, 6th Tank Bn, 24th Div Little Rock AR
Celusniak Frank J M/Sgt D Btry, 15th AA Bn, 7th Div DuPont PA
Chassereau William F SFC B Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Augusta GA
Chikami Akira B M/Sgt G Co, 38th Reg’t, 2d Div Reno NV
Clark Ellis P SFC HQ Serv Co 2d ECB, 2d Div Fayetteville NC
Clinton Willie P SFC K Co, 24th Reg’t, 25th Div Pine Bluff AR
Cloud Donald G M/Sgt C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Blacksburg VA
Clutter William L 2nd Lt 58th Ftr Wing, 69th FB Sq La Jolla CA
Cole Gene H 1st Lt 8th Ftr Bomb Wing, 28th F Sq San Diego CA
Combs Charles H SFC I Co, 38th Reg’t, 2d Div Cumberland KY
Cook Raymond M/Sgt 38th Reg’t, 2d Div Buckingham KY
Cope Kenneth E SFC HQ, 3d Bn, 31st Reg’t, 77th Div Dillon SC
Cordero Hector 1st Lt A Co, 65th Reg’t, 3d Div San Turco PR
Cornwell Michael C SFC Sen Btry, 61st FA Bn, 1st Cav Div Noblesville IN
Coury Robert A Capt 8th FB Wing Columbus OH
Coyle George L 1st Lt 67th FB Sq, 18th FB Gp Charleston WV
Crawford Norman Sgt A Btry, 503d FA BN, 2d Div Columbus GA
Culpepper Willie J PFC G Co, 23d Reg’t, 2d Div Abbeville AL
Daniel Orville SFC Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Vernonia OR
David Joseph SFC G Co, 21st Reg’t, 24th Div Opelika AL
De Aquine Crisolego SFC Med Co, 23d Reg’t, 2d Div Paniquim Tarlac PI
Defontes Earl M/Sgt A Co, 5th RCT, 24th Div Oahu HI
DeMasters John A Lt (JG) VF 64, CVG 2, U.S.S. Boxer Kansas City MO
Dillon Edward 2d Lt 18th FB Wing Naugutuck CT
Dishon Donald C 1st Lt 67th Tactical Recon Wing, 67th TR Gp Louisville KY
Dobbs Byron A Capt 3d Bomb Wing St. Clio MI
Docs William R SFC B Btry, 555th FA Bn, 24th Div Clymer PA
Doerfer Phillip W M/Sgt HQ Btry, 82 AA Bn Div Tacoma WA
Dotson Robert F SFC K Co, 9th Reg’t, 2d Div Chicago IL
Drake Brady H SFC C Co, 65th ECB, 25th Div Corapolis PA
Duggar Charlie A M/Sgt B Co, 31st Reg’t, 7th Div Durham NC
Dutra Joseph F M/Sgt HQ Btry 82d AA, 2d Div Fall River MA
Edwards Don C SFC E Co, 23d Reg’t, 2d Div Cape Girardeau MO
Elwell John M SFC HQ Co, 3d Bn, 8th Reg’t, 1st Cav Div Baldwinsville MA
Ettinger, Jr. Harry E Lt (JG) U.S.S. Valley Forge San Diego CA
Eyeres Thomas L Capt 93d Bomb Sq, 19th B Gp Austin TX
Ezell Dee Capt HQ 11th Reg’t, 1st Marine Div Justin TX
Faler Dale Ens Carrier Air Group 2 Independence KS
Fink Gerald Capt 1st Marine Air Wing Chicago IL
Firkakesm Gabriel F SFC D Co, 31st Reg’t, 7th Div Odiongan Robblon PI
Flynn, Jr. John P Capt VMFN 51 Gregory SD
Fox John A 1st Lt B Co, 21st Reg’t, 24th Div Laie Oahu HI
Franklin Edwin J 1st Lt KMAG 8668 AU Savannah GA
Frye Gentry T M/Sgt E Co, 38th Reg’t, 2d Div Carthage NC
Gentry Carson R SFC B Btry, 57th FA Bn, 7th Div Marshall NC
Geyer William H SFC Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Green Bay WI
Gillespie Bailey SFC Med Co, 27th Reg’t, 25th Div Greenville SC
Giraudo John C Lt Col 51st F-I Wing, 25th F-I Sq Panama City FL
Gladney Gilbert M/Sgt C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Ethridge TN
Glasgow George W SFC Med Co, 31st Reg’t, 7th Div Mulberry KS
Glispie Vunicd L SFC D Co, 24th Reg’t, 25th Div Chicago IL
Gonzales Phillip SFC C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Kansas City
Goodwin Andrew L 1st Lt KMAG, 8202 AU San Francisco CA
Gordon Roy T M/Sgt B Co, 2d ECB, 2d Div Tacoma WA
Gramling Roy M Maj KMAG Clemson SC
Gravitt, Sr. Abraham L M/Sgt I Co, 32d Reg’t, 7th Div Columbus GA
Gray, Jr. Roy C Capt VMF, 311 Fleet Marine Air Wing Franklyn KY
Green Joseph F 1st Lt 154 FB Sq, 136 FB Gp Champaign IL
Griffiths John B SFC F Co, 38th Reg’t, 2d Div Yonkers NY
Grundy Harry R M/Sgt M Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Ellensburg WA
Hada Ted Sgt K Co, 9th Reg’t, 2d Div Denver CO
Hagerup Erlon T SFC A Co, 2d ECB, 2d Div North Vassalboro ME
Hampton, Jr. Larney M/Sgt K Co, 9th Reg’t, 2d Div Detroit MI
Hardin Samuel Cpl G Co, 24th Reg’t, 25th Div Seattle WA
Hart Fred L M/Sgt B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Checotah OK
Hart James W M/Sgt F Co, 5th Div Pampa TX
Hartman Ralph W SFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Petersburg WV
Hawley Leon D SFC C Co, 2d ECB, 2d Div Warren PA
Hay Robert W SFC K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Otho IA
Hayden James R M/Sgt HQ Co, 9th Reg’t, 2d Div Tacoma WA
Hewitt Gerald W Cpl HQ 1st Bn, 38th Reg’t 2d Div Detroit MI
Hill Darwin W SFC C Btry, 38th FA Bn, 2d Div Stratford IA
Hindman John T Capt L Co, 9th Reg’t, 2d Div Nashville TN
Hodges Albert V 1st Lt 8th Fighter, 36th Bomb Sq Untley NJ
Howard Charles F 1st Lt B Btry, 8th FA Bn, 25th Div South Birmingham AL
Hroback Charles J SFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Russellton PA
Ivanushka Michael 1st Lt C Co, 9th Reg’t, 2d Div Roseville MI
Izbicky Edward G 2d Lt 336th Ftr Inter Sq, 4th F Wing Chicago IL
Jackson George R SFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Stuebenville OH
Jackson Noble W SFC C Btry, 503d FA Bn, 2d Div Newellton LA
Jackson Robert SFC HQ Co, 2d ECB, 2d Div Mt. Clements MI
Johnson Jesse SFC A Btry, 503d FA Bn, 2d Div Tacoma WA
Jones Douglas G SFC HQ Serv Co 2d ECB, 2d Div Minneapolis MN
Jones Kenneth L M/Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Crescent MO
Kahaniak John Capt HQ Serv Co 2d ECB, 2d Div Tacoma WA
Kaneko Tadashi SFC HQ Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div North Kono HI
Kemble John T M/Sgt HQ Co, 38th Reg’t, 2d Div Golden CO
Key Joseph E M/Sgt C Co, 24th Reg’t, 25th Div Baltimore MD
Kiernan James E A/1C 17th Bomb Wing, 37th Bomb Sq Cranston RI
King John C Sgt 503d FA Bn, 2d Div Troy OH
Kinnee Orville H SFC G Co, 38th Reg’t, 2d Div Superior WI
Klevemann Carl W SFC B Co, 35th Reg’t, 25th Div Fremont NE
Koboski Edward F SFC M Co, 38th Reg’t, 2d Div Lincoln IL
Lam Gene N Capt Med Co, 9th Reg’t, 2d Div San Antonio TX
Lambert Joseph M/Sgt K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Leicester MA
Lanier Dennis C M/Sgt G Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div South Charleston WV
Lantron Newton W Maj HQ Co, 3d Bn, 34th Reg’t, 24th Div Mesa AZ
Lauter Burl B Sgt C Co, 38th Reg’t, 2d Div Effingham IL
Lawrence Montero S M/Sgt C Co, 38th Reg’t, 2d Div Hempstead NY
Leamon Nicholas J 1st Lt HQ Serv Co 2d ECB, 2d Div Philadelphia PA
Lemke Robert C 1st Lt 51st FI Wing Wabeno WI
Leslie Lawrence J SFC HQ, 3d Bn, 38th Reg’t, 2d Div Cuba MO
Lewis William J 1st Lt Misc Gp, 8086 AU Cleveland OH
Liddell Frederick M SFC F Co, 38th Reg’t, 2d Div Portland OR
Lis Florian 1st Lt L Co, 38th Reg’t, 2d Div Dunkirk NY
Little David L Maj Bomb Sq, 98th B Wing Norton KS
Logan John A SFC HQ Btry, 57th FA Bn, 7th Div Penn PA
Long Willie SFC I Co, 24th Reg’t, 25th Div Norfolk VA
Lorenzo Michael J Capt Turkish UN Brigade, AVE Group, 1X Corps Shrewsbury NJ
Lozano Arthur H Capt HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div Rochester NY
Luna Eugenio SFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div San Bernito TX
Luttrell, Jr. John M/Sgt D Co, 2d ECB, 2d Div Everts KY
Lynn James H M/Sgt D Btry, 82d AA Bn, 2d Div Roxboro NC
MacGhee David F Maj 371 Bomb Sq, 307 Bomb Wing Tampa FL
Maddox Horace SFC C Co, 24th Reg’t, 25th Div Atlanta GA
Maddox Robert L SFC A Co, 38th Reg’t, 2d Div De Ritter LA
Magnant Joseph A 1st Lt G Co, 23d Reg’t, 2d Div New York NY
Manka Thomas M SFC M Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Phillips NE
Manske Raymond W SFC HQ Co, 1st Bn, 19th Reg’t, 24th Div Marquette MI
Mante Joseph V 1st Lt E Co, 9th Reg’t, 2d Div Concord NE
Martelli Paul L Capt 1st Marine Air Wing San Francisco CA
Martin Floyd A M/Sgt K Co, 35th Reg’t, 25th Div La Crosse IN
Massie Charles E SFC A Btry, 503d FA BN, 2d Div Toledo OH
Mathsi Johnnie W Cpl HQ Btry, 503d FA Bn, 2d Div Richmond TX
Matlock James F Sgt A Co, 32d Medical Co, 7th Div Pleasant Plains AR
Mayo, Jr. Walter L 1st Lt C Btry, 99th FA Bn, 1st Cav Div Watertown MA
McAbee Fillmore W Capt HQ Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Framingham MA
McClellan Donald J Lt Col Bomb Wing Van Nuys CA
McCracken John G PFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div Detroit MI
McNeil Richmon P M/Sgt M Co, 9th Reg’t, 2d Div Tacoma WA
McVay Rivers L SFC G Co, 21st Reg’t, 24th Div Saltillo MS
Merilos Ricardo V M/Sgt HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div Manila PI
Middleton Frank M/Sgt K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Columbus GA
Millspaugh Vesper D M/Sgt HQ Btry, 57th FA Bn, 7th Div Lawton OK
Minter Donald L SFC A Btry, 503d FA BN, 2d Div unk unk
Mitchell Odie E M/Sgt G Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Sidney NE
Montgomery Forrest B M/Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div West Prestonburg KY
Morris Larry W SFC G Co, 187th Airborne RCT Dallas TX
Morris Lester O M/Sgt HQ Co, 9th Reg’t, 2d Div Tacoma WA
Murphy Paul T Cpl A Co, 503d FA Bn, 2d Div Philadelphia PA
Neel Clifford L SFC C Co, 65th ECB, 25th Div Etowash AR
Nehrbass Richard F SFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div West New York NY
Neville Edward SFC L Co, 19th Reg’t, 24th Div Geiger AL
O’Keefe John J SFC K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Wakefield MA
Ori John A 1st Lt Signal Corp, KMAG, 8208 AU Detroit MI
Owens Boss M/Sgt C Co, 24th Reg’t, 25th Div Akron OH
Palmer Duncan Capt 35th Ftr Int Wing Sacramento CA
Patchoski Edmund J SFC Med Co, 5th RCT, 24th Div Scranton PA
Petro Gordon L M/Sgt HQ Co, 15th Reg’t, 3d Div Corinth NY
Pettit William R T/Sgt MP Co, HQ Bn, 1st Marine Div San Francisco CA
Petty James H SFC B Co, 31st Reg’t, 7th Div Smyrna GA
Phillips Eric C Capt B Btry, 38th FA Bn, 2d Div Tacoma WA
Pickard Edward Arnold M/Sgt E Co, 35th Reg’t, 25th Div Oakton KY
Poirot Don SFC A Btry, 15th FA Bn, 2d Div Belleville IL
Polaris Estaniclao M/Sgt A Co, 38th Reg’t, 2d Div Albuquerque NM
Porter Jimme Sgt A Btry, 503d FA BN, 2d Div Tacoma WA
Powell George W M/Sgt G Co, 9th Reg’t, 2d Div Columbus GA
Price Benjamin M/Sgt K Co, 8th Reg’t, 1st Cav Div Brooklyn NY
Radoszewski Bernard H Capt L Co, 9th Reg’t, 2d Div Milwaukee WI
Razvoza Richard J Sgt MP Co, HQ Bn, 1st Marine Div Washington PA
Reid Raymond E SFC E Co, 21st Reg’t, 24th Div Merom IN
Reynolds Glenn M/Sgt HQ Btry, 61st FA Bn, 1 Cav Div Crab Orchard KY
Richardson, Jr. Judson C Maj 1st Marine Aircraft Wing Costa Mesa CA
Rines Charles R Cpl L Co, 38th Reg’t, 2d Div Big Stone Gap VA
Roach Rayburn D Sgt HQ Co, 1st Bn, 38th Reg’t, 2d Div Lubbock TX
Rountree Wadie J 1st Lt 21st Reg’t, 24th Div Twin City GA
Royster William H SFC M Co, 31st Reg’t, 7th Div Skipwith VA
Ruiz Alfred E SFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div Detroit MI
Sanpei Clifford M SFC B Co, 38th Reg’t, 25th Div Honolulu HI
Santini-Melendez Gilbert SFC A Co, 6th Reg’t, 2d Div Porto Nuevo PR
Santora Bert Maj KMAG, 8668 AU Oneonta NY
Schade James B M/Sgt B Co, 31st Reg’t, 7th Div Salt Lake City UT
Schaeffer Thomas E M/Sgt G Co, 38th Reg’t, 2d Div Andover CT
Schlichter Charles B SFC Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Daly City CA
Schmidt Andrew W 1st Lt 17th Bomb Wing Milwaukee WI
Scott Leonard M/Sgt D Co, 19th Reg’t, 24th Div Joaquin TX
Sebiech John SFC L Co, 38th Reg’t, 2d Div Astoria, Long Island NY
Serra John J Cpl I Co, 23d Reg’t, 2d Div Ponce PR
Seward Phillip SFC C Co, 24th Reg’t, 25th Div Nashville TN
Shadish William R Capt Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Kew Gardens NY
Shapiro Arron Capt 17th Bomb Wing, 17th B Gp Levittown NY
Shoeback Frank SFC HQ Serv Co 2d ECB, 2d Div Scranton PA
Simpson Willie L SFC M Co, 9th Reg’t, 2d Div Rock Hill SC
Slater Harold K Maj KMAG, 3d ROK Div Huntington IN
Smith Bob T SFC B Co, 38th Reg’t, 2d Div Minor Hill TN
Smith Mercer R Capt VMF 311, 1st Marine Air Wing Costa Mesa CA
Snyder Jesse M SFC C Co, 7th Reg’t, 1st Cav Div Mill Creek PA
Spivey, Jr. Walter P M/Sgt E Co, 35th Reg’t, 25th Div Lumber City GA
Stamper Cecil G Sgt RCT 24th Div Baltimore MD
Stanley James L 1st Lt 8th Bomb Sq, 3d B Wing Decatur GA
Stanley Milford W Capt C Co, 24th Reg’t, 25th Div Montclair NJ
Stinnette Henry SFC G Co, 38th Reg’t, 2d Div Oakland OR
Strange William C M/Sgt K Co, 38th Reg’t, 2d Div Berton LA
Stroud Ernest W SFC A Co, 2d ECB, 2d Div Derant OK
Summers Aiken Myers SFC Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Orangerburg SC
Tadeo Feliciano SFC I Co, 38th Reg’t, 2d Div Nueva Ecija PI
Tanigawa Katsuki M/Sgt HQ Co, 1st Bn, 19th Reg’t, 24th Div Kapaa Kauai HI
Tanner Douglas A M/Sgt B Co, 31st Reg’t, 7th Div Ft. Lauderdale FL
Taylor William D M/Sgt I Co, 5th Reg’t, 1st Cav Div Charleston IL
Thomasson Clarence C M/Sgt B Co, 35th Reg’t, 25th Div Cleveland OH
Thompson Cecil J M/Sgt D Co, 19th Reg’t, 24th Div Birmingham
Thompson Elmar L Cpl Med Co, 5th RCT, 24th Div Gallup NM
Thomson Samuel P SFC D Co, 24th Reg’t, 25th Div Paris TX
Thrash William G Lt Col 1st Marine Air Wing Atlanta GA
Thurman Otis W M/Sgt A Co, 19th Reg’t, 24th Div Spring City TN
Tripp Stanley S M/Sgt I Co, 38th Reg’t, 2d Div Manassas VA
Tuskey Kenneth J SFC Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Milwaukee WI
Valentine James R Sgt L Co, 24th Reg’t, 25th Div Roanoke VA
Verano Alberto Q Sgt I Co, 23d Reg’t, 2d Div Honolulu HI
Vertner John M/Sgt HQ Co, 3d Bn, 38th Reg’t, 2d Div Olympia WA
Waiau Oliver M/Sgt F Co, 5th RCT, 24th Div unk unk
Walls, Jr. Tolbert W M/Sgt L Co, 38th Reg’t, 2d Div Elk View WV
Wegrzyn Stanley M SFC C Co, 65th ECB, 25th Div Chicago IL
Whatley Joe G M/Sgt Tank Co, 38th Reg’t, 2d Div Big Sandy TX
White James Herbert Cpl T Co, 9th Reg’t, 2d Div Mount Pleasant TN
White Roger C Capt C Co, 38th Reg’t, 2d Div Monroe LA
Wilkins James V Capt VMF 312, Mag, 331st Marine Air Wing Worcester MA
Williams Eugene H M/Sgt HQ Btry, 38th FA Bn, 2d Div Pampa TX
Wilson Glen I SFC D Btry, 82d AA Bn, 2d Div Bradley IL
Wilson, Jr. Lawrence Roy SFC Med Co, 23d Reg’t, 2d Div Flint MI
Wise Robert H Capt HQ Co, 9th Reg’t, 2d Div Tacoma WA
Worley Paul B M/Sgt 3d Recon Co, 3d Div Dante VA
Wright Vernon L 1st Lt 51st Ftr Inter Wing Odessa TX
Young Clarence K M/Sgt G Co, 5th RCT, 24th Div Honolulu HI
Young J. W. Sgt Med Co, 9th Reg’t, 2d Div Susanville CA
Young Morris W M/Sgt B Co, 38th Reg’t, 2d Div Nevada MO

September 7, 1953

Name Rank Unit City State

September 10, 1953

Name Rank Unit City State
Bass Kenneth H S Sgt Belle Glade FL
Beaty Bennie L SFC Midlothian TX
Beswick Byron H Capt Santa Ana CA
Biers Wesley P Cpl Kemberly WV
Bley Roy H Maj Santa Ana CA
Bradley, Jr Horace Sgt Lake George NY
Brazit Kenneth S Capt Citrus Heights CA
Brooks George F 1st Lt Summit Hill PA
Brown Gerald Lt Col Long Beach CA
Combs Edwin D S Sgt Houston TX
Consbruck Jerome G SFC Juanita NE
Davis Harold W SFC Russell AR
Deakin George R 1st Lt Columbus GA
Degraw Bobby R PFC Oxford MS
Dowe, Jr Ray M 1st Lt Millburn NJ
Duke, Jr Paul SFC Burlington MA
Dunn John J Maj Philadelphia PA
Eichelsdoerfer Howard H 1st Lt Shelbyville IN
Ellis, Jr John G 1st Lt Richmond VA
Enoch Kenneth L 1st Lt Youngstown OH
Evans, Jr Andrew J Col Montgomery AL
Evers Eugene E A/1C Forest Grove OR
Fason Wilmer C M Sgt Hot Springs AR
Ferranto Felix L 1st Lt Oceanside CA
Fornes William L 1st Lt Christiansburg VA
Frick Vance R 1st Lt Lexington MO
Fry, Jr Charles A Maj Tacoma WA
Gibb Harry E Maj Clarksville TN
Gillette Robert J 1st Lt West Springfield MA
Grubb Roy O SFC Noble IL
Gunnoe James E 1st Lt South Charleston WV
Hammeit Bobby E 1st Lt Gulfport MS
Hand Donald L Victorville CA
Hansen George R Maj Madison WI
Harris Theodore R Capt Van Nuys CA
Harris Walter R Maj Birmingham AL
Harrison David T M Sgt Yadkinville NC
Hitchens, Jr Howard B 1st Lt Newcastle DE
Howell Robert P 1st Lt Miami FL
Hunchess, Jr William H 1st Lt Orangeburg SC
Johansen Charles S Sgt Lancaster CA
Kaschko Harold D Capt Paisley OR
Keenan William P 1st Lt Forsyth MT
Kerr Charles M 1st Lt Lima OH
Kniss Paul R Lt San Antonio TX
Kopischkie Carl E Maj Pacific Grove CA
Koski William E S Sgt Ely MN
Lull Warren W 2d Lt West Lafayette IN
Lurie Robert C 1st Lt Los Angeles CA
Mahurin Walker M Col George AFB CA
Marlatt Herbert E 1st Lt Detroit MI
Martin Robert E 1st Lt Jackson MS
McClain William A Capt Youngstown OH
McCool Felix J WO Miami FL
Melerdiercks Edward A 1st Lt Augusta GA
Michaud Lionel E M Sgt Willow Point CT
Minietta Charles 1st Lt Brooklyn NY
Moreland Joseph 1st Lt Wichita KS
Naradella Ralph A 1st Lt Norfolk VA
Naylor-Foote Albert W.C 1st Lt Berwin IL
Neal Curtis M M Sgt Quitman MS
Nehrling Robert E Capt Plymouth WI
O’Conner Joseph L Capt Spring City PA
O’Down, Jr Paul T 1st Lt Berkeley CA
O’Neal Floyd B 1st Lt Fairfax SC
Osburn John A Maj Albany GA
Pape Donald L 1st Lt Boise ID
Pederson Herman L Sgt Graham WA
Peel Gaylord A Lt (fg) Santa Monica CA
Penny David E Capt Klamath Falls OR
Porter Paul Sgt High Point NC
Prickett James E SFC Alamo GA
Quinn John S 1st Lt Altadena CA
Ralston Jim H SFC Wallsend KY
Rebman, Jr Ben C 2d Lt Allen OK
Rivers Bernard F T Sgt North Oxford MA
Roach John A SFC Richmond VA
Rockwerk Louis Capt New York NY
Russell Roy H Capt Twin Falls ID
Schwable Frank H Col San Diego CA
Shawe, Jr Hamilton B Capt Bardnerville NV
Shirey William M Capt Woodstock NY
Simonsen Winston J 1st Lt Austin TX
Sireil John P 1st Lt South Orange NJ
Stahl Charles E 2d Lt Bradford MA
Stieby Francis A 1st Lt Okonoko WV
Taft Leonard C 1st Lt Chicago IL
Tandy Orval H 1st Lt Camas WA
Taylor Jack M 1st Lt Selma AL
Thornton John W Lt (fg) Croydon PA
Trexler Tommy P 1st Lt Salisbury NC
Voss Richard L 2s Lt Osborne KS
Wagner Arthur Capt Laguna Beach CA
Warren Roger 1st Lt Syracuse NY
Watkins Alfred D M Sgt Columbia SC
Watson Martin R Sgt Deep River CT
Watson Wilburn C Cpl Memphis TN
Wentworth, Jr Lloyd G 1st Lt Sanford ME
Wight, Jr Carroll 1st Lt Falls Church VA
Wignall Harry J WOJG New Bedford MA
Wilson William O Maj Pittsburgh PA
Winstead Mack E M Sgt Columbus GA
Witt James R Lt Col San Antonio TX
Wolz Henry D 1st Lt Phoenix AZ
Wood Robert L Lt Parker Dam CA
Wood Robert S 2d Lt Washington DC
Woods Toney F SFC North Sacramento CA
Wright William J 1st Lt Austin TX
Yerger Maury F Lt Cmdr Arlington MA